Bursa'da yarım milyon öğrenci karne aldı

Bursa'da 556 bin öğrenci ve 35 bin öğretmen yarı yıl tatiline girdi. Bu yıl irinci sınıfa başlayan 46 bin öğrenci ilk kez karne almanın heyecanını yaşadı. 

Bursa'da yarım milyon öğrenci karne aldı

Şehirde 556 bin 792 ilk ve orta öğretim öğrencisi karnelerini alarak sömestr tatiline girdi.

Öğrencilerle beraber 35 bin öğretmen de yarı yıl tatiline girdi. Bu yıl ilk kez karne alma sevinci yaşayan 46 bin 503 birinci sınıf öğrencisinin mutluluğu yüzlerinden okundu. Osmangazi'nin Atıcılar Mahallesi'nde bulunan Davut Çalışkan İlkokulu'nda öğrencilerin karnelerini dağıtan Bursa Valisi İzzettin Küçük, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Gülger, çocuklara santraç takımı hediye etti. Bursa'daki okullarda eğitim gören Suriyeli öğrencilerin ise okullara uyum sağladığı ve Türkçeyi iyi seviyede konuşmaya başladığı görüldü. 

Küçük, "Çocuklarımızdan tatilde ev ödevi istemiyoruz. Çocuklarımız tatilde kar yağarsa karın tadını çıkarsınlar. Çocuklarımıza verebileceğimiz en büyük hediye, onlara sevgi, güven ve değer vermemiz. Bu, çocuklarımızı güçlendirecek, kendilerine olan inançlarını kuvvetlendirecektir" dedi.

Öğrencilerin çok heyecanlı olduğunu ifade eden Aktaş, "Bugün yarı yıl tatiline çıkıyorlar. Nasip olursa 15 gün güzel bir tatil yapacaklar. Yaklaşık 4 aylık gayretin neticesi olan karnelerini bugün alıyorlar" şeklinde konuştu.

Karnelerini alan öğrenciler ise, karne aldıkları için çok sevinçli olduklarını söyleyerek, "Derslerimiz çok iyi. Çok mutluyuz. Güzel bir yarı yıl geçirdik. Okulun açılmasını dört gözle bekliyoruz" diye konuştu.

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan ve Bursa'ya yerleşen Barakat ailesinin kızları birinci sınıf öğrencisi Rimas Barakat da buradaki ilk karnesini aldı. Barakat, Halep'te çoğunlukla Türkmenlerin yaşadığı Höllük Mahallesi'nden geldiklerini, buradaki okulunu ve arkadaşlarını çok sevdiğini, derslerine çok çalıştığı için başarılı olduğunu söyledi.Vali İzzettin Küçük, gazetecilere yaptığı açıklamada, engelli öğrencilere Avrupa standartlarında eğitim verildiğini, bunun Türkiye için gurur verici olduğunu belirtti.Yarıyıl tatilinde çocuklardan ödev yapmalarını beklemediklerini ifade eden Küçük, "Çocuklarımıza verebileceğimiz en kıymetli şeyimiz; sevgimiz, onlara güvenimiz, değer vermemiz ve itimadımızdır. Bu, çocuklarımızı güçlendirecektir, kendilerine olan inançlarını kuvvetlendirecektir. Sorunlar elbette olacaktır ama biz onlara güç ve kuvvet verirsek onlar bu sorunların hakkından gelecektir." diye konuştu. - 46 bin 503 öğrenci ilk kez karne heyecanı yaşadı

İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger de 2017-2018 eğitim öğretim yılında, Bursa genelinde bin 564 okulda 556 bin 792 öğrenci, yaklaşık 35 bin yönetici, öğretmen ve eğitim çalışanıyla ilk dönemi geride bıraktıklarını dile getirdi.Bu yıl birinci sınıfa başlayan 46 bin 503 öğrencinin ilk kez karne heyecanı yaşadığını belirten Dülger, "Sömestir tatilinde öğrencilere ödev verilmemesi kararlaştırıldı ancak velilere bir önerim var; Bursa tarih ve kültür kenti. Her ne kadar ödev verilmemiş olsa da velilerimiz öğrencilerimizi tarihi yerlere götürerek, onlara tarihi anlatabilirler." dedi.

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!