Bursa ile ilgili korkutan deprem uyarısı

Düzce depreminin 19. yılında akademik odalardan ilgili açıklama geldi. Jeoloji Mühendisleri Odası ve Jeofizik Mühendisleri Odası Bursa Şubesi , fay hattı üzerinde yer alan Bursa'nın deprem karşısında tedbirsiz olduğunu ifade ederek yapılması gerekenleri gündeme getirdi. Engin Er, büyüklüğü 5.5 ve üzeri deprem üretebilecek 485 diri fay ve fay segmenti olduğunu ifade etti.

Bursa ile ilgili korkutan deprem uyarısı

BURCU SEKMEN / BURSADA BUGÜN

Jeoloji Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Engin Er; 1999 depremi sonrası yapı denetim alanında bugüne dair herhangi bir önlem alınamadığına dikkat çekerek, "Sistem doğa olaylarının afet dönüşümünü engellemekten uzaktır. 1 Ocak 2019'da yürürlüğe girecek olan Bina Deprem Yönetmeliği'de problemleri bitirmeyecektir. Çünkü Bursa'da kentsel dönüşümü bütüncül planda yapılmış tek bir ilçe yoktur. Güvenli konut üretimi konusunda yerel ve merkezi yönetimler üstüne düşen görevleri yapmamakta, kentsel dönüşüm projelerini dar bir çerçevede değerlendirmektedir" diye eleştirdi.

Yakın zamanda güncellenmiş olan Türkiye Diri Fay Haritasını ele alarak değerlendirmelerde bulunan Engin Er, büyüklüğü 5.5 ve üzeri deprem üretebilecek 485 diri fay ve fay segmenti olduğunu ifade etti.

Bursa'nın deprem tedbirleri konusunda Türkiye'ye kötü örnek olduğunu belirten Ergin Er, "Depremin büyüklüğünü , nerede olacağını ve kaç şiddetinde olacağını biliyoruz. Yapılacaklar çok basit. Düşük standartlarda sağlıksız ve yasa dışı yapılaşmanın, ranta dayalı hızlı ve düşük nitelikli kentleşmenin önüne geçmeliyiz. Her aşamada denetim süreçlerini de tanımlayacak, stratejik deprem planı ivedilikle hazırlanmalıdır. Doğa olaylarının afete dönüşmesini istemiyorsak;bilimin ve tekniğin gereğini yapmalıyız. Yoksa en iyi ve en acımasız Kontrol Mühendisi olan deprem bu denetlemeyi yapacaktır" dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!