Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bursa'daki Anadolu Cam fabrikasında işçiler eyleme başladı

Dünya devi Şişecam'ın Yenişehir'de faaliyet gösteren Anadolu Cam Sanayi Fabrikası'nda çalışan 5 işçinin ücretsiz izine çıkarılması, cam işçileri arasında huzursuzluk yarattı. Kristal İş Sendikası Bursa Şube Başkanı Mehmet Dikmen, fabrikada çalışan 5 işçinin haksız ve hukuksuz bir şekilde işten uzaklaştırıldıklarını iddia ederek, Kristal İş Sendikası üyeleriyle fabrikada eylemlere başladıklarını ve her şartta haklarını arayacaklarını söyledi.

Bursa'daki Anadolu Cam fabrikasında işçiler eyleme başladı

Dünya devi Şişecam'ın Yenişehir'de faaliyet gösteren Anadolu Cam Sanayi Fabrikası'nda çalışan 5 işçinin ücretsiz izine çıkarılması, cam işçileri arasında huzursuzluk yarattı.

"HUKUKSUZ UYGULAMALAR VAR"

Kristal İş Sendikası Bursa Şube Başkanı Mehmet Dikmen, "Son dönemde cam işçileri olarak yaşadığımız haksız, hukuksuz ve çalışma barışını bozan uygulamalar var. Ülkemiz, şirketimiz ve çocuklarımız için, pandemi koşullarında, hastalığı ve hatta ölümü göze alarak Yenişehir Anadolu Cam Sanayi fabrikasında üretim yapan işçileriz. İki ay içerisinde; önce 6 arkadaşımız bölüm değişikliğine zorlandı. Sonrasında 5 arkadaşımız istemedikleri bir biçimde ücretsiz izne çıkartılarak hak ve gelir kaybına uğratıldı. Şimdi de işyeri içerisindeki sendikal faaliyetlerinden dolayı yasa ve TIS maddelerine uymayan bir biçimde bir işyeri temsilcimiz cezalandırılmak istenmekte" dedi. 

 

"KRONİK HASTA İDDİASIYLA GÖNDERİLDİLER"

"Arkadaşlarımız 'kronik hasta' iddiasıyla ücretsiz izne çıkarılıyor" diyen Dikmen, "Bu arkadaşlarımız Covid-19 şartlarında çalışabilir diye görevli doktorlardan rapor alarak işbaşı yapmışlardır. Söz konusu arkadaşlarımız bu hastalıkları Anadolu Cam Sanayi'nde çalışırken edinmişlerdir" ifadelerini kullandı. 

"VİRÜS BELASININ EN FAZLA TEHDİT ETTİĞİ BİZLERİZ"

Dikmen, açıklasına şöyle devam etti:
"Hale bakınız ki virüs belasının en fazla tehdit ettiği ama hastalık ve hatta ölüm pahasına çalışmak zorunda kalan bizleriz. Ülkemiz şirketimiz ve çocuklarımız için çalışıp üretirken pandemi koşullarına maruz kalıyoruz. Kadere bakınız ki, bu şartlarda çalışırken Türkiye işçi sınıfının 60 yıllık kazanımları da patronların ve onların güdümündeki iktidarın saldırısı altındadır. Kendi işyerimizde ise işveren her hafta ve her ay bir takım uyduruk bahaneler ile Kristal-iş sendikamıza bağlı bir gurup işçiye veya bir ferdine yasa ve çalışma teamüllerine bakılmadan saldırmaktadır. Biz biliyoruz ki bu saldırı bir arkadaşımızın şahsına değil Toplu sözleşme düzeninedir, Kristal İş Sendikası'nın bütününedir. Önümüze konulan bu disiplin kurulu çağrısı da diğer uygulamalar gibi haksız ve teamül dışıdır. Bir suç üretme çabasının sonucudur. Bu disiplin kurulu çağrısına uyup, hukuksuzluğun bir parçası olmayacağız. Arkadaşlarımıza sahip çıkacağız, birliğimizi örgütlülüğümüzü daha da sağlamlaştırıp bu saldırıları boşa çıkaracağız."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!