Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bursa'da Üniversite ve Emek metro hatları uzatılacak, yeni hatlar gelecek

Bursa Büyükşehir Belediyesi, şehrin 2035 ulaşım master planını hazırladı. Plana göre Bursa'nın nüfusu 4 milyonu aşacak. Raylı sistemi kullanan yolcu sayısı ise günlük 286 binden 1 milyon 322 bine çıkacak. Çalı'dan başlayarak Acemler Çekirge şehir merkezi ve Yıldırım'da yoğun nüfusu kapsayarak Gürsu'ya ulaşacak yeni bir hat ile Çalı'dan başlayıp Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi'ne gidecek yeni bir metro hattı inşa edilecek. Bursa'da toplu ulaşıma entegre 235 kilometre bisiklet yolu inşa edilecek.

Bursa'da Üniversite ve Emek metro hatları uzatılacak, yeni hatlar gelecek

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın talimatıyla 1 yıldır üzerinde çalışılan ulaşım master planı Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin özel oturumla toplandığı meclis toplantısında anlatıldı. Boğaziçi Proje Aş. Firma Koordinatörü Yücel Erdem Dişli meclis üyelerine bir sunum yaptı. 

Toplu taşıma odaklı kentsel büyüme hedeflendiğini anlatan Dişli, "Özel araca olan bağımlılığı azaltabilmek amacındayız. Bu bağımlılığı çözebilmek için yüksek kapasiteli çözüm ürettik. Bisiklet kullanımını arttırmak amaçlı bir çalışma yaptık. İmar planlarımızla ortak hareket ettik. Kapsamlı saha çalışması yaparak sayımlarla durum tespiti yaptık. Ulaşım modeli oluşturmak. Nüfus değişimleri, detaylı imar planları üzerinden projeksiyonlarımızı çalıştık. Belli dokunuşlarla nasıl rahatlatabiliriz gündemdeydi . Bir kısmı hayata geçti, bir kısmı daha hayata geçecek. Tüm kavşaklarda sayımlar yaptık. Lastik tekerlekli toplu taşıma şebekemizi rehabilite ve optimize etmenin yollarını aradık. Acil eylem planlarımız nokta nokta devam ediyor. Makro çalışmamız ise şehrin geneline ışık tutacak. Çok kapsamlı teknik çalışmalar gerçekleştirdik" dedi. 

101 kuruma yazı yazıldığını, 105 kavşakta sayım yapıldığını, 7 bin 635 yolcu, 1910 yaya anketi yapıldığını ifade eden Dişli, "Paris'te raylı sistem uzunluğu 214 kilometre, kilometre başına düşen raylı sistem yolcusu 21 bin. Singapur'da 15 bin . Bursa'da km başına günlük raylı sistem yolcusu 6 bin 102. Toplu taşıma şebekemizi daha yüksek alana ulaştırmak mecburiyetindeyiz. Raylı sistemlerde Bursa'da günde 286 bin kişi yolcu taşınıyor. Emek hattı 104 bin, üniversite hattı 180 bin yolcu taşıyor. Kapasitemizi ortaya koymak için 4 dakikada bir sıklıkla yoğun hizmet sunuyoruz. Emek'te sistem kapasitesi yüzde 70'leri geçip yüzde 80'lere gelmiş durumda. Üniversitede ise kapasite yüzde 100'ü aşmış durumda. Sefer sıklığını 2 dakikaya çıkararsak pik saatlerde taşınan 22 bin gibi veri çıkıyor. 22 bin talebini gelecekte göreceğiz. Kapasite arttırımı gerekiyor. Bu talep olacak. Mevcut kapasiteyi bir an önce arttırmamız lazım" diye konuştu 

Türkiye genelinde bin kişiye düşen otomobil sahipliğinin 142 iken Bursa'da 180 olduğunu ve son 8 yılda trafikteki araç sayısının yüzde 70 arttığını hatırlatan Dişli, "Her gün bu araçları trafikte kullanmaya devam edersek, altyapıyı planlamak mümkün olmayacak. 2011 yılında 2 milyon 652 milyon nüfus, 2 bin 936 bin şu anda. 2035'te il genelinde 4 milyon nüfus bekleniyor. Nüfus büyük kısmı merkez 7 ilçede yaşıyor. 2 milyon 274 milyon nüfus var. 2035'te 3 milyon 100 bine yaklaşması beklenmekte. Şu anda kent merkezinde 413 bin olan araç sayısının 800 binin üzerine çıkması, bin kişiden 270'inin otomobil sahibi olması bekleniyor" şeklinde konuştu. 

