Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bursa Gemlik'te hasta, yaşlı ve engelli yurttaşları hayata bağlayan hizmetler (ÖZEL HABER)

Bursa Gemlik Belediye'si hasta, yaşlı ve engelli vatandaşları hayata bağlayan projeleriyle dikkat çekiyor. Kurşunlu'da hayata geçirilen denize sıfır, 5 yıldızlı otel kalitesindeki Sağlıklı Yaşlı Konukevi, 60 yaş üzeri vatandaşa hizmet etmeye başladı. Şimdilik 40 vatandaşın konaklama imkanı bulduğu konuk evi, ilerde daha fazla yurttaşa hizmet etmeyi amaçlıyor. Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan, "Kurşunlu, Gemlik'in huzur odağı olarak planladığımız bölgesi. Sağlıklı Yaşlı Konuk Evimizin de burada olması bu yüzden bizim için daha da anlamlı" dedi.

Bursa Gemlik'te hasta, yaşlı ve engelli yurttaşları hayata bağlayan hizmetler (ÖZEL HABER)

EZGİ KAYI / BURSADA BUGÜN

60 yaş ve üzeri vatandaşlar için Sağlıklı Yaşlı Konukevi, hasta yurttaşlar için hasta nakil aracı ve engelliler için Engelsiz Taksi projelerini hayata geçiren Gemlik Belediyesi, dezavantajlı grupların hayata katılması için büyük çaba gösteriyor. Hayatı zorlaştıran faktörleri ortadan kaldırmak ve hayata katılmayı kolaylaştıran projeleri vatandaşların hizmetine sunmak konusunda büyük çaba harcayan Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan projelerini Bursada Bugün'e anlattı. Öncelikle Sağlıklı Yaşlı Konukevi'nden bahseden Sertaslan, tüm projelerin çok önemli ve değerli olduğu vurgusunu yaptı.

"YAŞLILAR 2 BİN LİRAYA BURADA KONAKLAYABİLİYOR"

Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan, Sağlıklı Yaşlı Konukevi ile ilgili olarak, "Burası Sağlıklı Yaşlı Konuk Evi. Öncelikle Gemlik'te ikamet eden 60 yaş üstü, toplamda 40 yurttaşımızı burada misafir edebilir durumdayız. Onların huzur ortamı içerisinde sosyalleşebilmelerine olanak sağlamak ve bu yöndeki eksiklerini kapatmayı hedefliyoruz. Beslenmelerine, temizlik ve sağlık hizmetlerine muhtaç olmadan yaşamaya olanak sağlayan bir mekan burası.  Kurşunlu'da olması bizim için çok anlamlı çünkü Kurşunlu zaten bizim huzur odağımız. Kurşunlu, Gemlik Körfezi'nin güneyinde öğleden sonra denize girmenin mümkün olmadığı, şiddetli kuzey yönlü rüzgarlara açık bir mekan ama püfür püfür havası ile deniz havası almak istiyorum diyen herkesin gelmesini istediğimiz bir yer. Sağlıklı Yaşlı Konuk Evi'mizin burada olması bu anlamda da özel oldu bizim için. Yaşlılarımız 2 bin lira aylık bedel ile burada konaklayabiliyor, onlar mutlu biz de mutluyuz. Burası geliştirilebilir bir alan. Konuk evlerinden denize kadar uzanan bölge parkımız var ve maliye adına kayıtlı bir mülkiyet, kapasite artırıcı faaliyetler yapılabilir, bu mümkün. Burada gördüğünüz binalar Gemlik Belediyesinin malıdır Kurşunlu Belediyesi'nden gelmedir. Bizden önceki dönemde burayı huzurevi yapılması amacıyla Büyükşehir Belediyesi'ne vermişler o amaçla kullanılmamış başka bir fonksiyon yüklenmiş. Onu da yapmayı bıraktıklarında biz kendi Huzurevimizi kendimiz yaparız dedik, verdiler, biz de hızlıca açtık. Yatırımın tamamını da tefrişat da dahil hayırseverler yaptı ve böyle bir faaliyeti başlattık" dedi.

"YAPTIĞIMIZ BÜTÜN PROJELER İNSANIN HAYATINA TEMAS EDEN ÇÖZÜMLER"

Sertaslan, "Yaptığımız işler içinde en kıymetlilerinden biri" diyerek tanımladığı engelsiz taksi hakkındaysa, "Evde hapsolmuş bırak sağlık hizmetine ulaşmayı sosyal hayata dahil olmaktan mahrum kalmış yurttaşlarımız var, tekerlekli sandalyeye mahkum vatandaşlarımız. Dedik ki, onlar için bir şey yapmalıyız ne kadar uğraşırsak uğraşalım bu engelli rampası dediğimiz şey bir şekilde sorun oluyordu yurttaşlarımıza ve biz de çözüm odaklı olarak onlara özel bir araç yaptık. Minibüsümüze aynı anda 3 tane tekerlekli sandalyeye mahkum yolcularımız binebiliyor. Biz onu alıyoruz aparat ile içeride emniyetli biçimde seyahat edebilmesine olanak sağlayan bir güvenlik sistemimizle taşıyoruz. Yanlarında refakatçileri de gelebiliyor. Gemlik'te bir vatandaşımızın bir yerden bir yere gitmesi artık çok kolay. Her fırsatta anlatıyorum çünkü örnek olsun istiyorum. Her yerde yapılsın. Yaptığımız bütün projeler insanın hayatına temas eden, onun yaşadığı bir sorunu ortadan kaldırmaya yönelik, akıl yürütülmüş, hayata geçirilmiş çözümler. Biz icat ettik demiyorum yer yer örnek aldığımız noktalar oldu ve iyi olan her şeyi örnek almaya da devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

"HASTALAR MAVİ KUŞAK AMBULANSLARLA TAŞINABİLECEK"

Gemlik'te, acil müdahaleye ihtiyacı olmayan ancak yine de bir destek isteyen, taksiyle, minibüsle seyahat edemeyecek durumda olan hastalar için başlatılan hasta nakil aracı projesi hakkında konuşan Başkan Sertaslan, "Eğer acil müdahaleye muhtaçsanız 122 acil servis hattı var, insanların ihtiyacını karşılıyor. Ama acil servise muhtaç olmayan fakat taksiyle, minibüsle yolculuk edecek durumda olmayan vatandaşlarımız var. Gemlik'te yaşayan yurttaşlarımız Gemlik Belediyesi'nden bu anlamda destek alabilmeli diye düşündük. Yine bir bağışçı aracılığıyla mavi kuşak ambulans, hasta nakil aracı hizmetimizi devreye soktuk. Çok yakında hizmete başlatacağız" ifadelerini de kullandı.

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!