Bursa'da zamanda yolculuk! (ÖZEL HABER)

Bursa'da açtığı atölyesinde, 35 yıldır elektronik tamirciliği yapan Ahmet Ali Şağın, bir dönem evlerin en gözde parçası olan nostaljik eşyalara yeniden hayat veriyor.

Bursa'da zamanda yolculuk! (ÖZEL HABER)

GÜLNAME PAÇA - EZGİ KAYI / BURSADA BUGÜN

Bursa'da 35 yıldır eski radyo ve gramofonları tamir edip çalışır hale getiren son usta 'Nostalji Doktoru' olarak tanınan Ahmet Ali Şağın, atölyesinde bulunan eski radyo ve gramofonları yeniden günümüze kazandırıyor. Elindeki bazı radyoların bir eşinin daha olmadığını söylüyor. 

'BOŞ KUTU VERİN RADYO YAPARIM'

Şağın, "35 yıldır bu işi yapıyorum. İlk olarak televizyon tamirciliğinden başladım. Şimdilerde televizyon tamirciliği bitti. Bu dükkân da 35 senenin ürünleri. 35 senedir Türkiye'nin her yerinden topluyorum bu ürünleri. Hastalık gibi bir şey. 1933 yılından kalma radyolarım var. Parçalarını bulmam biraz sıkıntılı. Bulamadığım parçayı kendim yaptırıyorum. Bana boş kutu verin radyo yaparım size. Bütün devrelerini kendim yapabiliyorum" dedi.

PLAKÇALAR REVAÇTA

İnsanların en çok plakçalara ilgi gösterdiğini dile getiren Şağın, "Kimse artık radyo dinlemiyor. Radyo tamirciliği diye bir meslek kalmadı. Bursa'da benden başka radyo tamirciliği yapan yok. Plakçalar ve gramofon şu anda gençlerin en çok aradığı cihazlar. Biz bunların tamirini yapıyoruz, çalışır hale getiriyoruz" ifadelerini kullandı.

Standart bir gramofon 700 liradan satılırken, daha eski modeller 2 bin ve 3 bin lira arasında değişiyor. Radyolar ise 350 liradan satılıyor. Modeline göre fiyatlar artış gösteriyor.

"RADYOLARI ATMAYIN BANA GETİRİN"

Radyolarda yaşanmışlıklar var diyen Şağın, "İnsanlar radyolarını atmasınlar, bana getirsinler, ben tamir ederim. Nice haberlerin dinlendiği, nice savaşların yapıldığı, Atatürk'ün nutuklarını dinlediğimiz ve Müzeyyen Senar'ın, Hamiyet Yüceses'in ve Zeki Müren'in kadife seslerini dinlediğimiz bu radyolar, şimdi birer nostalji oldular. Bana getirsinler, bunları tamir edelim, evlerinin bir köşesine koysunlar" dedi.

Bursa Yeşil Caddesi üzerinde bulunan nostalji dükkanına, sadece bir şeyler almak için değil, gramofon dinleyip, keyifli vakit geçirmek için de gidebilirsiniz. Ahmet Ali Şağın, nostaljiye ilgisi olan herkesi dükkânına bekliyor.

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!