"Bursa dünya markası olsun"

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa'nın kendi markalarını üreten bir şehir olacağını söyledi.

''Bursa dünya markası olsun''

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Hilton Otel'de yapılan toplantıda Bursa'nın geleceği için yapılan yatırımları anlattı. Altepe, yerel yönetimler olarak Bursa'nın gelişmesi, ulaşılabilir ve modern bir şehir olması için çalışmaların devam ettiğini belirterek, "Çağımızda kentler ülkelerin önüne geçiyor. Bursa, nüfusunun yüzde 90'ı kent merkezinde yaşayan bir şehir. Şehirler artık daha da önemli hale geldi. Yerel yönetimler olarak şehirlerin marka olmasını önemsiyor ve bunun için gerekeni yapıyoruz. Bursa'da doğup burada büyüdüm. Bursa'da yaşamak benim için büyük mutluluk, bu şehre hizmet etmek de büyük bir onurdur" diye konuştu.
Vatandaşların Bursa'da yaşamaktan büyük memnuniyet duyduğunun yapılan anketlerle belirlendiğini anlatan Başkan Altepe, "Bursalılar Bursa'yı seviyor. Bizler de Bursa öne çıksın istiyoruz. Bursa, sanayi, tarih ve turizm şehri. Bursa, Bursaspor'un şampiyonluğu sayesinde dünyada biliniyor. İstanbul Türkiye'den daha çok bilinen bir şehir. Bursa'yı öne çıkarmak bizim görevimiz. Bursa'da sanayinin, turizmin öne çıkmasını ve yerli tramvayın üretiminin yapılmasını hedefliyoruz. Kendi markalarımızı üretmeliyiz. Bursa dünya markası olsun" dedi.
Bursa'da yerli tramvay üretiminin zorluğuna rağmen hayata geçirildiğini anlatan Başkan Altepe, herkesin cesaret edemediği bir işi yaparak, yerli tramvay üretimiyle, paranın Bursa'ya ve Türkiye'ye kalmasını hedeflediklerini söyledi. Bursa'nın yerli tramvay üretimiyle büyük bir değişim yaşayacağını ifade eden Başkan Altepe, üretim safhasında özel sektörle iş birliğinin önemine değinerek, "Bu proje herkesi heyecanlandırdı. Önce bize inanmayanlar ciddi olduğumuzu anladılar. Tüm belediye başkanları çalışmalarımızı yerinde inceledi. Dünyayla entegre olarak çalışmalarımız yapıyoruz. Bombardier bir vagonu nasıl üretiyorsa, Durmazlar da öyle yapıyor. Aslında bu çalışma bir yol haritası oldu. Çok avantajımız var. Birikimimizle Bursa'da neler yapılabileceğini gösterdik" şeklinde konuştu.
Başkan Altepe, yerli vagon üretiminin Bursa ve Türkiye ekonomisi için bir atılım olacağını söyleyerek, "Bu dönem Bursa konuşuluyor. Güzellikleri elbirliğiyle yaşayacağız" dedi.
Yerli tramvay üretimi projesinin koordinatörlüğü yürüten Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Taha Aydın da projenin üretim sürecini anlattı. Aydın, çalışmanın kendilerini çok heyecanlandırdığını vurgulayarak, raylı sistemler ve teknolojilerin hızla geliştiğini söyledi. Durmazlar bünyesinde ar-ge çalışmaları yaparken aynı zamanda mühendislere projeyle ilgili eğitim de verdiklerini anlatan Aydın, "Biz uzun soluklu maraton koşusu yapıyoruz" dedi.

Herkesin artık demiryolu teknolojisine yatırım yaptığını belirten Aydın, "Şu anda Bursa'da konforlu ulaşım için 50 araca ihtiyaç var. Biz, 2,5 senedir 1 vagonla uğraştık. Yaklaşık 30 ay gibi bir zamanda tamamladığımız ilk prototipin ardından tecrübe kazandık, bundan sonra vagon üretimini 18 ayda tamamlayacağız. Bu her proje için özel çalışılan bir sistem, otomobil gibi seri üretim değil. Ayrıca, vagon üretiminde yabancılarla yapılacak ortaklıklarda yüzde 51 yerli üretim şartı getirildi. Özgün bir proje üretiyorsunuz. Yerli tramvay üretimi yaparken, sadece tramvay üretmiyorsunuz, aynı zamanda ülkenin de vizyonunu değiştiriyorsunuz. Bu proje ekip işi, Bursa bu şekilde iyi işler başaracak" diye konuştu.
Aydın, 20 yıllık projeksiyonda trilyon dolarlık pazardan Türkiye'nin de yararlanması gerektiğine dikkati çekerek, çalışmalar sırasında üretimini yaptıkları bogienin yurtdışında test edildiğini, 30 yıllık ömre göre de patent aldığını, bu sayede Türkiye'nin kendi bogiesini üreterek patent alan 6. ülke, Durmazlar'ın da 7. firma olduğunu kaydetti. Aydın, tramvay hatlarıyla da ilgili bilgiler verdiği açıklamasında, "Türkiye'nin her yerinde çalışacak kapasitede bir araç yaptık" diyerek, projenin önemine işaret etti.

''Bursa dünya markası olsun'' ''Bursa dünya markası olsun''
Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!