Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

''Bursa Hava Yolları'' için iyi niyet protokolü

''Bursa Hava Yolları'' şirketinin kurulması için Bursa Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) ve Arap Birliği Turizm Teşkilatı arasında, iyi niyet protokolü imzalandı

''Bursa Hava Yolları'' için iyi niyet protokolü

Vali Harput, Heykel'deki tarihi valilik binasında düzenlenen protokol imza töreninde, Bursa'nın bugüne kadar rüyası olan Bursa Hava Yolları'nın kurulması konusunda Valilik, Büyükşehir Belediyesi, BTSO ve Arap Birliği Turizm Teşkilatı arasında bir süredir devam eden görüşmelerin nihayete erdiğini ve şimdi bu ortak mutabakat metnini imzalayacaklarını söyledi.

    

Protokole göre, hava yolu şirketinin kurulması konusunun tam bir mutabakatla, protokole bağlanacağını ifade eden Harput, şunları kaydetti:
    

''Protokolün içerisinde yer alan maddelerden önemli bir madde, bir iyi niyetle bu şirketin kurulmasını müteakip şirketin şartlarının, faaliyetlerinin ve diğer teknik hususların bir ay içerisinde taraflar arasında görüşülerek kesinleştirilmesi ve akabinde şirket kuruluşunun resmiyete dönüştürülmesi amaçlanmaktadır. Bugün burada iyi niyet protokolü çerçevesinde bu işin tahakkuku için yola çıktığımızın bir göstergesi olarak bu işbirliği protokolüne imza atıyoruz. Hem Bursa için hem de Arap Birliği Turizm Teşkilatı için hayırlı olmasını diliyoruz.''
    

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de yaklaşık iki yıldır sürdürülen çalışmanın sonunda, ortak iyi niyet sözleşmesini imzalayacaklarını belirtti.
    

Altepe, ''İnşallah hedefimiz, en kısa zamanda bu çalışmaların sürdürülerek nihayete eriştirilmesi ve hem Bursamız açısından ve ülkemiz açısından, Arap dünyası açısından güzel bir hizmetin bir an önce başlaması... Şimdiden hayırlı uğurlu olsun diyoruz'' dedi.
    
    

-''Çok yakın tarihte 127 bin Arap turist ailesi Bursa'da konakladı''-
    
    

Arap Birliği Turizm Teşkilatı Başkanı Dr. Bandar Bin Fahd Al-Fehaid de turizm taşımacılığı noktasında Bursa Hava Yolları'nın kurulmasıyla ilgili bir protokolün hazırlığı içerisinde olduklarını belirtti.
    

Bursa'nın turizm açısından çok önemli, ilk sırada gelen şehirlerden biri olduğuna dikkati çeken Al-Fehaid, şunları kaydetti:
    

''Arap ülkeleri için özellikle çok önemli bir turizm kenti. Arap ve Türk işbirliğinin göstergesi olarak ilk buluşmaya imza koymuş, ev sahipliği yapmış bir şehir ve geçen ay, bu yılın içerisinde nisan ayında yapılan o büyük buluşmanın en önemli meyvelerinden bir tanesi de bugün imza koyacağımız bu protokoldür. Biz Arap tarafı olarak, kurulmakta olan hava yollarına her türlü desteği ve yardımı göstereceğimizi söylüyoruz. Kurulacak şirket hiç şüphesiz ki Bursa için önemli bir turizm getirisi olacak ve turizmi burada hareketlendirecektir. Çok yakın bir tarih içerisinde 127 bin Arap turist ailesi Bursa'ya gelip konaklamıştı. Tabii ki buna katkı koyanlar başta Türkiye Cumhuriyeti devletinin hükümetidir, Kültür ve Turizm Bakanı'dır, Bursa Büyükşehir Belediyesi'dir ve burada bu konuyla ilgili olan herkesin bu konuda katkısı söz konusudur. Düşünün ki, hayal edin ki burada bir hava yolu olduğu zaman bu sayı onlarca kat artacaktır. Sonuç olarak Allah'ın izniyle, bereketiyle yürüyelim.''
    

Arap ülkeleriyle Türkiye arasında çok önemli bağlantılar, kardeşlik bağları, tarihi ve kültürel bağlar bulunduğunu, bunları burada hatırlatmak istediğini ifade eden Al-Fehaid, şöyle devam etti:
    

''Burada gizli bir virüs var gibi. Buraya gelen insan bu virüsü kapıyor ve bir türlü buradan, Bursa'dan çıkamaz hale geliyor. Mesela biz de değerli bir dostumuz, Lübnan'dan yatırımcı bir arkadaşımız geldi ve gelir gelmez burada ev alıp yerleşmeyi düşündü. Tabii ki başka diğer yatırımcılar, Arap yatırımcılar bunun yanında, gelip yerleşmeyi düşünen daha var. Bu vilayetin, valiliğin, halkının iyiliği, güzelliği onların tabii başında gelen Sayın Valimiz, Büyükşehir Belediye Başkanı, değerli valiliğin değerli üyeleri, ihlaslı duruşları, iyi niyetleri, gelen misafirleri kucaklıyor ve onların buraya daha fazla ilgi göstermesine ve burada kalmalarını sağlıyor. Size başarılar diliyorum, her türlü ilerlemeyi, gelişmeyi inşallah Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın gölgesinde her türlü gelişmeyi ve ilerlemeyi tahakkuk edersiniz. Tabii ki burada Sayın Kültür ve Turizm Bakanımızı, kardeşimizi de unutmayalım. Onlar ve sizlerle birlikte önce Bursa'da ve Türkiye'nin diğer illerinde her türlü gelişmeye destek olacağız.''
    

Taraflar, daha sonra iyi niyet protokolünü imzaladı. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!