Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bursa'daki fidancılardan belediyelere çağrı; "Belediye fidanı bizden alsın" (ÖZEL HABER)

Bursa'dan tüm Türkiye'ye, hatta bazı ülkelere fidan gönderen Kestelli fidancılar, Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin fidanlarını kendilerinden almalarını istedi. Fidancılar, diğer şehirlerde sistemin bu şekilde yürüdüğünü, belediyelerin destek olmak amacıyla süs bitkilerini kendi şehirlerinde üretim yapanlardan aldıklarını ifade etti.

Bursa'daki fidancılardan belediyelere çağrı; ''Belediye fidanı bizden alsın'' (ÖZEL HABER)

SEFA BALABAN - BURCU SEKMEN / BURSADABUGUN

Bursa'nın Kestel ilçesinde üretilen fidanlar yurt içi ve yurt dışı olmak üzere bir çok yere ihraç ediliyor. Satılan fidanların da bir çoğunu belediyeler çevre düzenlemesi için alıyor. Kestel Ziraat Odası Fidancılık Komisyon Başkanı Nevzat Öztürk, genel olarak her belediyenin kendi şehrinde üretim yapan fidancılardan fidan aldığını, aynı duyarlılığın Bursa'daki belediyelerden de beklediklerini belirterek, "Bizim de sorunlarımız bu fidancılar adına, epey bir sorunumuz var yani süs bitkileri üzerine, bizim Bursa belediyelerimiz bizden hiç süs bitkisi almıyor. Yol ağaçları var yani bizim ürettiğimiz fidancılar adına fidancılar kooperatifimizde var. Kendilerinden fidan alınsa çok mutlu olurlar. Aşağı yukarı 2 bin dönüme yakın üretim alanımız var.  Süs bitkisi olarak her türlü ağaç var ,dışarıdan ithal edilenlerden daha güzel yetiştirilmektedir" dedi.

HER YIL 1 MİLYON ÜRETİM

Nevzat Öztürk, Kestel'deki fidancılar olarak her yıl 1 milyon civarında üretim yaptıklarının altını çizerek, "Her yıl aşağı yukarı 1 milyon fidan üretimi yapılmaktadır. Bunlar uzun yıllar aldığı için en az 8 ila 10 yıl duruyor kalınlaşıyorlar yani 25-30 kutu dediğimiz. Bunun için satış zamanı olmadığı için kalıyor bitki yani ama satılırsa yenisini boşalan yerine ekiyoruz. Bunun için Bursa Büyükşehir Belediyesi'nden bir çalışma bekliyoruz. İzmir Belediyesi'nin çok güzel bir çalışması var, kendi üreticisinden kendi çevresinden alıyor yani dışardan başka mal almıyor. Bu sayede köylüsüne de büyük faydası bulunuyor. Hatta 2 bin dönüme yakın yer tutmuş ve çiftçisine bile yer vermiş yani ekin üretilsin diye" ifadelerini kullandı.

40 ÇEŞİT FİDAN ÜRETİLİYOR

Üretim çeşitlerinin oldukça fazla olduğunun da altını çizen Öztürk, "En az 30-40 çeşit var yani süs eriği var süs kirazı var çok çeşidi var yani yılda 1 milyona yakın fidan ekiliyor. Belediye her yıl tahmini 100-150 bin fidan alıyor. Yurt dışına dahi fidan gönderimlerimiz oluyor. İtalya'ya, İspanya'ya veya başka ülkelere fidan gönderiyoruz . Dışardan almıyoruz, dışarıya gönderiyoruz. Bunun için çalışmalar olursa çok memnun kalırız" şeklinde konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!