Bursa'da yıkılmayan binalara tepki!

Osmangazi, Soğanlı Mahallesi'nde kamulaştırılan ancak aylardır yıkılmayan binalar, uyuşturucu ve fuhuş yuvası haline geldi. Mahalle sakinlerinin şikayetleri üzerine bölgede incelemelerde bulunan CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, "Burada hakkını arayan, evini bırakmak istemeyenler cezalandırılıyor. Yetkililere sesleniyorum; bu insanların oyunu alıp iş çözmeye gelince ortadan kaybolmayın" dedi. Öte yandan Osmangazi Belediyesi tarafından yapılan açıklamaya göre yürütülen titiz çalışmalar sonucunda toplam 42 hektar alanda hayata geçilen Soğanlı Kentsel Dönüşüm Projesi'nde 7 hektarlık riskli alanda bulunan binalar kamulaştırılarak yıkılmaya başlandı.

Bursa'da yıkılmayan binalara tepki!

Soğanlı mahallesinde kamulaştırılan birçok bina hala yıkılmadı. Aradan geçen zamanda kapıları, cam ve çerçeveleri çalınıp talan edilen binalar, tam bir savaş enkazı haline dönüştü.

Boş ve enkaz halinde duran binalar, evsizlerin, hırsızların, uyuşturucu bağımlıların ve fuhuş yapanların yuvası haline gelirken, mahalle sakinleri sokağa çıkamaz oldu.

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın vatandaşların çağrısı üzerine bölgede incelemelerde bulundu.

"İŞ ÇÖZMEYE GELİNCE ORTADAN KAYBOLMAYIN"

"Yaşanan bu mağduriyetten bir an önce kurtulmak istiyoruz" diyerek Erkan Aydın'a dert yanan vatandaşlar yetkililere seslerini duyuramadıklarını söylediler.

Burada hakkını arayanların, evini bırakmak istemeyenlerin cezalandırıldığına dikkat çeken Aydın, "Bu bölgede iktidar partisine çok yüksek oranda oy çıkıyor. İnsanlar destek verdi, oy verdi işte karşılığı bu. Oy alana kadar 'Her şeyi yapacağız, halledeceğiz' diyorlar oylar geldikten sonra zulüm, haksızlık, hukuksuz yapıyorlar. Bu böyle devam etmez. İsminde adalet olan parti görevde ancak burada ne adalet var ne de kalkınma. İnsan çocuğunu burada sokağa bırakamaz. Bunun takipçisi olmaya devam edeceğiz. Buradaki bu haksız uygulamanın bir an önce son verilmesini istiyoruz. Bu binalar bir an önce yıkılsın. Artık bu yanlış yapılan uygulamalara sizde en güzel cevabı sandıkta verin. İnşallah iktidar oluruz ve bu sorunları çözmek bize nasip olur. Yetkililere de sesleniyorum; bu insanların oyunu alıp iş çözmeye gelince ortadan kaybolmayın" diye konuştu.

Dündar: "Vatandaşlarımız Güvenle Oturacak"

Osmangazi Belediyesi tarafından yürütülen titiz çalışmalar sonucunda toplam 42 hektar alanda hayata geçilen Soğanlı Kentsel Dönüşüm Projesi'nde 7 hektarlık riskli alanda bulunan binalar kamulaştırılarak yıkılıyor.

Osmangazi Belediyesi, Soğanlı Mahallesi'nde 35 hektarı rezerv, 7 hektarı ise riskli alan olmak üzere toplam 42 hektar alan üzerinde 4 etap olarak hayata geçirdiği Soğanlı Kentsel Dönüşüm Projesi'nde rezerv alandaki bin 769 konut ve 202 ticaret merkezinin inşaatını tamamladı. 128 bin metrekarelik uygulama alanına sahip projeye, 135 milyon TL kaynak kullanıldı. Türkiye'nin kentsel dönüşümüne örnek teşkil eden ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yapılaşmada ideal olarak gösterdiği, zemin artı 5 kat olarak inşa edilen proje, sahip olduğu yeşil alan, sosyal donatı alanları, pazar alanı, 800 araçlık açık, 3 bin 200 araçlık kapalı otoparkı ve geniş caddeleri ile birlikte "Yaşanabilir Şehir" tanımını yeniden ortaya koyuyor.

53 BİNA YIKILACAK

Osmangazi Belediyesi, rezerv alandaki konutların tamamlanmasının ardından riskli alanda yer alan binalarda yaşayan vatandaşlar ile anlaşma sağlayarak yüzlerce vatandaşın rezerv alanda depreme karşı dayanıklı ve modern mimari ile inşa edilen konutlara taşınmasını sağladı. Riskli alandaki binaların boşaltılmasının ardından Osmangazi Belediyesi, bölgedeki binaları kamulaştırarak yıkımına başladı. Toplam 53 binanın yer aldığı riskli alanda, şuana kadar 11 bina kamulaştırılarak yıkıldı. Yürütülen çalışmalar kapsamında geriye kalan 42 binanın daha yıkımı gerçekleştirilecek.

"VATANDAŞLARIMIZI DEPREME DAYANIKLI KONUTLARA TAŞIYORUZ"

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, riskli alandaki binaların yıkım çalışmalarını yerinde inceledi. Kentsel dönüşüm sayesinde deprem kuşağında yaşayan vatandaşların sağlam konutlarda oturmalarını sağladıklarını ifade eden Başkan Dündar, "Soğanlı Kentsel Dönüşüm Projesi'nde riskli alanda kalan bölgede çalışmalara başladık. Buradaki konutlarda oturan vatandaşlarımızla anlaşarak, rezerv alandaki konutlara taşınmasını sağladık. Şuanda boşalan binaların yıkımını gerçekleştiriyoruz. Bu binaları çevre güvenliğini tehdit etmemesi adına hızlı bir şekilde yıkıyoruz. Şuana kadar 11 binayı yıktık. 42 bina da yıkıma hazır vaziyette bulunuyor. Geriye kalan binaları da önümüzdeki günlerde yıkacağız. Binaların yıkımının tamamlanmasının ardından bu bölgede de kentsel dönüşüm çalışmalarına devam edeceğiz" dedi.

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!