Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bursa'dan Türkiye'ye ve dünyaya yepyeni bir lezzet! (ÖZEL HABER)

Bursa'da 5 senedir ceviz üretimi yapan Seyit ve Güler Özgür, yepyeni bir lezzeti Bursalılar ile buluşturdu.

Bursa'dan Türkiye'ye ve dünyaya yepyeni bir lezzet! (ÖZEL HABER)

GÜLNAME PAÇA / BURSADA BUGÜN

Bursa'da 5 senedir ceviz işiyle uğraşan Seyit ve Güler Özgür, cevize farklı bir lezzet getirdi.

Dünyada ve Türkiye'de olmayan fırınlanmış çeşnili ceviz, Seyit ve Güler Özgür tarafından geliştirilip, üretildi.

Farklı bir lezzet olan fırınlanmış ceviz, tadının güzel olmasının yanında birçok vitamin ve mineral barındırıyor.

Seyit ve Güler Özgür, "5 senedir bu işi yapıyoruz, daha öncesinde eşim Güler Özgür öğretmendi. Biz bu fikri çocuklarımız için hayata geçirdik. 2 tane çocuğumuz var. Ceviz bahçelerimiz mevcut.  Çocuklarımız cevizi sütlü haliyle bir ay tükettikten sonra bir daha yemiyorlardı. Biz de bunu nasıl sevdirebiliriz diye düşünürken, fırınlayıp önlerine koyduk. Bu sefer çıtır bir tadı olduğu için daha çok yemeye başladılar ve çocuklarımızın arkadaşları da tercih ettiği için bu yola girdik" şeklinde konuştular.

"CEVİZİMİZİN EN BÜYÜK ÖZELLİĞİ FIRINLANMIŞ VE PATENTLİ BİR ÜRÜN OLMASI"

"Yapı olarak 4-5 yıldır uğraşıyoruz ama piyasaya çıkış süremiz 1 yıl oldu" diyen Seyit ve Güler Özgür, "Şu ana kadar kime tattırdıysak yorumlara göre yüzde 70 oranında bir başarı var. Özellikle çocuklar tadını cips gibi gördükleri için beğenerek, severek tüketiyorlar. Yetişkinler de tuza karşı biraz tepkililer ama bizim tuzumuz özel bir tuz. Erzincan'dan gelen doğal kaynak tuzu kullanıyoruz. Bizim cevizimizin en büyük özelliği fırınlanmış ve patentli bir ürün olması. Yurtdışı ve yurtiçi patent başvuruları yapılmıştır. Cevize önce kırma işlemi yapılıyor, sonra ayıklanıyor ve ayıklandıktan sonra ön yıkama suyuna bandırılıyor. Daha sonra tekrar solüsyonlu suda biraz bekletiliyor. Ondan sonra da fırınlama ve tuzlama işlemi yapılıyor. Türkiye'de ve dünyada ilk olan bir ürün. Çeşnili ceviz kriteri Türk Standartları Enstitüsü (TSE)  standardında olmadığı için bize özel bir kriter oluşturulacak. Biz de TSE almaya hak kazanacağız. Bu sayede de dışarıya ihracat yapabileceğiz. Uludağ Üniversitesi ile birlikte çalışıyoruz. Ürünümüzü inceleyip bilimsel bir çalışma yapacaklar. Çünkü fırınlanmış ceviz Türkiye'de ve dünyada yok. Bu çalışmanın bize destek olacağına inanıyoruz. Yolumuza doğal, sağlıklı bir şekilde devam etmek istiyoruz" ifadelerine yer verdiler.

"İÇERİSİNDE GÜMÜŞ İYONU BARINDIRAN TEK BESİN"

Fırınlanmış cevizin çok faydalı olduğunu dile getiren Güler Özgür, "Cevizin faydaları saymakla bitmez. Zaten şekli beyine benziyor. Algılamada zihin açıyor. Alzheimer ve diyabet hastalarına iyi geliyor. İçerisinde gümüş iyonu barındıran tek besin. En kaliteli omegalardan barındırıyor. İçerisinde omega3 var. Çocuklardan başladık bu işe. Cips gibi besinler yerine sağlık bir besinle beslenmelerini istedik. Çikolatalı cevizimiz de yakında çıkacak" dedi.

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!