Bursa'dan önemli uyarı: "Mühendis imzalarının yapı ruhsatlarından çıkarılması sorunlara yol açar"

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Fikri Düşünceli, son düzenlemeyle yapı ruhsatlarından çıkarılan mühendis imzaları hakkında Bursada Bugün'e konuştu. Düşünceli, yapılan bu değişiklik ile hem mimar ve mühendislerin sıkıntıya girdiğini hem de vatandaşın problemler yaşayabileceğini söyledi.

Bursa'dan önemli uyarı: ''Mühendis imzalarının yapı ruhsatlarından çıkarılması sorunlara yol açar''

SEFA BALABAN / BURSADABUGUN.COM

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yaptığı düzenleme ile yapı ruhsatlarındaki mühendis ve mimarların imzalarının kaldırılması hakkında açıklama yapan TMMOB Makina Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Fikri Düşünceli, "Son zamanlarda yapı ruhsatlarının standardının değiştirilmesi ile mühendisler ve mimarların yapı ruhsatlarında imza zorunluluğu kaldırılıyor. Bu da sahte mühendislerin ortaya çıkmasına sebep olur" dedi. Mühendislerin ve mimarların imar süreçlerinden dışlandığını ifade eden Düşünceli, "Bu uygulamanın yapılış nedenleri arasında gösterilen, mevzuatın sadeleştirilmesi ruhsat süreçlerinin kısaltılması. Mühendis imzalarının bu şekilde ortadan kaldırılması yapı ruhsat sürecini hızlandırmaz. İlgili idareler kendi eksikliğinden kaynaklanan sıkıntıları mühendis ve mimarlardan kaynaklanıyor gibi göstermektedirler" şeklinde konuştu.

Hukuki sorunlara neden olur
Bu uygulamanın pek çok hukuki sıkıntılar doğurabileceğinin altını çizen Düşünceli, "Örnek olarak ruhsat alınmış daha sonra tatil yapılacak binalar, bina projelerinde mühendis mimarın haberi olmadan ruhsatlandırma yapılacaktır. Mühendis ve mimarın da kendisinin haberi olmadan ismi de orada geçecektir. Ruhsat kesilmeden önce mühendis ve mimarın haberdar olması gerekir" ifadelerini kullandı.

Vatandaş da sıkıntıya girebilir
Yapılan mevzuat değişikliğinde mühendisin yanı sıra vatandaşın da zarar görebileceğini vurgulayan Düşünceli, "Bu süreç vatandaşa da problem çıkartacak. Daha sonra mühendis ve mimar 'Ben böyle bir projeyi yapmadım böyle bir projede imzam yok' diyebilir. Teknisyenler tarafından ya da herhangi bir kişi tarafından düzenlenmiş belge ile ruhsat alınabilir. Bu yapı güvenliğini de tehdit eder" açıklamasında bulundu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!