Bursa'da Zafer Bayramı coşkusu

30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 91'uncu yıldönümü Bursa'da coşkulu bir şekilde kutlandı.

Bursa'da Zafer Bayramı coşkusu

Mesut DEMİR/BURSADABUGUN.COM

30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 91'uncu yıldönümü Bursa'da coşkulu bir şekilde kutlanıyor.  30 Ağustos Zafer Bayramı Heykel Atatürk Caddesi'ndeki Atatürk Anıtı'na çelenk sunulması ile başladı. İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından tebrikleri kabul etmek için protokol üyeleri, Bursa Valiliği'ne geçti. Vali Münir Karaloğlu, Zafer Bayramı dolayısıyla tebrikleri kabul etti.

Heykel'de Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasıyla başlayacak olan törenler, Heykel Atatürk Caddesi'ndeki tören programıyla devam etti. Vali Münir Karaloğlu, Garnizon Komutanı Tümgeneral Seyfullah Saltık, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile birlikte birliklerin ve halkın bayramını kutladı. Bursa Kılıç Kalkan Folklor ve Turizm Derneği Halk Oyunları gösterisi izleyenleri büyüledi. Kardeş şehir Gyeongsanbuk-do gösteri ekibinin gösterileri ise ilgiyle izlendi. Törenlerde Tahtakıran Kılıç Kalkan ve Halk Oyunları Derneği Kılıç Kalkan gösterisi renkli görüntüler sergiledi. Atatürk Caddesi'ndeki kutlamalar, tören geçişi ile sona erdi.

Kutlamalar çerçevesinde Büyükşehir Belediye Başkanlığı Bandosu, Mehteran Takımı ve  Kılıç Kalkan Ekibinin Orhangazi Parkı'nda 20.30'da gösteri yapacak. Bursa Valiliği ise Crowne Plaza'da saat 20.00'da 30 Ağustos resepsiyonu verecek.
 

ZAFER BAYRAMI PROGRAMI

GÖSTERİLER
20.30-21.30               Büyükşehir Belediye Başkanlığı Bandosu, Mehteran Takımı ve  Kılıç Kalkan     Ekibinin Orhangazi Parkında gösterisi.

VALİ KARALOĞLU'NUN ZAFER BAYRAMI MESAJI
Her ülkenin tarihinde; savaşlar, göçler, yıkımlar, doğal afetler... Şiirler, türküler, ağıtlar vardır. Tarih sahnesine çıktığımız günden bu yana, göçler, savaşlar, isyanlar gördük. Ağıtlarımıza, türküler; gözyaşlarımıza, zafer sevinçleri karıştı. Belki de yeryüzünde hiçbir millet, bizim kadar acıyla sınanmadı.
Büyük Taarruz ve ardından gelen kutlu zafer de, görkemli tarihimizin kırılma noktalarından biridir. Heybetle yeniden ayağa kalktığımız büyük bir devrimdir.
Doğrusu şu ki; hiçbir zafer, şarkı söylenerek kazanılmaz. Hiçbir destan;
iman ve cesaret olmadan yazılmaz. Hiçbir savaş, büyük bir kahraman olmadan kazanılmaz. Büyük Taarruz'da bunların hepsi vardı. Bu zafer, Mehmetçiğin iman dolu göğsüyle yazıldı. Bu toprakların tapusu kanla imzalandı.
Ayağında ham çarık, sırtında mintanla savaşan Mehmetçik, yorgun ve bitap düşmüş bir millet; büyük bir kahramanın, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, etrafında birleşti. Mabedin göğsüne na-mahrem eli değdirmedi. İman ve cesaretin; gemilerden, uçaklardan, toplardan... bütün silahlardan çok daha üstün olduğunu gösterdi. Yiyecek ekmeği bile olmayan atalarımız; savaşın da bir ahlakı olduğunu bütün dünyaya ispat etti.
Milletimiz çok badireler atlattı. Atlatmaya da devam ediyoruz. Kurulan bütün tuzakları, Mili Mücadele ruhuyla boşa çıkardık, çıkarmaya devam edeceğiz. Birbirimizi daha çok sevecek, daha çok dinleyecek, birbirimize daha çok kenetleneceğiz.
Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk'ü, silah arkadaşlarını, tüm şehit ve gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyorum. Büyük Taarruz'un ardından,
canımız pahasına elde ettiğimiz barışın, ülkemizde sonsuza dek hakim olmasını diliyorum. Allah bize, dünya durdukça barış türküleri söylemeyi nasip etsin.
Bu zafer hepimizin. Zafer Bayramımız kutlu olsun.

Münir Karaloğlu
Bursa Valisi

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!