Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bursa'daki filoculardan şok açıklama! Büyüme yok,yüzde 40 daraldık.. (ÖZEL HABER)

Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği (TOKKDER), bu yılın ilk 9 aylık döneminde filocuların 9 milyar liralık araç satın aldığını açıklamıştı. Sektör temsilcileri ise sözü geçen rakamların tam aksini iddia etti. Bir taraf yatırımın genişliğinden bahsederken diğer taraf yüzde 40 daralma yaşandığını savundu.

Bursa'daki filoculardan şok açıklama! Büyüme yok,yüzde 40 daraldık.. (ÖZEL HABER)

HABER:BURCU SEKMEN  KAMERA: SEFA BALABAN

26 yıldır Bursa'da hizmet veren Çalışkanel Oto'nun Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Çalışkanel filo şirketlerinin zor durumda olduğunu söyleyerek, "Önceden araç filomuzu genişletmek istediğimizde bize uygulanan indirimlerle ikinci el fiyatına sıfır araba alabiliyorduk. Bugünün şartlarında ise yine aynı indirimler uygulanıyor fakat fiyatlar ikinci el aracın 15-20 bin lira üstünde oluyor.

Nedeni ise yeni araç fiyatlarının yükselmesi, ikinci el araç fiyatlarının bu arayı kapatamaması. Birde yıllık yüzde 15 olan ticari banka faizleri yüzde 40'ları buldu. Sonuç olarak karşımıza çıkan fiyatlar 1 yıl öncesinin 1-1.5 katı oldu. Buna göre filo şirketlerinin büyüme olasılığı ortadan kalktı. Neredeyse tüm filo şirketleri küçülmeye giderek kendimi korumaya çalışıyor" yaşanan süreci açıkladı.

'Devlet krizi değil,özel sektör krizi'

2018 yılında tüm otomotiv sektöründe yüzde 40'a kadar bir daralma yaşandığını dikkat çeken Çalışkanel, "1994'ten bu yana 4 tane kriz atlatmış bir iş adamıyım. Bu yıl yaşadığımız ekonomik dalgalanma bir devlet krizi değil özel sektör krizidir. Türkiye genelinde her yıl son 5 yıl içinde otomotiv satışı dediğimiz hafif ticari araç satışları 1 milyon rakamlarını yakalamak üzereydi. Bu yıl en iyi 600 bin olacaktır. 2019 için ise ön görümüz olan rakam maksimum 350 bin. Yerel seçimlere kadar belki bir şeyler olabilir. Ancak gelecek yıla dair pek iyi bir beklentim yok" diye değerlendirdi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!