Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bursa Gemlik Belediyesi'nden koronavirüs önlemi

Gemlik Belediyesi Koronavirüs önlemleri kapsamında bütün etkinliklerini ileri bir tarihe erteledi.

Bursa Gemlik Belediyesi'nden koronavirüs önlemi

Gemlik Belediyesi geçtiğimiz hafta ilk kez ülkemizde teşhis edilen Koronavirüs (Covid-19) hastalığının olası yayılmasına karşı kalabalık tüm etkinliklerini erteledi. Gemlik ve çevresinde böyle bir rahatsızlığıa ilişkin herhangi bir bilgi bulunmazken ertelemeler önlem amaçlı gerçekleştirildi.

Tüm programlar ertelendi

Gemlik Belediyesi ve Gemlik Kent Kosneyi'nin Ekim ayından beri gerçekleştirdiği "Gemlik'e Doğru Denizi Göreceksin, Orhan Veli" Kültür Etkinlikleri'nde geçen ay müzik teması işlenirken bu ay resim temasında faaliyetler düzenlenecekti. Programlar dahilinde Zeytin Dalı Meydanı'nda yüzlerce kişilik resim atölyesi, açıkhava resim sergisi, Cemil Meriç Kültür Merkezi'nde karikatür atölyesi ve Uluslararası karikatür yarışmasında birincilik elde eden Gemlikli öğrencilerin sergisi, ilçede belirlenen üç duvarda graffiti çalışması, köy okullarının duvarlarına çeşitli renklendirme ve resim çalışmaları, söyleşiler, Semerciler Yokuşu'nda sanat sokağı etkinlikleri ile 18 Mart Çanakkale Şehitleri'ni Anma Programları, 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü gösterileri ertelendi.

Başkan Sertaslan: "Kalabalık ortamlara girilmemeli"

Tüm kalabalık faaliyetlerin bir süre ertelendiğini belirten Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan, "Gemlik ve çevresinde herhangi bir vakaya rastlanmadı. Belediyemiz dört koldan bilgilendirme çalışmalarını sürdürüyor. Bilinçlenerek kendimizi, ailemizi ve çevremizi koruyabiliriz. Uzmanlar kalabalık yerlere girmeyin uyarısı yaparken etkinliklerimize devam etmemiz doğru olmazdı. Bu yüzden şimdilik konser, tiyatro, sergi gibi çalışmalarımızı ileri tarihlere erteledik. Kısa sürede ülkemiz ve dünyanın normale döneceğine inanıyoruz" şeklinde konuştu.

Korona'ya karşı bilinçlendirme

Gemlik Belediyesi gündemdeki yerini koruyan Koronavirüs (covid-19) hastalığına karşı bilgilendirmeye devam ediyor.

Geçtiğimiz hafta Türkiye'de ilk Koronaviris hastalarının tespit edilmesinin ardından tüm devlet kurumları bilgilendirici çalışmalara başladı. Gemlik Belediyesi de ileçdeki vatandaşları Koronavirüs olarak bilinen Covid-19'a karşı bilgilendirmek için yoğun mesai harcıyor.

İlk olarak hazırlanan bilgilendirme görsellerini reklam panolarına, Gemlik'in işlek yerlerine yerleştiren belediye yetkilileri, özellikle sosyal medyadan da bilgilendirmelere yoğun olarak devam ediyor. Ayrıca Gemlik Belediyesi tarafından şimdilik 15 bin adet bastırılan salgın hastalıklara karşı korunma klavuzu da ilçenin işlek yerlerinde zabıta ekipleri tarafından dağıtılmaya devam ediyor. Okullara ulaştırılan binlerce broşürün dışında zabıta ekipleri cami çıkışları ve işlek yerlerde Gemliklileri bilinçlendirmek için broşür dağıtımı gerçekleştiriyor.

Başkan Sertaslan: "Ellerimizi sık sık yıkamalı, hapşırırken ağzımızı mendille kapatmalıyız"

Herkesi panik yapmaadn tedbirli olmaya çağıran Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan, Gemliklierin bilinçlenmesine katkı sunan zabıta ekiplerine teşekkür etti. Binlerce bilgilendirici broşürün vatandaşlara ulaştığını belirten Başkan Sertaslan, "bütün virüsler bizlerin bilinçlenmesi ile ortadan kalkabilir" dedi. Başkan Sertaslan konuyla ilgili şöyle konuştu: "Ülkemizde de görülen Çin kaynaklı bu virüs, özellikle 60 yaş ve üzerinde ağır seyrediyor. Doktorların anlattıklarına göre yüksek ateş ve nefes darlığı ile kendini gösteren bu hastalık ülkemiz dışında hızla yayılıyor. Devlet kurumlarımızın aldığı tedbirler ile ülkemizde durum kontrol altında. Bizlerin de özellikle ellerimizi sık sık yıkamaya, kabalık ortamlara gerekmedikçe girmemeye özen göstermemiz gerekiyor. Ayrıca öksürüp hapşırırken mutlaka tek kullanımlık mendiller ile yüzümüzü kapalı, kirlenen ellerimizle ortak kullanım alanlarına dokunmamaya özen göstermeliyiz. Yaşlı vatandaşlarımız bir süre evde dinlensiler, gerekmedikçe dışarı çıkmasınlar. Yaz aylarında etkisini yitirmesi beklenen bu virüsü alacağımız tedbirlerle hep birlikte ülkemizden defedeceğiz."

Kent Konseyi ile Emekliler öğrencilere destek olacak

Gemlik Kent Konseyi Başkanı Gürhan Çetinkaya ve yönetim kurulu üyeleri, Türkiye Emekliler Derneği Gemlik Şubesi'ni ziyaret etti. Çetinkaya'yı Şube Başkanı Ömer Şimşek ve yönetimi karşıladı.

Gürle Pasajı'ndaki dernek bürosunda gerçekleşen toplantıda Kent Konseyi ve Türkiye Emekliler Derneği'nin çalışmaları hakkında konuşuldu. İki kurum arasında ortak düzenlenebilecek etkinlikler planlandı. Ayrıca Kent Konseyi Başkanı Gürhan Çetinkaya, Şube Başkanı Şimşek'in daveti üzerine Türkiye Emekliler Derneği'ne üye oldu.

Türkiye başta olmak üzere Gemlik'te de emeklilerin haklarını savunmaya ve hayatlarını kolaylaştırıcı çalışmalar yapmaya devam ettiklerini belirten Başkan Şimşek, ziyaretleri için Kent Konseyi yöneticilerine teşekkür etti.

Türkiye Emekliler Derneği'nin çalışmalarını faydalı ve önemli bulduklarını belirten Kent Konseyi Başkanı Gürhan Çetinkaya ise, tüm faaliyetlerine katılım sağlayan derneğe teşekkür etti. Türkiye Emekliler Derneği'nin çeşitli şubelerinde öğrencilere burs imkânı verildiğini, fakat Gemlik'te derneğin maddi koşullar nedeniyle böyle bir çalışmanın gerçekleştirilemediğinin belirtilmesi üzerine Başkan Çetinkaya, öğrencilere destek amacıyla derneğe katkı sunulacağına dair söz verdi. Ayrıca önümüzdeki Nisan ayından itibaren Sunğipek Emeklileri ile düzenlenen geleneksel yemek organizasyonuna Kent Konseyi'nin de katılacağı belirtildi. Başkan Çetinkaya, Gemlik Kent Konseyi'nin, ilçede yaşayan her bir vatandaşa faydalı işler yapmak için çalışmaya devam edeceğini dile getirdi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!