Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

"Bursa'da yeni yapılan sanayi yapıları güvenli değil"

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şube Başkanı Engin Er, Bursa Organize Sanayi Bölgeleri ile ilgili, olası Bursa ve Marmara depremlerine karşı uyarılarda bulunduğu bir basın toplantısı düzenledi.

''Bursa'da yeni yapılan sanayi yapıları güvenli değil''

EZGİ KAYI / BURSADA BUGÜN 

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şube Başkanı Engin Er
, "Bilindiği gibi Türkiye'nin önemli sanayi bölgeleri ilimizde bulunmaktadır. Sanayi yapılarını doğal afetler yönünden değerlendirdiğimizde ne kadar hazırlıksız olduğunu görmekteyiz. Bunun nedeni olarak yapılan çalışmalarda yerinde denetimin ve uygulama kontrollerinin yapılmadığını söyleyebiliriz. 17 adet organize sanayi bölgesi bulunan ilimizde, beklenen Marmara depremi ve beklenen Bursa depremi düşünüldüğünde, sadece eski yapıların değil yeni yapılan sanayi yapılarının dahi yeterince güvenli olmadığını söyleyebiliriz. Binalar yapılmadan önce yapılması zorunlu olan zemin etütlerinin çıkan son yönetmeliğe ve formata uygun olmadığını görebiliriz, gerek sondaj sayıları gerekse de sondaj sırasında yapılması gereken deneyler maalesef yeterli değildir" dedi. 

"JEOLOJİ MÜHENDİSLERİNİN İMZASI OLMADAN KABUL EDİLEN RAPORLAR VAR"
Er, "01.01.2019 tarihinde yürürülüğe giren Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği sonrasında, uygulanma kararı alınan maddelerde, yerinde denetim esas alınarak bunun mühendisler tarafından kontrol edilmesi gerektiği belirlenmiştir ancak ruhsat veren belediyeler, valilikler, organize sanayi bölge müdürlükleri başta olmak üzere çok sayıda kurum ve kuruluş formatta belirtilen kontrol mühendisliğinin kimler tarafından sağlanacağı konusunda odamıza sorular sormaktadır. Odamızın yaptığı incelemelerde birçok etüt raporunun, yapı denetimde görevli jeoloji mühendisi veya fenni mesul jeoloji mühendisi imzası olmadan kabul edildiği tespit edilmiştir" şeklinde konuştu. 

Engin Er, zemin ve temel etütlerinde sondajlar ve araştırma çukurları, arazide yapılan yerinde deneyler gibi fenni mesuliyetlerin yapı denetim kuruluşlarında çalışan jeoloji mühendislerince sağlanması ve bu kişiler tarafından denetlenip imzalanması gerektiği vurguladı. 

"DENETİMLERİN YAPILMAMASI TELAFİSİ OLMAYAN SONUÇLAR DOĞURUR"
Er, "Bölgemizde yaşanacak bir depremin yalnızca ilimizde değil ülke ekonomisi açısından ciddi derecede etkisi olacağını düşünerek OSB'lerdeki zemin etütlerinin düzgün bir şekilde denetlenmesi gerekmektedir. Vurdumduymaz tavırla ve yaptım oldu mantığıyla denetlemelerin yapılmaması, deprem olmadığımda kar gibi gözükse de, uzun vadede telafisi olmayan sonuçlar doğuracaktır. Yetkilileri acil şekilde tedbir almaya davet ediyoruz" dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!