Bursa'daki darbe girişimi davasında tahliye

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında 15 Temmuz 2016 gecesi gözaltına alınan ilk isim olan, çantasında "sıkıyönetim atama listeleri" ve "yeni yapılanma" dokümanı ele geçirilen eski Bursa Jandarma Alay Komutanı Albay Yurdakul Akkuş ile 15 sanığın yargılandığı davada bir sanık tahliye edildi.

Bursa'daki darbe girişimi davasında tahliye

Bursa 8. Ağır Ceza Mahkemesindeki altıncı duruşmada, tutuksuz sanık Hacı Hüseyin Ç. ile avukatlar hazır bulundu. Tutuklu sanıklar Akkuş ile eski rütbeli askerler Yılmaz G, Hakan K, Ali Ç, Kemal Ş, Ertuğrul Y, Murat Y, Ayhan Ş, Erkan D, Mustafa E, İbrahim Ç, Ali Y. ve Duran D. ile Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla bağlantı kuruldu. Tutuksuz sanıklar Bilal D. ve Ali B. ise duruşmaya katılmadı.

Tutuklu sanık Ali Y, savunmasında, darbe gecesi yaşadıklarıyla ilgili maruz kaldığı suçlama üzerine söz konusu örgütle herhangi bir bağlantısı olmadığının kanıtlandığını öne sürdü.

"Bırakın Osmangazi'de odalara girdiğimi, binaya bile girmediğim biliniyor. Ben kendimden eminim, böyle hain bir örgütte bulunmadım." diyen Ali Y, "Alevi etnik kökenden gelen biri olarak da hain FETÖ'cülerle adımın geçmesi beni üzmüştür." diye konuştu.

- Darbe gecesi sanığın eşiyle mesajlaşması

Duruşmada, tutuklu sanık Hakan K'nin eşi Yeliz K. tanık sıfatıyla dinlendi.

Yeliz K, darbe gecesi eşiyle WhatsApp üzerinden yaptıkları, "Yeliz K: Ne yaptın? Hakan K: Toplantıdayım. Yeliz K: Tamam canım kendine dikkat et, dualarım sizinle." şeklindeki görüşmeye ilişkin, konuşmanın eşinin toplantıda olduğunu yazdığı otomatik mesaj üzerine geliştiğini savundu.

Başbakanlık adına katılan avukat Hasan Ali Yılmaz'ın, WhatsApp programında otomatik mesaj özelliği olmadığını belirtmesi üzerine Yeliz K. cevap veremedi. Bunun üzerine Mahkeme Başkanı, Yeliz K'ya "Eşini kutsal bir göreve gönderiyormuşsun gibi dua etmenin sebebi ne?" sorusunu yöneltti. Yeliz K. de "Eşim Şırnak'ta görev yaptı, bazen 60 gün gider gelmezdi. O zamanlar sürekli böyle konuşurduk devamında da gelenek ve alışkanlık haline geldi, art bir niyet yoktu." şeklinde savunma yaptı.

Duruşmada mütalaa veren cumhuriyet savcısı, sanıklardan Ali Y'nin tahliyesini talep etti. 

Mahkeme heyeti kısa bir aranın ardından sanıklardan Ali Y'nin tahliyesine karar vererek, duruşmayı erteledi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!