2035 yılında en büyük nüfus artışının Nilüfer'de yaşanacağını 424 bin nüfusun 975 bine çıkacağının beklendiğine işaret eden Dişli sözlerini şöyle sürdürdü: "Yeni nüfusların nerede yoğunlaşacağı ile ilgili mahalle mahalle imar planlarını taradık. Osmangazi 850 binden 950 bine çıkacak. En büyük artış Nilüfer'de olacak. 424 binden 975 bin olması bekleniyor. Nüfus dışında istihdamı analiz ettik. İstihdamın değişimi bizim yolculuk hareketimizin en önemli noktası. Batı yönünde yeni organize sanayi alanları gelişmekte. 2011'de günlük yolculuğun yüzde 17'sini otomobil ile yaparken bugün yüzde 20, 2035te yüzde 26'ya çıkacak. Toplu taşıma 2011de yüzde 25, bugün yüzde 23, 2035te ise yüzde 19'a düşecek. Alışveriş merkezleri ve okulların durumlarını planladık."şeklinde konuştu.

Hat 3 Çalı'dan Gürsu'ya gidecek 
Planlamada toplu ulaşımı ön plana aldıklarını kaydeden Dişli, "Emek hattı Şehir Hastanesi'ne uzayacak. Kapasiteyi arttırmak zorundayız.Emek hattı bugün 103 bin yolcu taşıyor. Hattımızı uzattığımız zaman 103 bin yolcusu 2035'te 260 bin kişiye çıkması gündemde. Hat 2'de uzatmalar söz konusu. Görükle ve Başköy sanayi bölgesi ve Kızılcıklı konut bölgesine uzatılması, doğu yönünde Uludağ OSB'ye gitmemiz gerektiğini düşünüyoruz. Üniversite hattındaki yolcu sayısı 180 binden 450 bine çıkacak. Yeni iki büyük metro hattı planlıyoruz. Hat 3 Çalı Acemler Gürsu bölgesi. Güney batıdan Çalı sanayi bölgesinden başlayarak Beşevler Küçük Sanayi konutları içine alarak doğu yönünde hareket ederek Acemler bölgesinde mevcut hatlarla entegre olarak Çekirge'ye çıkıp kent merkezine giden, Heykel'e yaklaşan Yıldırım yönünde Meskene yaklaşan 3. hattımız oluyor. Otosansite uğramamız çok önemli. Bu koridor üzerinde hastanelere uğruyoruz. Yoğun konut bölgesinden geçen 28,8 kilometrelik yeni hat ortaya çıkıyor. Günlük 268 bin kişilik yolcu talebi ortaya çıkmakta, yer altında giden raylı sistem planlanmakta" dedi. 

Hat 4 Çalı'dan Demirtaş'a gidecek 
Dişli, 4 numaralı hattın Çalı'dan Fatih Sultan Mehmet Bulvarı'nı takip ederek Demirtaş Organize Sanayi'ye gideceğini ifade ederek, "Nilüfer'de ciddi nüfus artışı var. Kentin önemli odak konut çalışma arasında birbirine bağlayan ring hattı oluşturuluyor. Hat 3 ile ortak kesimini kullanıyorlar. Çalıdan Beşevler Küçük Sanayi, Fatih Sultan Mehmet Bulvarı'nı takip ederek Nilüfer merkeze Esentepe'den Yunuseli ve Hürriyet'i toplayarak otogar Demirtaş sanayi ve konut bölgesine ulaşan bir hat olacak. Merkeze ulaşmayan ring hattı çıkıyor. 288 bin yolcu potansiyeli var. Bütün sanayiler raylı sistemlerle birbirine bağlanmış oluyor. Konut bölgeleri ile entegre oluyor. Bütün hatları destekleyen tamamlayıcı 20,7 kilometre olacak" diye konuştu. 

2035 yılındaki yeni metro hatlarıyla raylı sistem yolcusunun 286 binden 1 milyon 322 bine çıkacağını vurgulayan Dişli, "T2'nin raylı sistem hattının Osmangazi istasyonuyla entegre olmasını istiyoruz. Yer altına nasıl bağlayabiliriz. Nerelerden geçebiliriz konusu analiz ediliyor. Raylı sistemlerin erişemediği yerlerde lastik tekerlekli hatlar güncelleniyor, yenileniyor. Acil eylem olarak otobüs ve minibüs hatlarıyla ilgili ayrıca çalışmalarımız eylem planımız tüm ilçe merkezleri için devam ediyor. Stadyumun donatılarını verimli kullanarak ortak alan haline getirmek, Otogarda benzer vizyon alan oluşturmak istiyoruz. Taksiye önem veriyoruz. Taksi şebekesini geliştirmemiz gerekiyor. Bisiklet ulaşımını teşvik ediyoruz. Güvenli bisiklet yolları yapacağız. Bisiklet şeridi, bisiklet yolları, araç, yaya ve otobüs paylaşımlı bisiklet şeritleri inşa edeceğiz. Yeni 235 kilometre bisiklet yolu planlandı. Akıllı bisikleti kent geneline yayılması planlanıyor. Büyükşehir olarak bütünşehiri kapsayan işletmeyi hayata geçireceğiz. . Merkezde 88 hektarlık yeni yaya alanı oluşturacağız. Yaya önceliğini arttıracağız"şeklinde konuştu. 

