Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bursa'daki corona fırsatçılarına dikkat! (ÖZEL HABER)

Bursa Tüketiciler Derneği Başkanı Sıtkı Yılmaz, yeni tip corona virüs salgını sonrası hijyen, temizlik ve temel gıda ürünleri başta olmak üzere birçok üründe yüksek fiyat artışıyla ilgili vatandaşların fırsatçılara imkan vermemeleri ve şikayet mekanizmalarını kullanmaları önerisinde bulundu.

Bursa'daki corona fırsatçılarına dikkat! (ÖZEL HABER)

GÜLNAME PAÇA / BURSADA BUGÜN

Corona virüs endişesiyle internet alışveriş sitelerine ve marketlere yönelen vatandaş, fahiş fiyatla mağdur oldu.

Vatandaşın corona virüs tedirginliğini fırsatçılar ve stokçular paraya çevirdi. Sanal alışveriş siteleri ve marketler hem gıda hem de dezenfekte ürünlerine fahiş zam yaptı.

Daha önce 10-15 lira arasında satılan 400 mililitrelik kolonyanın fiyatı 100 liraya kadar çıktı.

Bursa Tüketiciler Derneği Başkanı Sıtkı Yılmaz, fahiş fiyatlarla ilgili vatandaşa uyarılarda bulundu.

"BORSA GİBİ BİRKAÇ ÜRÜNÜN FİYATI HER SAAT BAŞI DEĞİŞİYOR"

Corona virüs nedeniyle toplumumuzda genel bir tedirginlik olduğunu ve yaşanan süreç içerisinde tüketicilerin bir şeylere ihtiyaç duyduğunu belirten Bursa Tüketiciler Derneği Başkanı Sıtkı Yılmaz, "Hastalıktan korunmak için yapılması gerekenler var. Ancak yapılan açıklamalarla bu hastalıktan korunmak için gereken ürünler neyse vatandaş bu ürünleri satın alacaktır. Bizim derneğimize ulaşan şikâyetlerden anlıyoruz ki borsa gibi birkaç ürünün fiyatı her saat başı değişmektedir. Özellikle temizlik ürünleri, kolonya ve gıda maddeleriyle ilgili şikâyetler geliyor" dedi.

"TÜKETİCİLERİMİZ MUTLAKA GEREKLİ MERCİLERE ŞİKÂYETTE BULUNSUNLAR"

Sıtkı Yılmaz, "Tüketici dışarı çıkmayınca elbette ihtiyaçlarını karşılamak için gıdaya ihtiyacı var. Virüsten korunmak için de kolonya gibi dezenfekte ürünlerine ihtiyaç duymaktadır. Bu süreçte hepimizin üstüne düşen görev, kamu sağlığını korumak adına tüm topluma yardımcı olmak gerekir. Yapmamız gereken aslında tam olarak bu. Ama bazı stokçuların ve fırsatçıların devreye girerek bu fırsatı paraya çevirmeye yönelik faaliyetlerde bulunmalarını kınıyoruz. Tüketicilerimiz böyle bir şey gördüklerinde mutlaka gerekli mercilere şikâyette bulunsunlar. Devlet ise piyasa gözetim ve denetimini en etkili bir şekilde yaparak tüketicinin ekonomik olarak mağdur edilmemesine yönelik mutlaka tedbir alması gerektiğini düşünüyorum. Özellikle kolonya fiyatlarının 100 lirayı aştığını ve 200 liraya kadar çıktığını duyduk. Bunlara fırsat vermeyeceğimizi belirtmek istiyorum" ifadelerine yer verdi.

Tüketiciler haksız fiyat artışlarını ALO 175 hattına ihbar edebiliyor.

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!