Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bursa'da yüz yüze eğitim başladı! (ÖZEL HABER)

Yeni eğitim öğretim dönemi, EBA ve canlı dersler kullanılarak uzaktan eğitim yoluyla başlatılmıştı. Yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle uzaktan yürütülen yeni eğitim öğretim döneminde yüz yüze eğitim, okul öncesi ve 1.sınıflar için bugün başladı. Eğitim-İş Bursa Şube Başkanı Özkan Rona, "Sağlık Bakanlığı'nın "Hayat Eve Sığar" uygulamasından riskli bölgeleri incelediğimizde, birçok okulun çok yoğun riskli bölge olduğunu görüyoruz. Bu öğrencilerin bazıları temaslı ya da taşıyıcı olabilir. Dolayısıyla okula sosyal mesafe sağlanmış olsa da arkadaşlarına ya da öğretmenlerine bulaştırma riski var" dedi.

Bursa'da yüz yüze eğitim başladı! (ÖZEL HABER)

GÜLNAME PAÇA / BURSADA BUGÜN

2020-2021 sezonunun ilk yüz yüze eğitimi bugün başladı.

Sınıf mevcudu yüz yüze eğitim için gruplara ayrılarak azaltılırken, öğrencilerin okulda kalış süreleri de kısaltıldı.

"BİRÇOK OKULUN ALMASI GEREKEN ÖNLEMLERİ ALAMADIĞINI GÖRÜYORUZ"

Eğitim İş Bursa Şube Başkanı Özkan Rona, "Uzun süredir kapalı olan okullar bugün 1. sınıflar için yüz yüze eğitime açıldı. Bursa'da 40 bin öğrenci açısından, Türkiye'de genelindeyse 1 milyonu aşkın 1. sınıf öğrencisinin yüz yüze okullarla buluşması son derece önemli. Ancak bakanlığın belirlediği kriterlere okulların gerekli önlemi alıp almadığına bakacak olursak, birçok okulun alması gereken önlemleri alamadığını görüyoruz. Bakanlığın dokunma yüzeylerini azaltacak sensörlü dezenfektanlar, sensörler, sensörlü musluklar ve sensörlü çöp kovası gibi önlemlerin alınması için bir kılavuz belirlediğini biliyoruz. Fakat okulların bunları nasıl temin edeceğine, maliyetlerini nasıl karşılayacaklarına dair bir yol haritası koymadığını ve okulları kaderine terk ettiğini de biliyoruz" ifadelerine yer verdi.

"BU ÖĞRENCİLERİN BAZILARI TEMASLI YA DA TAŞIYICI OLABİLİR"

"Bursa'da veliler tarafından destek alan okullar, bu ihtiyaçların bir kısmını karşılamış olmalarına rağmen, velilerin okullara destek olamadığı bölgelerde ihtiyacın yeterli düzeyde karşılanmadığını görüyoruz" diyen Özkan Rona, "Sağlık Bakanlığı'nın "Hayat Eve Sığar" uygulamasından riskli bölgeleri incelediğimizde, birçok okulun çok yoğun riskli bölge olduğunu görüyoruz. Bu öğrencilerin bazıları temaslı ya da taşıyıcı olabilir. Dolayısıyla okulda sosyal mesafe sağlanmış olsa da arkadaşlarına ya da öğretmenlerine bulaştırma riski var. Çünkü alınması gereken tedbirlerde, öğrencilerin gruplara ayrılarak sosyal mesafeyi sağlayacakları bir grup olmalarının dışında diğer önlemlerin gerektiği gibi alınmadığını görüyoruz" şeklinde konuştu.

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!