Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bursa'dan Libya sorununa yorum! (ÖZEL HABER)

Libya'da savaşan tarafların kontrol etmek için büyük mücadele verdiği Sirte ve Cufra'da bulunan yeraltı ve petrol kaynakları, her iki şehri vazgeçilmez kılıyor.

Bursa'dan Libya sorununa yorum! (ÖZEL HABER)

GÜLNAME PAÇA / BURSADA BUGÜN

Sirte ve Cufra'da bulunan yeraltı ve petrol kaynakları, bu iki şehri vazgeçilmez kılıyor.

Türk devletinin desteğini alan Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti ve diğer yandan Rusya, Mısır ve Fransa'nın desteğini arkasına alan Halife Hafter, Sirte ve Cufra için büyük bir yarış veriyor.

Konuyla ilgili Bursa Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ferhat Pirinççi, "Libya'da şu an bir dönüm noktasındayız. Bu dönüm noktası büyük ölçüde Sirte ve Cufra hattıyla belirlenmiş bir dönüm noktası. Taraflar açısından baktığımızda, tarafların pozisyonlarında son 6 aydır çok ciddi değişiklikler olduğunu görüyoruz. Her şeyden önce meşru hükümet bundan 6 ay önce çok dar bir alanda sıkışmışken, günümüzde meşrutiyetini pekiştirmiş, toprak kontrolünü genişletmiş bir alanda hâkimiyetini artırdığını ve bu durumun Türkiye'nin desteğiyle olduğunun farkındayız" dedi.

"SİRTE VE CUFRAYI KAPTIRMAMAK İÇİN ELLERİNDEN GELENİ YAPIYORLAR"

Prof. Dr. Ferhat Pirinççi, "Diğer taraftan darbeci Hafter grubu da geri çekilme sürecinde. Dolayısıyla mevzi kaybetti. Hem sahada toprak kaybetti hem de uluslararası arenada prestij kaybetti. Sirte ve Cufra'nın başka bir gücün eline geçmesi, yani Hafter'in kaybetmesi Hafter'in sonu anlamına gelecektir. Sadece Hafter değil, Hafter'i destekleyen ülkeler de bundan ciddi anlamda olumsuz etkileneceklerdir. Sirte ve Cufra'yı kaptırmamak için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar. Sirte ve Cufra ulusal mutabakat ülkesinin ivmesini yavaşlatmış durumda. Yığınaklar devam ediyor. Bir taraftan da siyasi çözüm süreci devam ediyor. Türkiye açısından baktığımızda, Türkiye'nin Libya hükümeti yanında uluslararası hukuka uygun bir şekilde yer almasını dekara ettiği andan itibaren, Türkiye'nin pozisyonu oldukça iyi. Geçmişle kıyaslandığında hiç olmadığı kadar kazanımlar var ve Türkiye'nin amacına ulaştığını söyleyebilirim. Türkiye'nin amaçlarından birincisi meşru hükümetin meşrutiyetinin kurulması, Trablus'u düşürmemesiydi ve bu sağlanmış oldu. Şu anda kimse meşru hükümetin meşrutiyetini sorgulamıyor ve Trablus'un güvenliğini asla riske atamıyorlar. İkincisi Hafter grubunun Libya topraklarından sürülmesi ve toprak bütünlüğünün sağlanması. Üçüncüsü de Libya'da istihbaratın sağlanması ve alt yapının güçlendirilmesi gibi amaçları barındırıyor. Libya'nın bu konuda en büyük destekçisi Türkiye zaten. Bu durum son dönemde Libya'ya yapılan üst düzey ziyaretlerde gösterildi. Ziyarete gidenler arasında Maliye Bakanı, Libya Merkez Bankası Başkanı, Libya Başbakanı, Libya İçişleri Bakanı'nın Türkiye'ye gidip gelmesi ilerlemelerin olduğunu gösteriyor" şeklinde konuştu.

"HAFTER'E DESTEK AMAÇLI MISIR'I ORTAYA ATTILAR"

"Libya'da bir dönüm noktasındayız" diyen Prof. Dr. Ferhat Pirinççi, "Bütün taraflar pozisyonlarını almış durumda. Yeni denklemde Türkiye ve meşru hükümet avantajlı, karşı taraf ise dezavantajlı. Bu dezavantajı kaybetmemek için Rusya'nın paralı askerler üzerinden Sirte ve Cufra hattını koruması, ikinci olarak Mısır'ın devreye girmesi. Hafter'e destek amaçlı Mısır'ı ortaya attılar. Bunun blöf durumu da var ama gerçek olma ihtimali de var. Siyasi müzakereler yürüyor. Türkiye bu şekilde çözülmesini istiyor. Ne zaman siyasi müzakerelerle çözülmez, operasyon gerekirse şartları kontrol ederek Sirte ve Cufra'nın alınması söz konusu olacaktır" ifadelerine yer verdi.

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!