Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

BURSA DURAKLAMA DÖNEMİNE Mİ GİRDİ?

Ulusal gazetelerin köşe yazarları Bursaspor İstanbul Büyükşehir Belediyespor hakkında ne yorum yaptı?

BURSA DURAKLAMA DÖNEMİNE Mİ GİRDİ?

Ulusal Gazetelerin Spor Yazarları, Bursaspor'da geçen sene ile bu sene arasında farklar olduğunu, yeşil beyazlıların alternatif sistem geliştirmesinin şart olduğuna dikkat çektiler.

Zeki Çol-Zaman Gazetesi: Bursaspor'da duraklama dönemi

Bursaspor, artık belli, bir duraklama dönemine girdi.

Bir kazanıyor, bir kaybediyor. Tam düzelmesini bekliyorsunuz, sendeliyor. Son haftalarda aşırı cömert! Sürekli puan yitiriyor. Son dört maçındaki kaybı, tam 7 puan. Bu, şampiyonluk yarışında Bursaspor'un yalnızca iddiasını eritmiyor. İnancını, güvenini, mücadele gücünü de her geçen hafta biraz daha geriye çekiyor. Aslında, biraz dikkatle izleyen gözler için, bu duraklama süreci maalesef pek de sürpriz değil. Çünkü Bursaspor, uzunca bir süredir bir şey oynamıyor.

Geçen hafta, 2-0 kazanılan deplasmandaki Bucaspor maçıyla ilgili görüşlerimi, "Bursaspor'a dostça bir uyarı. Mücadele iyi. Ancak hele de hücum organizasyonu 2-0'a rağmen son derece yetersiz. Şampiyonluk yarışında var olmak için bu oyun yetmez. Bursaspor'un bir an önce futbolla barışması ve buluşması şart." diyerek noktalamıştım.

O maçta da, ondan önceki maçlarda da iyi oynamadığı ve kötüye gittiği açık seçik kendisini gösteriyordu.

Dün... Büyükşehir Belediyespor iyi de değil, vasat bir oyunla Bursaspor'u kilitledi. Üstelik, Can Arat'ın anlamsız yere kale içerisinde kalması ve ofsaytı bozması sonucu adeta kendi ikram ettiği golle yenik duruma düşmesine karşın kilitledi.

Şöyle bir maçı gözümün önüne getiriyorum da... Attığı gol dahil, Bursaspor'un organize atakla girdiği pozisyon sayısı neredeyse yok denecek kadar az. Kapalı savunmalar karşısında Bursaspor üretemiyor. Alan daraltan, baskı uygulayan, biraz da oyun bozan rakipler, zorlanmadan Bursaspor'un etkisini bitiriyor. O zaman biraz daha üretici, biraz daha tempolu, biraz daha agresif bir hücum organizasyonunu geliştirmesi gerekiyor Bursaspor'un. Bu oyun tarzı, artık deşifre olmuş durumda. Üstelik de fazlaca statik. Bakın dün gecikmeli de olsa Svensson-Bekir Ozan değişikliğini yaptı Ertuğrul Sağlam. Bekir'in oyuna katılımıyla orta alandaki pas alışverişi, oyundaki tempo değişti. Aynı anda Altidore'la değişen Turgay'ın katkılarıyla hem baskı hem tempo hem de kale önü karambollerinin sayısı arttı. Demem o ki, Ertuğrul Sağlam'ın topu iyi kullanan oyuncuların sayısını artırarak alternatif sistemler geliştirmesi şart. Aksi halde Bursaspor'un bu düşüşü hiç kaçınılmaz devam eder.

Büyükşehir Belediyespor ligin, ayağa topu iyi oynayan takımlarından biri. Dün, oyunu bir bölümüyle oynamaya çalıştı Belediyespor. Savunma yaptı. Eğer hücumu becerebilse, daha doğrusu gerçek performansına biraz yakın durabilse, maçı kazanırdı. Çünkü oyun, özellikle son bölümlerde tam da onun istediği gibi oynandı. Ama Belediyespor, Beşiktaş ve G.Saray'dan sonra ayağına kadar gelen Bursaspor'u yenme şansını, hücuma gereken özeni göstermeyince kullanamadı.

-------------------------------------------------------

 

Türkiye Gazetesi Hasan Sarıçiçek:Vahşi Timsah'ın sancıları!

Son 15 dakikada varını yoğunu ortaya koyan Bursaspor, İstanbul Belediye beraberliğiyle zirve yarışında büyük bir avantajı eliyle itti. Olacak şey değil! Gerçek şu ki, şampiyonluk; ortak arzu, yürekten mücadele ve her şartta kazanacak oyunu başarmakla mümkün olur. Fakat? Açık söyleyeyim, İstanbul Belediye önünde seyrettiğim Bursaspor'da bu parıltıyı, heyecanı ve coşkuyu göremedim. Batalla'nın ateşleyici golüne, Ali Tandoğan'ın öne taşıdığı uzun toplara, Ergiç'in şutlarına ve Altidore'nin rakibi sindiren acı kuvvetine rağmen göremedim. Çünkü, bireyselliğin ötesine geçemeyen hareketler bir türlü takım oyununa dönüşemedi. O yüzden Bursaspor sıkıntılı maçı çözüp de, zirve yarışındaki rakiplerine "Ensenizdeyim! Duy sesimi" diyemedi.

