Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bursa dünyanın yıldızı olacak

Vali Şahabettin Harput, yeni teşvik paketiyle birlikte Bursa'nın turizm, eğitim, savunma ve stratejik yatırımlarda Türkiye açısından sahip olduğu rolünü daha da güçlendireceğini belirterek, "Bursa, Cumhuriyetimizin 100. yaşında sadece Türkiye'nin değil, her alanda dünyanın yıldızı bir il olacak" dedi.

Bursa dünyanın yıldızı olacak

Vali Şahabettin Harput, 5 Nisan'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan yeni teşvik paketini Bursa açısından değerlendirdi. Söz konusu paketteki yer alan destek kalemleri ile asgari tutarlarının nasıl olacağına ilişkin nihai kararın Bakanlar Kurulu'nca belirlenip Resmi Gazete'de yayınlandıktan sonra yürürlüğe gireceğini hatırlatan Vali Harput, "Yeni Teşvik paketi, önceki teşvik uygulamalarına esas olan değerler ile kıyaslandığında yatırımcımızın önünü açmaktadır. Her şeyden önce girişimcilerimiz devletin koruması ve desteğini yanında hissedecek" diye konuştu.
Şimdiden onlarca yatırımcının büyük bir heyecanla bu teşvik paketinden nasıl yararlanabileceğini araştırdığını açıklayan Vali Şahabettin Harput, şunları söyledi:
"Kamuoyunun da yakından takip ettiği üzere söz konusu teşvik paketi Kalkınma Bakanlığımızca yapılan 'İllerin Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Düzeyi' ve'İllerin ve Bölgelerin Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Sıralaması'araştırması sonuçları dikkate alınarak hazırlanmıştır. Bu araştırma neticesinde teşvik paketinde Türkiye'nin 81 vilayeti 6 ayrı bölge kapsamında değerlendirilmeye alınmıştır. Bursa, İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir, Antalya, Muğla ve Kocaeli ilimiz ile birlikte birinci bölgede yer almaktadır. Bursa, açıklanan teşvik paketinden özellikle turizm sektörü ile eğitim sektörü,savunma sanayi sektörü ve stratejik yatırımlardan en iyi şekilde yararlanması öngörülen illerin arasında yer alıyor".

Özellikle turizm yatırımları açısından yeni teşvik paketinin büyük önem taşıdığına işaret eden Vali Şahabettin Harput, şöyle devam etti:
"Bursa birinci bölgede yer almasına rağmen; Dağyenice Termal Turizm Merkezi,Uludağ 2.Gelişim Bölgesi ve Mustafakemalpaşa TümbüldekTermal Turizm Merkezi'ne yatırım yapmak isteyenler 5. bölge teşvik imkânlarından yararlanacak. Yani Bursa'nın yer aldığı 1. Bölgede olmayan ve 5. Bölgeye yönelik açıklanan Gümrük Vergisi Muafiyeti, KDV istisnası, arsa tahsisi, 7 yıl süreyle sigorta prim desteği ve 50 milyon TL'ye kadar faiz desteği, yatırıma katkı oranı yüzde 50 olmak üzere yüzde 90 vergi indirimi, 500 milyon TL ve üstü yatırımlara bina inşaat harcamaları için KDV iadesi Bursa'nın 3 önemli turizm merkezine yatırım yapmak isteyenler için geçerli olacak. Bu durum Bursa turizminin geleceği açısından büyük önem taşımaktadır. Kıldı ki burada devletimiz turizm sektöründe yatırım yapmak isteyen yerli veya yabancı yatırımcı için büyük bir imkânlar sunmaktadır."
EĞİTİM YATIRIMLARI
Yeni teşvik paketi kapsamında turizm gibi eğitim yatırımlarının da 5. Bölge desteklerinden yararlanacağına işaret eden Vali Şahabettin Harput, "Özel sektör tarafından gerçekleştirilecek olan ilk, orta ve lise eğitim yatırımlarının yanı sıra motorlu kara taşıtları sanayi ve yan sanayii raylı sistem ve vagon imalatı, savunma sanayine yönelik yatırımlar için de bu destek geçerli olacak. Bursa Türkiye'nin ihracatta üçüncü şehri. Türkiye'nin en önemli üretim merkezlerinden biri... Teknik eğitim oranlarının en yüksek olduğu kentlerimizden biri. Yani sahip olduğu üretim gücü, doğası, turizmi ve tarımı ile Bursa, yeni teşvik paketiyle var olan konumunu daha da güçlendirecek ve Cumhuriyetimizin 100. yaşında sadece ülkemizin değil dünyanın yıldızı marka bir kent haline gelecektir. Tabii ki Bursa, Cumhuriyetimizin 100. yaşında en büyük 10 ekonomi, 500 milyar dolar ihracat ve kişi başına 25 bin dolar milli gelir hedefine en önemli katkıyı sağlayacak illerimizden biri olacaktır" şeklinde konuştu.
BURSA'DA TEŞVİKLER
Bu arada Vali Harput, 2007-2011 yılları arasında Bursa'ya verilen yatırım teşvik belge sayısı, sağlanan istihdam ve sabit yatırım miktarları hakkında da bilgi verdi. Vali Şahabettin Harput'un verdiği bilgiye göre; belge sayısı 2007 yılında 191, 2008 yılında 204, 2009 yılında 124, 2010 yılında 168 ve 2011 yılında 214. Sağlanan istihdam 2007 yılında 9 bin 041, 2008 yılında 14 bin 785, 2009 yılında 7 bin 067, 2010 yılında 6 bin 631 ve 2011 yılında 5 bin 260...

Sabit yatırım tutarı ise 2007 yılında 1.4 milyar, 2008 yılında 1.7 milyar, 2009 yılında 4.5 milyar, 2010 yılında 1.7 milyar ve 2011 yılında 1.8 milyar TL.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!