Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bursa'dan yüz yüze eğitim yorumu (ÖZEL HABER)

Yüz yüze eğitime aşamalı geçişte alınan yeni kararları açıklayan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Yüz yüze eğitim ve uzaktan eğitim birlikte yürütülecek. Veli istemezse çocuğunu okula göndermeyecek. Okulda kalış süreleri de kısaltılacak. Cumartesi günü eğitim olabilir. Okulların ihtiyaçlarına göre esneklik sağlanabilir" demişti. Eğitim-İş Bursa Şube Başkanı Özkan Rona açıklamayla ilgili olarak, "Biz öğrencinin veli istemezse okula gelemeyeceği kısmını çok anlamlı bulmadık. Örgün eğitime başlanacak ama buna veli karar verecek. Oysaki bir ülkede Milli Eğitim Bakanlığı, ülkedeki bütün öğrencilere eşit bir eğitim verebilmek için kurulmalı ve tüm sistemleri buna uygun şekilde kurgulamalıdır" yorumunu yaptı.

Bursa'dan yüz yüze eğitim yorumu (ÖZEL HABER)

EZGİ KAYI / BURSADA BUGÜN

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un, ilkokullar, köy okulları, 8 ve 12. sınıflar ile özel gereksinimli çocukların okullarında yüz yüze eğitimin 12 Ekim Pazartesi başlayacağını açıklaması üzerine, Eğitim-İş Bursa Şube Başkanı Özkan Rona konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Rona, öğrencilerin ve velilerin kafalarında hala soru işaretleri bulunduğu vurgusunu yaparken, öğrencilere 500 bin tablet dağıtılması konusuna ise, "Bu sayı ihtiyacın onda birini bile karşılamaz" yorumunu yaptı.

"SINIFLARIN METREKARESİ VE KAPASİTESİ BELLİ"

Özkan Rona, açıklamanın anlaşılmayan kısımları olduğunu belirterek, "Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un yaptığı açıklamalarda bizler, öğrenciler ve veliler tarafından anlaşılmayan çok net olmayan bölümler var. Örneğin öğrenciler 2, 3 ve 4. sınıflar, lise hazırlıklar ve 12. sınıflar ve bunların yanında özel eğitime gereksinim duyan öğrencilerin 12 Ekim'de yüz yüze eğitime başlayacağı söylendi. Sınıfların bölünmesiyle çocukların haftada iki gün sınıfta olacağı belirtildi ve gerekirse cumartesi günü de eğitim yapılacağına dair bir açıklama geldi. Tabii bunların hepsi biraz da illerdeki okulların kapasiteleriyle ilgili olarak belirlenecek diye anlıyoruz. 40 kişilik mevcudu olan sınıfları ikiye böldüğünüzde her sınıfta 20 öğrenci ve 1 öğretmen olacak oysaki sınıfların metrekaresi ve alabileceği kapasite belli. Neredeyse hiçbir sınıfta 20 öğrencinin tekli oturabileceği sayıda sıra ve masa yok. Tüm bu sorunlar nasıl çözülecek olayın bilinmez tarafı" dedi.

BURSA VALİSİ VE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ'NE ÇAĞRI!

"Biz öğrencinin veli istemezse okula gelemeyeceği kısmını çok anlayamadık ve anlamlı bulmadık" diyen Rona şöyle açıkladı: "Örgün eğitime başlanacak ama buna veli karar verecek. Oysaki bir ülkede Milli Eğitim Bakanlığı, ülkedeki bütün öğrencilere eşit bir eğitim verebilmek için kurulmalı ve tüm sistemleri buna uygun şekilde kurgulamalıdır. Eğer alt yapı eksikliğinden dolayı bu karar velilere bırakılacaksa devletin görevi bu alt yapıdaki sorunu ortadan kaldırmaktır. Milli Eğitim Bakanı yüz yüze eğitime başlayacak olan öğrencilerden veliler üzerinden bir taahhütte bulunmalarını istiyor. Oysa biz öğrenciler, öğretmenler ve veliler olarak Milli Eğitim Bakanlığı'ndan Türkiye geneli için bir taahhüt bekliyoruz. Bursa'da Vali ve Milli Eğitim Müdürü'nün 12 Ekim'den önce, kamuoyunun karşısına çıkıp, 'Tüm okullarımız hijyen ve sosyal mesafe standartlarına uygun hale getirilmiştir, çocuklarınızı gönül rahatlığıyla okula gönderebilirsiniz' açıklamasını yapmak zorunda. Eğer bu açıklamayı yapmazlarsa bizim de aklımızda velilerin duyduğu kaygılar soru işareti olarak kalacak.

"DAĞITILAN TABLET İHTİYACIN ONDA BİRİNİ BİLE KARŞILAMAZ"

Özkan Rona ayrıca, öğrencilere 500 bin adet tablet dağıtılacağıyla ilgili açıklama hakkında, "500 bin öğrenciye tablet dağıtılacağı açıklandı. Biz dijital alt yapı eksikliği nedeniyle, bilgisayarı, tableti ve internet bağlantısı olmadığı için eğitime katılmayan öğrenci sayısının 3 milyondan fazla olduğunu tahmin ediyoruz. Bununla ilgili Bursa genelinde yaptığımız bir araştırmaya göre de geçtiğimiz dönem öğrencilerimizin neredeyse yüzde 20'si uzaktan eğitime düzenli şekilde katılamadı. O nedenle bu rakamın 500 bin değil birkaç milyon olması gerekiyor. Aynı zamanda kardeş sayılarının da hesap edilerek bu sayının artırılması gerekiyor. Türkiye gibi ekonomisinin çok büyük olduğu söylenen ve 18 milyon öğrencinin eğitim gördüğü bir ülkede 500 bin tablet rakamı çok sembolik ve komik bir rakam. Bunu milyonlara ulaşması gerekiyor. Milli Eğitim Bakanlığı uzaktan ve yüz yüze eğitimin birbirini tamamlayacak şekilde eksiksiz devam etmesini sağlamak istiyorsa bu ihtiyaçları gerçekçi şekilde gidermeli. Sadece velinin ve vatandaşın gözünü boyayacak sembolik işleri bırakmalılar. Türkiye'de 50 bin okul var. 500 bin tablet demek okul başına 10 tablet demektir, öğrenci sayısının binin üzerinde olduğu birçok okul biliyoruz. Bursa merkezde de böyle okullar var, bu okullara 10 tane tablet dağıttığınızda öğrenci ihtiyacının onda birini bile karşılayamayacaksınız" ifadelerini kullandı.

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!