Bursa Halk Sağlığı Müdürlüğü'nden açıklama

Beşevler Mahallesi Muhtarı Erol Yılmazer'in aile hekimliği olmadığı yönündeki açıklamalarına Bursa Halk Sağlığı Müdürlüğü'nden cevap geldi.

Bursa Halk Sağlığı Müdürlüğü'nden açıklama

Bursa Halk Sağlığı Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, "

İlimizde Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde yer alan Nilüfer İlçesi'nin kuruluş aşamasından itibaren bünyesinde Beşevler mahallesi yer almaktadır.  Adı geçen mahalle ve çevre bölge nüfusuna hizmet vermek amacıyla 1989 yılında Beşevler Sağlık Ocağı kiralık bir binada hizmet vermeye başlamış ve 1999 yılında Nilüfer Belediyesi'nce gösterilen arsa üzerine, Sağlık Bakanlığı tarafından yaptırılan bir binada birinci basamak sağlık hizmetini sürdürmeye devam etmiştir. Ancak 1989 'dan bu yana Nilüfer İlçesi'nin hızlı artan nüfusu nedeniyle 2004 yılı itibariyle Belediye tarafından yapılan düzenlemeler neticesinde kuruluş aşamasında Beşevler mahalle sınırları içinde olan bazı yerleşim alanları  yeni oluşturulan Konak, Kültür ve Üçevler mahalle sınırlarına dahil edilmişlerdir. Beşevler Sağlık Ocağı'nın hizmet sunduğu bina da Konak Mahalle sınırlarında kalmış, ancak aynı isim ile hizmetine devam etmiştir.

            İlimizde 2009 yılında aile hekimliği uygulaması başlamadan önceki planlama döneminde; Aile Sağlığı Merkezi olabilecek binaların tespit edilmesi amacıyla yapılan çalışmalar esnasında, halen Beşevler Mahalle muhtarlığı yapmakta olan Erol Yılmazer ile de o dönemde Beşevler mahalle sınırları içinde Aile Sağlığı Merkezi olabilecek kamu ya da özel şahıslara ait bina araştırması yapılmış, ancak uygun herhangi bir binaya planlama döneminde ulaşılamamış ve mevcut binanın Beşevler Aile Sağlığı Merkezi olarak ve yine bölgede Nilüfer Sağlık Grup Başkanlığı tarafından kullanılmakta olan ve Konak mahalle sınırları içinde bulunan binanın da Konak Aile Sağlığı Merkezi olarak hizmet vermesine karar verilmiştir. İl Sağlık Müdürlüğü'nün kararıyla Aile Sağlığı Merkezleri'nin isimlendirme konusunda da  mevcut binalarda eski Sağlık Ocağı isimlerinin  kullanılmasına, yeni binalara ise bulunduğu mahallelerin  isimlerinin  verilmesine karar verilmiştir. Bu durumda eski Beşevler yeni Konak Mahallesi  sınırları içinde "Beşevler ve Konak" olarak isimlendirilmiş 2 adet Aile Sağlığı Merkezi oluşturulmuştur. İlerleyen dönemde meydana gelen ihtiyaç üzerine eski Beşevler yeni Kültür Mahallesinde Kültür  Aile Sağlığı Merkezi olarak adlandırılan yeni bir aile sağlığı merkezi daha oluşturulmuştur.

            2012 sonu TUİK kayıtlarına göre Beşevler Mahallesi'nin nüfusu 20311 olup bu nüfus  mahalle sınır komşuluğunda bulunan mahallelerde konumlanmış Beşevler, Konak, Küçük Sanayi ve Kültür Aile Sağlığı Merkezleri'nde görev yapmakta olan 16 Aile Hekimliği Birimi'nden hizmet almaktadır. Tüm bu Aile Sağlığı Merkezleri sınır komşusu olan mahallelerde bulunduğundan Beşevler Mahalle muhtarlığı baz alınarak civarda bulunan ve mahallede ikamet etmekte olan nüfusa hizmet veren Aile Sağlığı Merkezleri'nin uzaklıkları ve kayıtlı nüfuslar aşağıdaki gibidir.

 


 

Aile Sağlığı Merkezi

Mahalle Muhtarlığına Yaklaşık Uzaklığı

Mahalle Sınırına Yaklaşık Uzaklığı

Kayıtlı Beşevler Mahalle nüfusu

Beşevler Aile Sağlığı Merkezi

1,5 km

900 m

4180

Konak Aile Sağlığı Merkezi

2,1 km

1,2 m

5349

Küçük Sanayi Aile Sağlığı Merkezi

2,5 km

1 km

2980

Kültür Aile Sağlığı Merkezi

2,0 km

68 m

3283

Üçevler Aile Sağlığı Merkezi

3,2 km

550 m

Tespit edilemedi

 

 

 

 

 

 

Söz konusu haber de değinildiği gibi, Beşevler mahalle sınırları içinde Aile Sağlığı Merkezi bulunmamakla birlikte, Konak mahalle sınırları içinde Beşevler Aile Sağlığı Merkezi adında hizmet sürdüren bir Aile Sağlığı Merkezi bulunmaktadır. İlçe bazında bulunan tüm aile sağlığı merkezleri değerlendirildiğinde İlçemizde bulunan 44 mahallenin sınırları içinde Aile Sağlığı Merkezi bulunmamaktadır. Ayrıca yürürlükteki mevzuat hükümleri çerçevesinde her mahallede bir Aile Sağlığı Merkezi oluşturmak teknik olarak mümkün değildir.
Vatandaşlarımızdan Beşevler Mahallesi'nde ikamet edip Aile Hekimliği Birimine kayıt olmakla ilgili sıkıntı yaşandığına ya da aile hekimlerimizden bölgede var olan bir binada Aile Sağlığı Merkezi oluşturulmasına dair Halk Sağlığı Müdürlüğümüze ulaşmış herhangi bir talep bulunmamaktadır" denildi.

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!