Bursa'da Toplum Ruh Sağlığı Merkezleri hastanelerin yükünü azaltıyor

Bursa Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesine bağlı Yıldırım Toplum ve Ruh Sağlığı Merkezinde verilen rehabilitasyon hizmetleri ile hastaların yeniden hastaneye yatmalarının önüne geçiliyor.

Bursa'da Toplum Ruh Sağlığı Merkezleri hastanelerin yükünü azaltıyor

Yıldırım Toplum Ruh Sağlığı Merkezi yöneticisi Psikiyatri Uzmanı Dr.Sinay Önen, " Sağlık Bakanı Prof. Dr.Recep Akdağ'ın'ın talimatıyla 'Ulusal Ruh Sağlığı Eylem Planı' çerçevesinde oluşturulan Toplum ve Ruh Sağlığı Merkezlerinin amacının ağır ruhsal bozukluğu olan hastalara rehabilitasyon hizmeti vererek, hastalığın sebep olduğu yeti yitiminin azaltılması, hastaların yeniden topluma kazandırılması, toplumsal ve mesleki becerilerinin arttırılması ve tedavi sürekliliğinin sağlanması" olduğunu söyledi.

Ocak 2016'dan beri hizmet verilen merkezimizde psikiyatri uzmanı tarafından hastalarımızın rutin psikiyatrik muayene, tedavi düzenleme, ilaç yazımı, ilaç raporu çıkarma işlemleri yapıldığını ifade eden Dr.Önen açıklamalarına şöyle devam etti:

Bunun dışında yine psikiyatri uzmanımızın yönetiminde alanında uzman ekibimiz tarafından eğitim ve terapi faaliyetleri,  olgu takibi ve ev ziyaretleri yapılıyor. Bugüne kadar merkezimize 135 hastanın kaydı yapılmış olup, bunlardan 46 hastamız düzenli olarak günlük rehabilitasyon hizmetlerinden faydalanıyor.

HASTA YAKINLARINADA PSİKOEĞİTİMLER VERİLİYOR

Hastalarımıza haftanın dört günü uzman psikologlar tarafından Ruhsal Toplumsal Beceri Eğitimi Programı dahilinde psikoeğitim veriliyor. Bu programda hastalık, hastalık ile baş etme, sorun çözme, rol oynama, iletişim becerileri gibi alanlarda hastalarımız desteklenmektedir. Belirlenmiş günlerde hasta yakınlarına da verilen eğitimlerde hasta yakınları;  hastalık ve hastalık ile baş etme, sorun çözme, rol oynama, hasta ile iletişim, ilaç takibi ve yan etkileri gibi alanlarda bilgilendirilmekte ve desteklenmesi amaçlanıyor.

Aynı zamanda hastalarımıza resim, müzik, el sanatları, aşçılık eğitimi, sinematerapi  gibi uğraşları tedavi süreçlerinde uyguluyoruz. Böylece öncelikle tedavilerini düzenleyip, tedavilerine süreklilik kazandırmaya çalışıyoruz. Rehabilitasyon çalışmalarında da toplumumuzdan gelen dışlamalar yapılan hastalarımızı yeniden topluma kazandırmayı amaçlıyoruz.

EV ZİYARETLERİ YAPILIYOR

Merkezimize ulaşamayan hastalarımızın tedavilerinin aksamaması için belirli aralıklarla ev ziyaretleri düzenlediklerini belirten Dr.Önen, "Bugüne kadar merkezimize tahsis edilen araçlarla toplam 110 ev ziyareti gerçekleştirildiğini" sözlerine ekledi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!