Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bursa demir ağlarla örülüyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi, şehrin dört bir yanını raylı sistem araçlarıyla donatıyor. Şehrin doğusunu ve batısını birbirine raylarla bağladıklarını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, "Bursa modern ulaşım ağlarıyla örülen bir merkez haline geliyor" dedi.

Bursa demir ağlarla örülüyor

Bursa, demir ağlarla örülüyor. Büyükşehir Belediyesi metro hattı inşaatına Ankara Yolu etabıyla devam ederken, şehir içi tramvay projesi ile de ulaşım problemini raylı sistem araçlarıyla çözüyor. İlk olarak Cumhuriyet Caddesi hattı ile başlayan tramvay hattı çalışmaları Yıldırım ilçesine kadar uzandı. Ardından yapılan ihalenin ardından T 1 hattı start aldı. Stadyum Caddesi-Altıparmak Caddesi-AtatürkCaddesi-Heykel-İnönü Caddesi-Kıbrıs Şehitleri Caddesi-Kent Meydanı-Darmstad Caddesi güzergahı boyunca 13 istasyon yer alacak hatta, 1 atölye binası, 2 depo yolu, 2 atölye yolu, 15 makas, 1 kruvazman, 3 trafo binası yer alacak. Cumhuriyet Caddesi tramvay hattı ile kesişen bölgede özel raylı sistem çalışması yapılacak.
Stadyum Caddesi, Uluyol ve İnönü Caddesi ile çalışmalara başlayan Büyükşehir Belediyesi, Altıparmak caddesindeki çalışmalarının büyük bir çoğunluğunu bitirdi. Mayıs ayına kadar T 1 hattını bitirmeyi hedeflediklerini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, İHA Bölge Müdürlüğüne yaptığı ziyarette tramvay çalışmalarından bahsetti. Bursa'nın doğusundan batısına, Beşevler'den İhsaniye'ye kadar her köşenin birbirine raylı sistem yatırımlarıyla bağlanacağını hatırlatan Başkan Altepe, 6,5 km uzunluğundaki güzergah ile yaklaşık 13 adet durağı olan tramvay hattının yanı sıra Terminal ve diğer raylı sistem hatlarının da projelendirme çalışmalarının devam ettiğini belirtti. İlk olarak Stadyum Caddesi'nde T 1 hattına başladıklarını ifade eden Altepe, "Daha sonra Darmstad Caddesi, İnönü Caddesi derken şimdi Altıparmak'a geldik. Altıparmak'ta büyük oranda tamamlandı. Şahabettin Paşa Camisi'ne kadar ulaştık. Şimdi oradan yukarıya doğru devam edeceğiz. Şu anda Uluyol'da bir yandan da çalışılıyor. Oradan da bunların bağlantıları ve istasyona giden hat, daha sonra da elektrik hatları, direkler derken diğer çalışmaları yapacağız. Bizim hedefimiz mayıs ayında bu inşaatı bitirmek. Görünen o ki, bunu başaracağız" dedi.

3 YILDA 3 MİLYAN LİRA YATIRIM
Vagon ve tramvay ihalelerini hazırladıklarını ifade eden Altepe, şöyle devam etti:
"Burulaş kanalıyla bu tramvay hatlarını yaptırıyoruz. Tramvay hattında bittiğinde tramvaylar döşenecek. İhale hazırlıkları tamamlanmak üzere. İkisini de tek bir ihaleye çıkarak, hem tramvayı hem de metroları almayı düşünüyoruz. Raylı sistemler ile ilgili devamlı yatırım yaptığımız için bu ara bir hayli geniş ve rahat çalışmak istiyoruz. Bu konuda tüm dünyadaki imkanları da araştırıyoruz. Büyükşehir Belediyesi çok büyük bir yatırım içinde. Biz 3 yılda 2 katrilyon yatırım yaptık. Bu yatırımlarla 20 yıllık yatırımı aşıyoruz. Burada büyük bir performans var. Bir yandan tramvay hattı döşeniyor bir yandan da metro hattı döşeniyor. Bir yandan bunlara araçlar alınıyor. Sadece raylı sistem yatırımları çok büyük paralar ayrılıyor. Bir yandan da bunlara araç yetiştirmek de gerekiyor" şeklinde konuştu.

Bursa demir ağlarla örülüyor Bursa demir ağlarla örülüyor Bursa demir ağlarla örülüyor Bursa demir ağlarla örülüyor
Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!