Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bursa'daki kare camiye büyük ilgi - ÖZEL HABER

Bursa'da II. Murat'ın komutanlarından Azeb Bey Bin Abdullah tarafından 1456 yılında yaptırılan kare şeklinde cami, kente gelen yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

Bursa'daki kare camiye büyük ilgi -  ÖZEL HABER

Mesut DEMİR-Güllü SARI/BURSADABUGUN.COM

Bursa'da II. Murat'ın komutanlarından Azeb Bey Bin Abdullah tarafından 1456 yılında yaptırılan kare şeklinde cami, kente gelen yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Caminin yanında bulunan Azeb Bey Türbesi'nin de kare planlı olması dikkat çekiyor.

AZEB BEY CAMİİ
Bursa'nın Osmangazi ilçesine bağlı Muradiye semtinde Kullukçu Sokağı'nda bulunmaktadır. Kapısı üzerindeki Arapça kitabesine göre Ümera'dan Azeb Bey B.  Abdullah tarafından 1456 yılında yaptırılmıştır. Bu şahıs, II. Murat'ın komutanlarındandır.
Azeb Bey Cami, Bursa'da bir hayli örnekleri bulunan son cemaat yeri payeli, kare plana sahip ve tek kubbe ile örtülü cami tipindedir. Duvarları iki sıra tuğla ve moloz taş ile örülmüştür. Son cemaat yeri, iki kemerle ayrılmış ve üstleri beşik tonozlarla örtülü üç bölüm halindedir. Kare mekandan 5,80 m çapındaki kubbeye geçiş ise Türk üçgenleriyle sağlanmıştır. Caminin sağ tarafında bulunan Azeb Bey Türbesi de kare planlı olup üst kısmı kubbe ile örtülmüştür. Mekan 19 pencere ile aydınlatılmıştır. En son 1947 yılında tamir edilmiştir.

AZEB BEY TÜRBESİ
Bursa Muradiye semtinde, Kullukçu Sokak'ta, Azeb Bey Mescidi'nin yanındadır. Kapı kitabesinden Azeb Bey tarafından 1449 yılında yaptırıldığı öğrenilmiştir.
Türbe 5.80x5.85 m. ölçüsünde kare planlı olup, üzeri kubbe ile örtülmüştür.  
Bursa Muradiye semtinde, Kullukçu Sokak'ta, Azeb Bey Mescidi'nin yanındadır. Kapı kitabesinden Azeb Bey tarafından 1449 yılında yaptırıldığı öğrenilmiştir.
Türbe 5.80x5.85 m. ölçüsünde kare planlı olup, üzeri kubbe ile örtülmüştür. Duvarlar iki sıra tuğla, bir sıra kesme taş ve aralarındaki dikey tuğlalarla örülmüştür. Türbenin dış duvarlarında sivri kemerli ikişer pencere açılmıştır. Kuzey cephesindeki sivri kemerli kapısı yanlardaki pencerelere göre daha yüksek ve geniştir. Giriş kapısı üzerinde 0.60x0.40 m. ölçüsünde sülüs yazılı mermer kitabesi bulunmaktadır.
Ahiret evini, şu şerefli imaretin yapılmasını, emirlerin ve büyüklerin iftiharı Abdullah oğlu Azeb Bey h.854 (1450-1451) emretti.
Türbe içerisinde Azeb Bey'in mezarı ile birkaç isimsiz sanduka bulunmaktadır.

Bursa'daki kare camiye büyük ilgi -  ÖZEL HABER Bursa'daki kare camiye büyük ilgi -  ÖZEL HABER Bursa'daki kare camiye büyük ilgi -  ÖZEL HABER Bursa'daki kare camiye büyük ilgi -  ÖZEL HABER Bursa'daki kare camiye büyük ilgi -  ÖZEL HABER
Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!