Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bursa Gemlik Heyeti Romanya'da cami ve türbe ziyaret etti

Bursa Gemlik Belediyesi heyeti Gazi Ali Paşa Camii ve Sarı Saltuk Türbesi'ni ziyaret etti.

Bursa Gemlik Heyeti Romanya'da cami ve türbe ziyaret etti

Romanya'daki kardeş şehir Navodari'nin daveti üzerine kente gelen Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan ve beraberindeki heyet program dahilinde Babadağ kasabasındaki Müslüman eserlerini ziyaret etti. Navodari Belediye Başkanı Florin Chelaru da heyete eşlik etti.

İlk olarak 1610 yılında yapılan Gazi Ail Paşa Camii'ni ziyaret eden heyet caminin tarihi hakkında bilgi aldı. Osmanlı mimari özelliklerine sahip caminin uzun yıllar atıl kaldığını ve özellikle iç karışıklıklar döneminde büyük zarar gördüğünü anlatan cami görevlisi, eski cumhurbaşkanlarından Süleyman Demirel döneminde camiinin restore edilerek ibadete uygun hale geldiğini dile getirdi. Sertaslan ve beraberindeki heyet Ali Paşa'nın türbesini de ziyaret ederek başında dua okudu.

Daha sonra camiinin yakınında bulunan Sarı Saltuk Türbesi'ne giden Gemlik heyeti, türbe girişinde yer alan bilgi panosunu inceledi. Panonun eski ve bilgilerin kısmen eksik olduğunu fark eden Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan, Gemlik'e dönüşünde belediye tarafından daha kapsamlı bir pano yapılması için gerekli çalışmaları başlatacağını belirtti.

"Sevgi ve barış anlayışı ile hizmet edeceğiz"

Geçmişte bu bölgede yaşamış İslam alimlerinin farklı din, dil ve ırktaki insanların barış ve huzur içinde yaşamaları için çalıştıklarına dikkat çeken Başkan Sertaslan, onlardan kalan hatıralara sahip çıkılması gerketiğini söyledi. Sertaslan sözlerini şöyle sürdürdü, "çok geniş coğrafyalarda yaşamış Türk ve Müslüman büyükleri, insanlar arasında ayrım gözetmeden herkesin huzuru için çalışmışlar. İslamiyetin barışçıl yüzünü gittikleri coğrafyalarda onlar göstermişler. Bizler de bu büyük isimlerin yolundan giderek, onların sevgi ve barış felsefesini unutmadan insanlarımıza hizmet edeceğiz. Cami ve türbelerimizi ziyaret ederken bizlere eşlik eden Navodari Belediye Başkanı Florin Chelaru'ya da teşekkür ederim."

Gemlik'ten Navodari'ye kardeşlik rüzgarı

Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan ve beraberindeki heyet, Navodari programı kapsamın kentin belediye başkanı Florin Chelaru'yu makamında ziyaret etti. Navoradi Belediyesi'nde gerçekleşen ziyarete Sertaslan ve Chelar'unun yanı sıra meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilciler ve iş insanları katıldı.

"Aldığınız sonuçlar bizleri mutlu etti"

Gemlik heyetini sevinçle karşılayan Romanya'nın sosyal demorkat başkanı Chelaru, Türkiye'deki seçimler heyecanla izlediklerini ve sonuçlardan memnuniyet duyduklarını söyledi. Gemlik'in yeni yönetimi ile iki kardeş şehir arasındaki bağların yeniden güçleneceğini dile getiren Chelaru, "önceki başkan bizi hiç ziyaret etmedi. Sizlerin davetimizi kabul etmenizden mutluluk duyuyoruz. Ben ve ekibim adına kardeşliğimizi önemsediğimizi söylemek istiyorum. Bizler de Gemlik'e gelerek sizlerin çalışmalarını ve kentinizi incelemek istiyoruz. Aramızdaki kültürel ve ticari bağların güçlenerek devam etmesini dilerim" dedi.

"Kültürel ve ticari ilişkiler için ziyaretler sürecek"

Daha sonra söz alan Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan ise bu yıl gerçekleşen ziyaretin 19. kez tekrarlandığını hatırlatarak eski başkanlardan Mehmet Turgut döneminde başlayan ilişkilerin iki kent arasında kardeşlik bağları kurduğunu dile getirdi. Başkan Sertaslan sözlerini şöyle sürdürdü, "Bu ziyaret ve etkinlikler ile sizler kardeşlerimiz oldunuz. Buraya yakınlarımın evine gelir gibi geliyorum. Gerçekleşen ziyaretler turistik ve kültürel amaçlı gibi görülebilir fakat işin ekonomik yönü de var. Bu nedenle ziyaretlerimizde iş insanlarımızı da beraberimizde getirdik."

Başkan SertaslanNavodari'ye en son sekiz yıl önce geldiğini, bu süreçte kentte büyük değişiklikler gördüğünü ve bu çalışmaların Navodari'ye yakıştığını dile getirdi. İki kentin sahip olduğu farklı kültürlere değinen Sertaslan konuşmasını şöyle sürdürdü, "Bu programlar ile görüyoruz ki iletişim kurabilmek, kardeş olmak için farklı dil, din ya da ırklardan olmanın bir önemi yok. Kentlerimizin gelişip büyümesi, kültürler arası etkileşim ile insanlarımıza faydalı çalışmalar yapmamız için bu programların sürmesini arzu ediyoruz. Gemlik zeytini ile anılsa da ayrıca 126 fabrika barındıran bir kent. Gemlik ve Navodari arasındaki ilişkilerin ilerlemesi için adımlar atacağız. İş insanlarının iletişim kurmasını sağlamalıyız."

Ziyaretin ardından heyet kent turuna çıktı. Florin Chelaru, Mehmet Uğur Sertaslan ve ekibini yeni açacakları hastaneyi ve kent merkezindeki bulunan parkları, anıtları gösterdi. Ardından Gemlik heyeti Navodari Camii'nde Cuma Namazı kıldı. Program bir dizi açılış ile devam etti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!