Bursa'da vatandaşların 'mezar bakım parası' tepkisine Büyükşehir'den yanıt geldi

Bursa'nın merkez Gürsu ilçesi kırsal Dışkaya Mahallesi sakinleri, yıllarca ücretsiz defnettikleri cenazelerini, Büyükşehir Yasası'nın yürürlüğe girmesiyle 'Mezar bakım parası' adı altında ücret ödeyerek defnettiklerini belirterek tepki göstermişti. Büyükşehir Belediyesi'nden defin işlemleriyle ilgili açıklama geldi.

Bursa'da vatandaşların 'mezar bakım parası' tepkisine Büyükşehir'den yanıt geldi

CHP Gürsu İlçe Başkanı Cavit Kaya ile birlikte Gürsu'nun kırsal Dışkaya Mahallesi'ne giden CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, köy kahvesinde bir araya geldiği mahalle sakinlerinin sıkıntılarını ve dertlerini dinledi. Milletvekili Kayışoğlu, "700 yıllık tarihi olan Dışkaya köyü, büyükşehir sınırlarına alınınca kırsal mahalle statüsüne girdi.

Mahallede yaşayanlar mağdur edildi. Hatta atalarını toprağa verdikleri mezarlıkta bile 'Mezar bakım parası' ödemeden cenazelerini toprağa veremez hale gelmişler" dedi.

Dışkaya Mahallesi Muhtarı Veli Esen, köylerinin mahalle statüsüne alınmasıyla mağdur olduklarını anlatırken, şöyle konuştu:

"Büyükşehir Yasası yürürlüğe girdikten sonra köyümüze yani mahallemize ait mezarlıkta makbuz karşılığı 'Mezar bakım parası' ödemeden cenazelerimizi toprağa veremiyoruz. Bu ücret yılbaşından önce 200 lira idi, şimdi 100 liraya düşürüldü.  Mahallemizin nüfusu 325 kişi. Biz mezarlığımıza mahallemizin dışından cenaze getirilmesini istemiyoruz."

KAYIŞOĞLU: KONUYU TBMM'DE DİLE GETİRECEĞİM

CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, köy kahvesinde oturanların sıkıntılarını dinledikten sonra, şunları söyledi:

"Buraya gelince köylünün sıkıntı ve dertlerinin çok büyük olduğunu gördük. Atalarını toprağa verdikleri mezarlık alanları artık ücretli olmuş. Köylüler mezar yerlerini para ödeyerek almamaları halinde 5 yıl sonra aynı mezara başka bir  cenaze defnedilebilir. Bu da onları üzüyor. Geçen yıl 200 lira olan mezar yerini yeni yılda 100 liraya indirmiş Büyükşehir Belediyesi. Mahalle halkı mezarlığa Dışkaya dışından cenaze getirilip defnedilmemesini de istiyor. Sıkıntıları ve dertleri bir rapor halinde TBMM'de dile getireceğim."

BÜYÜKŞEHİR'DEN AÇIKLAMA GELDİ!

Bursa Büyükşehir Belediyesi haberin ardından defin işlemleriyle ilgili açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Defin hizmetleri 10 ilçemizde (Osmangazi, Yıldırım, Nilüfer, Kestel, Gürsu, Gemlik, İznik, Mustafakemalpaşa, Yenişehir, Harmancık), Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülmektedir. Bu 10 ilçemizde mezar kazımı, cenazenin yıkanması-kefenlenmesi, mezar tahtası, cenaze nakil aracı cemaat otobüsü, Bursa Büyükşehir Belediyesi Kararı gereğince ücretsiz yapılmaktadır.

19.01.2010 Tarih ve 27467 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 'Mezarlık Yerlerinin İnşaası İle Cenaze Nakil ve Defin İşlemleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin' üçüncü bölüm 8-(3) maddesinde belirtildiği üzere, "Belediye tarafından mezar sahiplerine; bedel karşılığı alınan mezarların kullanım hakkının satın alan kişiye ait olduğunu, kullanım tahsisini varislerine devredilebileceğini ve bu mezar yerine yapılacak mükerrer defnin ancak varislerinin uygun göreceği kişilere ait olabileceğini belirtir............" denilmektedir. Bu hüküm doğrultusunda mezar yerini sahiplenmek isteyen 1. Derece yakınlarına Bursa Büyükşehir Belediyesi Meclisi tarafından onaylanan gelir tarifesinde belirtilen ücret mukabilinde "Mezar Yeri Onarım Belgesi" düzenlenmektedir. Üzerine defin yapılmak istendiği takdirde, belge sahibinden muvafakatname alınarak defin işlemi yapılmaktadır.

Bursa Büyükşehir Belediyesi il sınırları dahilinde bulunan tüm resmi mezarlıklarda, yılda en az 2 kez olmak üzere ot ve mıntıka temizliği ücretsiz olarak Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılmaktadır. Bu hizmet için vatandaşlarımızdan kesinlikle ücret talep edilmemektedir."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!