Bursa'da Yeniceabat'ın sorunları bitmek bilmiyor! (ÖZEL HABER)

Bursa'nın Osmangazi İlçesine bağlı Yeniceabat Mahallesi, uzun yıllardır dere kokusu ve doğalgaz sorunuyla uğraşıyor. Mahallede senelerdir doğalgaz olmaması ve dere sorununun çözülememesi vatandaşı isyan ettiriyor.

Bursa'da Yeniceabat'ın sorunları bitmek bilmiyor! (ÖZEL HABER)

GÜLNAME PAÇA - EZGİ KAYI / BURSADA BUGÜN

Bursa'nın en güzel lokasyonlarından biri olan Yeniceabat Mahallesinin sakinleri bölgede senelerdir doğalgaz olmamasından şikâyetçi.

Evlerde odun ve kömür yakan mahalle sakinleri, aynı zamanda dere kokusu sorunuyla da uğraşıyor. Mahallede doğalgaz olmaması sebebiyle kış mevsimini zor geçiren vatandaşlar, dere kokusu yüzünden de evlerinde pencere açamamaktan şikâyet ediyor.

'CANLI BOMBANIN YANINDA OTURUYORUZ'

Yeniceabat Mahalle Muhtarı Selim Yatgı, "Yaklaşık 5 bin nüfuslu bir mahallede 28 senedir ikamet etmekteyiz. Mahallemizde bugüne kadar şikayet edip sonuç alamadığımız, en baştaki temel sorunlarından bir tanesi imar sorunudur. 8 adet sokağımız var ve hepsi çıkmaz sokak. Yani mahallemize bir itfaiye ya da ambulans gelse, sokaklardan çıkmak için geri geri gitmesi lazım. Bunun yanı sıra, mahallenin ayrıca doğalgaz sıkıntısı var.  Dere kokusunu zaten duyuyorsunuz. Dere saat 8 ve 12 arasında çok yoğun kokuyor. Bununla ilgili Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne bir yazı yazdım ama hala bir cevap alamadım. İnsanlar evlerinde oturamıyor artık. Bizim en önemli sorunlarımızdan biri de Habaş. Canlı bombayla yan yana oturuyoruz. Habaş yanımızda tehlike arz ediyor. Benim bildiğim meskûn mahalle alanında yani yerleşim yeriyle ağır sanayinin arasında, en az 14 metre mesafe olması lazım" dedi.

'SENE 2019 KÖMÜR YAKIYORUZ'

Yaklaşık 38 senedir Yeniceabat Mahallesi'nde ikamet ettiklerini ve bu süre zarfında mahalleye doğalgazın gelmediğini söyleyen vatandaşlar, "Şehir dışına bir yere gittiğimizde, nerede oturuyorsunuz diye bir soru soruyorlar. Bursa'da ama doğalgazımız yok dediğimizde insanlar bizimle dalga geçip, gülüyor. Bursa gibi büyük bir şehirde, 2019 senesinde böyle bir sorunun olması ne kadar mantıklı? Biz artık bu mahalleye doğalgaz istiyoruz. Sene 2019 ve bizim evlerimizin önünde odun, kömür var. Hala kömür yakıyoruz. Dere kokusu deseniz almış başını gidiyor. En önemlisi Habaş'la dip dibeyiz, devlet insanların sağlığını ve can güvenliğini bu şekilde mi koruyor? Biri bu mahalleye çözüm getirsin artık. Biz de doğalgazı olan, kötü kokuların olmadığı ve güvenli bir mahallede yaşamak istiyoruz" ifadelerine yer verdiler.

BAŞIBOŞ KÖPEKLER MAHALLELİYE SALDIRIYOR

Yeniceabat'ta birçok sorun olduğunu ve şikâyet etmelerine rağmen kimsenin ilgilenmediğini dile getiren bir diğer vatandaş ise, "Akşamları işten çıkan insanlar ve okuldan çıkan öğrenciler var. Köpekler gündüz bir şey yapmıyor ama akşam olunca, toplanıp herkese saldırıyorlar. Kaç kere şikâyet ettik hala daha ilgilenmediler. İnsanlar korkudan yürüyemiyor mahallede. Yetkililer bizimle ilgilensin artık" dedi.

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!