Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bursa'da yatırımcılar gözünü gümüşe çevirdi (ÖZEL HABER)

Geçtiğimiz hafta Merkez Bankası'nın likidite hamlesinin ardından piyasalardaki ani hareketlilik gümüş fiyatlarını da etkiledi. Altın ve dolardaki hızlı hareketliliklerden sonra yatırımcıların yeni gözdesi gümüş oldu. Yatırımcılar, gümüşün geçen ay %33,1 kar sağladığını görünce, satış oranı da arttı. Vatandaş en kısa zamanda, hangi emtiadan nasıl kar yaparım diye düşünmeye başladı.

Bursa'da yatırımcılar gözünü gümüşe çevirdi (ÖZEL HABER)

EZGİ KAYI / BURSADA BUGÜN

Piyasaların oldukça hareketli olduğu bugünlerde yatırımcılar, altın ve dolardan sonra gözlerini gümüşe çevirdi.

Kapalı Çarşı'daki kuyumculardan Rıdvan Şen, "Gümüş son dönemde daha fazla alıcı bulmaya başladı" dedi ve gümüşün piyasadaki durumu ve önümüzdeki günlerde nasıl bir yol izleyeceği hakkında açıklamalarda bulundu.

"BU OYNAMALAR YATIRIMCILARI ENDİŞELENDİRMESİN"

Şen, bu hareketliliklerin pandemi etkisi olduğunu şöyle ifade etti: "Şu an dünyanın gündemi pandemi ve pandemiye dair her şey ekonomiyi etkiliyor. Aşı bulundu açıklamasından sonra gümüşün ve altının değeri yüzde 10 geri geldi. Bu oynamalar yatırımcıları çok endişelendirmesin. Pandemi sürecinin dünyaya en büyük etkisi finansal kriz oldu. Ülkelerdeki para basımından dolayı dünyadaki eksik faiz ve para bolluğu emtia olarak tüm zamanların en iyi yatırım aracı olan altın ve gümüş ciddi anlamda gündemde kaldı."

GÜMÜŞ SON DÖNEMDE DAHA ÇOK ALICI BULUYOR

"Türkiye'de gümüş yatırımı son dönemde biraz daha fazla alıcı bulmaya başladı" diyen Şen, "Altının ve gümüşün değerindeki oynamalar birbirine paralel olarak seyrediyor. Baktığınızda altın 2012'deki tarihi zirvesini geçen hafta kırdı, 2060 direncinde tutunamayınca tekrar 1920 direncini test eder durumda. Bu hareketler altının tekrar yukarı gideceğini gösteriyor. Dünyadaki küresel savaş ve paranın bolluğu devam ettiği sürece altın ve gümüş vazgeçilmez olacaktır" şeklinde konuştu.

GÜMÜŞ FİYATLARI NE DURUMDA?

Rıdvan Şen gümüş fiyatlarını şöyle açıkladı: "Gümüşün tarihi zirvesi 2011-12 yıllarında ons bazında 49 dolardı. Küresel pandemi başladığında mart ayında Amerika'da yaşanan Kara Cuma ile gümüş 11 dolara kadar düşmüştü bu da Türk Lirası olarak 2450 lira demek ancak akabinde gümüşün ons değeri tekrar 3650 seviyesine çıktı ve üç gün itibariyle türk lirası bazında 7 bin lirayı gördük. Buradaki dirençlerimiz 16-17 dolar bandındaydı, bunu çok kolay geçti, nihayetinde 29.80'e kadar çıktı. Türk Lirası olarak 6 bin lira civarında seyrediyor."

"GÜMÜŞÜN ALTINDAN DAHA FAZLA PRİM YAPMA ŞANSI VAR"

Gümüşün oldukça karlı bir yatırım olduğunu vurgulayan Şen, "Gümüşün, altına istinaden biraz daha fazla prim yapma şansı var. 2008 yılında altın bire bir artarken, gümüş bire beş oranında bir artış gösterdi. Altın 1920 seviyesini kırdı ama gümüş 49 dolar seviyesini hala kırmadı, 27-26 bandında gidiyor. Bu tarz emtialar gördükleri seviyeleri mutlaka yeniden görüp, test ede ede onları yeniden geçer. Dünyadaki ekonomistleri dinlersek 2021 yılı sonuna kadar ciddi artış beklendiğini görürüz. Yatırım yapanlar hemen zengin olmak istiyor ancak bu mümkün değil. Bizim yatırım amaçlı söyleyebileceğimiz tek şey, altın ve gümüş hiçbir zaman zarar ettirmez ancak beklemek zorundayız, üç ay sonra bozduracağınız bir parayla yatırım yapıyorsanız yapmamalısınız, kendinize hedef koyarak yatırım yapmalısınız" dedi.

GÜMÜŞÜN BİRE İKİ, BİRE ÜÇ KAR YAPACAĞI GÜNLER YOLDA

Rıdvan Şen son olarak, "Yılbaşındaki altın fiyatı 285-300 bandındayken şu an 500'ün üzerinde seyrediyor. Gümüşün bu seneki en dip seviyesi 2400 liraydı, 3400-3800 bandında biraz dinlendi, 4000 direncini kırdıktan sonra çok çabuk bir yol kat ederek 7200-7300 gibi rakamları gördük ve baktığınız zaman gümüş yatırımcısı bire iki gibi bir kar yaptı. Dünyadaki tüm ekonomistler söylüyor ki, gümüşün önünde bire iki, bire üç gibi karlar yapabileceği bir dönem var. Yine bir istirahat yapabilir ama tahminlerimiz sonbahar kış aylarında tekrar 7 bin 8 bin fiyat aralığına çıkabilir" açıklamalarında bulundu.

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!