Muhalefetten plana destek!

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın 10 ay önce talimatıyla hazırlanmaya başlanan ve şehrin dört yanını metro ile saran 2035 Ulaşım Master Planı muhalefetten tam not aldı. Büyükşehir Belediye Meclisi İyi Parti Sözcüsü Hasan Ertürk, planı mükemmel olarak değerlendirirken, CHP Grup Sözcüsü Erdal Aktuğ da bu planlamanın uygulamasının merkezi bütçenin desteğiyle yapılmasını istedi. Eski Büyükşehir Belediye Başkanı Erdem Saker de toplu ulaşımda aktarmanın ucuzlatılması gerektiğini dile getirdi 

Boğaziçi Danışmanlık Firması tarafından hazırlanan toplu ulaşımı teşvik eden, yaya ve bisiklet yolları ağırlıklı master ulaşım planı heyecan uyandırdı. Sunumun ardından ara verilerek meclis üyelerinin görüşleri soruldu. 

İkinci bölümde söz alan İyi Parti Sözcüsü Hasan Ertürk, duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Mükemmel bir plan. Dünyadaki gelişimlere uygun bir plan hazırlanmış.Bana göre, siyasi iradenin kararlılığı bu planlamaların gerçekleşmesinde çok önemlidir. Diliyorum ki, bundan sonra gelecek yönetim veya mevcut yönetim bu plan kararlarını harfiyen uygular. Planda "kent merkezine otopark yapılmamalıdır diyor. Otoparklar önemli. Bursaray'ın istasyonlarının yanında otoparklar yapılamadı. Bunda kararlılık gerekiyor' dedi. 

Chp Grup Sözscüsü Erdal Aktuğ da planın hazırlanmasının sevindirici olduğunu kaydederek, "Bunu 2014 yılından beri dile getiriyorduk. Sürecin doğru olduğunu görmek sevindirici. Ulaşımda ana unsur insan. Master plan yapılırken, yaya, bisiklet, toplu taşıma ve en son özel araç dikkate alınmalı. 2035 beklentilerine göre, toplu ulaşımın düşüyor, özel ulaşımın artıyor olması tezat oluşturuyor. Mart 2018'den Ocak 2019'a kadar yapılmış çalışma. Ben muhalefet olarak belirli bir süre istiyorum. Teknik arkadaşlarla buna teknik destek vermek istiyoruz. Buradaki yapılan çalışmalar imar planlarıyla entegre. İncelediğim kadarıyla master planında 1 / 100 bin plana atıfta bulunmuş. 2030 yılı 1/100 bin plan beklemede. Master plan netleşmeden yaptığımız ulaşım master planı çöpe gitmez diye düşünüyorum. İmar planları esas. Yollar, otoparklar, kavşaklar esas. Bizim olmazsa olmazımız 1/100 bin plan. Bence 1 /100 bin netleşmeli, 2035 buna entegre gitmeli diye düşünüyorum. " şeklinde konuştu. 

Aktuğ, Bursa Büyükşehir Bütçesinin kısıtlı olduğunu, 2019 bütçesinde bir kısım kalem bulunmadığını kaydederek, "Merkezi bütçeden destek alınmalı. Şimdiden bu çalışmaları çantamıza koymalı Ankara'ya gitmeliyiz. Elektrikli ve emisyonu düşük araçlarla özel araçların değerlendirilmesinin özendirici olacağını düşünüyorum. Nilüfer İnegöl ve Kestel'in nüfus artışı çok yüksek gözüküyor. 2,5 kat nüfus artışı olan yerlerde ön görüleri detaylı yapmalıyız. Kaplumbağa hızıyla Bursa'ya getirilen hızlı tren de bu planlama ile entegre düşünülmelidir" diye konuştu. 

Mecliste söz alan Eski Büyükşehir Belediye Başkanı Erdem Saker de toplu taşımada aktarmaların önemli olduğunu, aktarmalı seferlerin mutlaka ucuz ve cazip hale getirilmesi gerektiğinin altını çizdi. 

Soru cevap kısmının finalinde Başkan Alinur Aktaş da ulaşım meselesi ile yatıp kalktıklarını, bir profesör kadar olmasa da bir doçent kadar tecrübe kazandıklarını kaydetti. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!