Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bursa esnafı: "Ahilik artık devam etmiyor" (ÖZEL HABER)

Ticaret Bakanlığı'nın bünyesinde, ülkenin birçok yerinde Ahilik Haftası kutlamaları her yıl yapılıyor. Bursalı esnaflar ise, "Artık ahilik diye bir şey kalmadı. O kutlamalar eskidendi. Şimdi herkes birbirinin kuyusunu kazma peşinde. Bu gelenek dedelerimizin ve babalarımızın zamanında güzelmiş" diyor.

Bursa esnafı: ''Ahilik artık devam etmiyor'' (ÖZEL HABER)

GÜLNAME PAÇA / BURSADA BUGÜN

Ahilik kavramı,  kardeşlik, fedakârlık, akıl, doğruluk ve yardımlaşma gibi ilkeleri esas alıyor.

Ahilik geleneği, toplumun önemli bir kesimini oluşturan esnafların birbirine yakınlaşmasını ve dayanışma içinde olmasını sağlıyor.

"ŞİMDİ HERKES BİRBİRİNİN GÖZÜNÜ OYMAYA ÇALIŞIYOR"

Aynalı Çarşı'da esnaflık yapan Recep Şinasi Çelikkol "Eskiden esnafın dayanışması çok iyiydi. Komşusunun müşterisi yoksa ona müşteri gönderirdi. Kendisi siftah yapmış, komşusu yapamamışsa eğer onun yapmasını beklerdi. Arkadaşımdan alın denirdi. Şimdi herkes birbirinin gözünü oymaya çalışıyor. Artık yardımlaşma yok. Kapalı Çarşı yabancılarla doldu. Dostluk çok azaldı" dedi.

"GÜNÜMÜZDE DEĞİL MÜŞTERİ GÖNDERMEK AKSİNE ZARAR ETSİN İSTİYORLAR"

Kapalı Çarşı'nın esnafı ise, "Eskiden olan ahilik artık yok. Sadece taziyelerde, düğünlerde esnaf birbirine gidiyor. Diğer şeylerde esnafın birbirine bir yardımı yok. Ufak tefek yardımlar oluyor ama eskisi gibi değil. Kimse kimsenin gözünün yaşına bakmıyor. Dedelerimizden duyuyoruz o yardımları. Sanıyoruz ki artık hiçbir yerde yoktur. Eski tat yok. Büyükler öldükçe ve gençler yerini aldıkça eski adetler kalmıyor. Arada sohbetini yapıyoruz, arıyoruz. Günümüzde değil müşteri göndermek, aksine zarar etsin istiyorlar" ifadelerine yer verdiler.

"CUMHURİYET CADDESİ ESNAFI ŞU AN EN GÜZEL ESNAF ÖRNEĞİNİ GÖSTERİYOR"

Cumhuriyet Caddesi'nde ahilik geleneğinin devam ettiğini söyleyen bir diğer esnaf, "Ben 47 yaşındayım. Daha öncesinde de 20 yıllık esnaflık geçmişim var. Çok eskilerini bilmem. Babalarımızın dedelerimizin anlattığını biliyorum. Ama şu anda güzel bir esnaf ortamı var. Cumhuriyet Caddesi'nde yemek bölgelerinin olduğu yerde herkes birbirini sever. Aynı işle uğraşan esnaf birbirine müşteri gönderiyor. Önce insanın içinde olacak. İçinde olmazsa ahilik geleneği sürmez. Başkasına yardım etmek gerek. Mesela ben başka bir arkadaşıma gönderiyorum. O da para kazansın ve evine ekmek götürsün istiyorum. Cumhuriyet Caddesi esnafı şu an en güzel esnaf örneğini gösteriyor" şeklinde konuştu.

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!