Bir kısmınız, İstanbul Belediye teknik direktörü Abdullah Avcı'nın bu duruma; kalabalık ve katı savunmaya dayalı; güçlü, sert, etkili ve farklı mücadele anlayışının hakim olduğu oyunla büyük etki etti. Böyle düşünenler yüzde yüz haklıdır.

Fakat Bursaspor gibi şampiyon bir takım başarıda süreklilik istiyorsa bunları da aşmak zorunda değil mi? Aşamadılar, aşamıyorlar ama aşamamalarının da sebepleri var. Mesela, Başkan İbrahim Yazıcı'yı hedef alan "iktidar-muhalefet oyunu" Bursaspor'un gücünü kıran en travmatik bunalım.

Sercan-Volkan gibi yıldızların kullanamamasının sancıları, ulu çınarı içine düşen kurt gibi Bursaspor'u eritiyor.

Böyle bir ortamda teknik direktör Ertuğrul Sağlam ne yapar? Gözünü, kulağını ve ağzını kapayıp, "görmüyorum, bilmiyorum, duymuyorum" dercesine, içi vahşi timsahlarla dolu okyanustan inci çıkaran sihirbazın marifetini gösterecek değil ya!

İşte, güçlü bir kulüp yapısı kuramamış ortamda ancak bu kadarı oluyor.

 

--------------------------------------------------------------------------------------- 

Ömer Üründül-Sabah Gazetesi-Bu yapıyla çok zor

İyi motive olmuş bir İstanbul BŞB ile oynamak ligde her takım için zor. Çünkü İstanbul BŞB, sınırlı kadrosuyla basit ve akılcı oyun modelini iyi uyguluyor. Ancak sakatlar, cezalılar ve hafta arası 120 dakikalık kupa maçının da yorgunluğuyla Abdullah Avcı dün Bursa'da büyük bir rotasyona gitmişti. Bilhassa defansın ortasında ciddi sıkıntı vardı. Uzun zaman sonra hazır olmayan Holosko ilk 11'deydi. İbrahim Akın'ın da Holosko ile birlikte savunma yapmadığını düşünürsek bu zor gibi görünen maçta her şey Bursaspor'un lehineydi. Ancak evdeki hesap çarşıya uymadı.

Bursaspor ilk yarıda bir türlü oyuna hükmedemedi, hücum zenginliği sağlayamadı. Ali Tandoğan eski formundan çok uzak. Önünde de Volkan yok. Bu yüzden geçen senenin en büyük silahı olan sağ kanat atakları bu sene gündemde yok.

Solda Ozan'ın gayreti bir yere kadar devam ediyor. Orta sahanın ortasında teknik kapasiteleri yüksek Batalla ve Ergiç'in devamlılıkları yok. Altidore güçlü olduğu zaman çok faydalı bir oyuncu. Ama şu an fizik olarak yetersiz olması nedeniyle fayda sağlamıyor.

Miller iyi bir santrfor, elinden geleni yapıyor ama takım ona yardımcı değil.

İlk yarıda Bursaspor gole kadar hiç pozisyon bulamadı. Gol öncesi de eğer İstanbul Belediyeli Tevfik topa iyi vursa, galip değil yenik duruma düşeceklerdi.

GEÇEN SENE BÖYLE DEĞİLDİ!

İkinci yarıda Abdullah Avcı Gökhan Ünal'ı oyuna alınca Bursaspor için bir avantaj daha doğdu. Çünkü defans yapmayan 3 forvet oyuncusu sahadaydı. Ama Bursaspor'un düşük tempolu ve etkisiz oyunu bu avantajı değerlendiremediği gibi bir de gol yediler.

Son dakikalarda baskı kurdular ama orada da stres ve telaşla skoru döndüremediler ve çok önemli iki puan kaybedildi. Bu dirençsiz kadro yapısıyla Bursaspor'un büyük hedefe gitmesi çok zor.

Rakibi baskı altına alıp hataya zorlayacak tempolu oyun, ancak 80. dakikadan sonra gündeme geldi. Geçen seneki Bursaspor'da Volkan, Ali Tandoğan işbirliğiyle mükemmel sağ kanat organizasyonları vardı. Rakip savunmayı bozan bir Sercan sprinteri; çok daha iyi bir Ozan ve daha tempolu bir orta saha vardı. Bu sene bu direnç ve çabukluk Bursaspor'da yok.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!