Bursa'da TOKİ'nin emekliler için yaptığı konutlar görücüye çıktı

TOKİ, Bursa'da tüm Türkiye'ye emsal olacak bir projeyi hayata geçirdi. Emekliler için yapılan konutlar vatandaşlar tarafından ilk defa gezdirildi. Bu proje sayesinde ev sahibi olan 67 yaşındaki işçi emeklisi Hüsnü Gündoğan, "Evlerimiz dört dörtlük olmuş, çok mutluyum" dedi.

Bursa'da TOKİ'nin emekliler için yaptığı konutlar görücüye çıktı

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), merkez Nilüfer ilçesi Hasanağa Mahallesi'nde, emeklilere özel olarak bin 201 konut projesini tamamladı. Emeklilere özel olarak yapılan ve bin 201 daireden oluşan proje, Türkiye'de ilk olmasıyla ön plana çıkıyor. Hak sahibi vatandaşlar konutları ilk kez gezdi ve projeye duydukları memnuniyetlerini dile getirdi.

"EVLERİMİZ DÖRT DÖRTLÜK"

Bu projeyle birlikte ev sahibi olan ve çok mutlu olduğunu dile getiren 67 yaşındaki işçi emeklisi Hüsnü Gündoğan, "Şimdiye kadar evim olmadı, şimdi evim oldu Allah'a şükür. Sağolsun devletimiz, biz emeklilere TOKİ evleri yaptırdı. Evlerimiz çok muhteşem, çok muazzam. Allah devletimize zeval vermesin. Evi olmayanlara da Allah ev nasip etsin. Çok mutluyum herkesin bu mutluluğu tatmasını isterim. Evlerimizin içi de güzel, evlerimiz dört dörtlük" ifadelerini kullandı.

"DAHA ÖNCE KİRADAYDIK, KİRADAN KURTULDUK"

47 yaşındaki Nimet Gündoğan ise, "Çok güzel duygular içerisindeyim. Allah razı olsun devletimizden çok güzel evler yaptı. Evlerimiz çok güzel, herkesin böyle evinin olmasını isterim.Daha önceden evimiz yoktu kiradaydık, şükürler olsun kiradan kurtulduk. Yeni evimize taşınmayı bekliyoruz. Anahtarlar teslim edildi, inşallah en kısa zamanda taşınacağız" dedi.

"1 DAİRENİN YAKLAŞIK 85 METREKARELİK ALANI VAR"

Projenin detayları hakkında bilgiler veren bin 201 Konut Daire Şantiye Sorumlusu Erkan Kayış, "1201 konutumuz, 13 tane kapıcı dairemiz ve toplamda 1214 dairemiz var. Toplam inşaat alanımız yaklaşık 129 bin 861 metrekare. Bu işte biz sadece dairelerin değil, tüm altyapı, bağlantı asfalt yolları, içme suyu, yağmur suyu ve atık su gibi özelliklerin tamamıyla ilgilendik. Burada 1 dairenin yaklaşık 85 metrekarelik alanı var. Toplamda yaklaşık 22 bin metrekare yeşillik alana sahip" dedi.

"KONUTLARDA 5 BİN EMEKLİ YAŞAYACAK"

Projenin özellikle bir yönüyle öne çıktığını belirten Erkan Kayış, "TOKİ'nin emeklilere özel yaptığı bir inşaat bu, emeklilere ait ilk özel yaptıkları iş bu o yüzden emsal oluyor. Projenin içinde 6 tane oyun parkı var, 3 cami, 3 büfe var. Bildiğiniz sosyal donatı merkezi yapılmış durumda. Eski deyimle bir mahalle yaratılmış durumda. Yaklaşık 5 bin emekli vatandaşımız konutlarda yaşayacak. Diğer illere de bu emsal olacak ve örnek proje olarak devam edecektir" diye konuştu.

Emeklilere özel "İkinci Bahar" kampanyası ile emeklileri ev sahibi yapan TOKİ, her projede emeklilere yüzde 25 kontenjan ayırıyor.

"Emekliye İkinci Bahar" projesi kapsamında Bursa'nın Nilüfer ilçesinde inşasına başlanan bin 201 konutluk projede yaşam başladı. 12 bin 955 emeklinin müracaat ettiği projede kura çekimi tamamlandı. Emekli vatandaşların yeni yaşam alanı olan projenin içerisinde cami, büfe ve sosyal donatı alanları bulunuyor. Proje camileri, ticari birimleri, parkı, peyzajıyla da dikkat çekiyor. Bina cephelerinde zemin kat seviyesinde yöresel "kayrak" taş kaplamalar, dekoratif pencereler, payanda ve söveler kullanarak geleneksel ve modern mimarinin buluştuğu konutlar kente yeni bir değer kazandırıyor. 2+1 planında inşa edilen konutların, 83 bin TL'den başlayan fiyatlarla yüzde 12, yüzde 15, yüzde 20 peşinat ve 180, 216, 240 ay vade seçenekleri ile satışları tamamlandı. Proje kapsamında ayrıca 3 cami ile 3 büfe bulunuyor. Ayrıca mahalle konsepti ve yatay mimari yaklaşımıyla üretilen konutların çok katlı olmamaları dikkat çekiyor. "Beklentilerimizin çok daha ötesinde" 

Emekliler için yapılan bin 201 konutluk projede kura çekimleri tamamlandı. Dün ilk kez evlerini gören emekli vatandaşlar oturacakları konutların tahminlerinden çok daha kaliteli yapıldığını belirtti. Evlendikleri günden bu yana kirada oturduklarını anlatan 5 çocuk 9 torun sahibi Mehmet - Emine Oruç çifti, "Bundan sonra kira öder gibi kendi evimizi ödeyeceğiz dedi. 59 yaşındaki Emine Oruç, "Evleri çok beğendim. Oyum yine AK Parti'ye beni ev sahibi yaptı. Emekli ikramiyelerini de aldık" diye konuştu. 

64 yaşındaki eşi Mehmet Oruç ise 42 yıldır kirada oturduğunu belirterek, "Allah devletimize zeval vermesin. Evleri gezdik gördük. Beklediğimizden çok daha kaliteli, verenlere, yapanlara emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz" diye konuştu. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!