Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bursa'da tarladan sofraya zeytinyağı zamanı! (ÖZEL HABER)

Bursa'nın Mudanya İlçesine bağlı Tirilye'de, Ekim ayı itibariyle zeytin hasadı başladı. Hasat ile birlikte de zeytinyağı üretimine geçildi. Bu dönemde gerçekleşen erken hasattan elde edilen yağ tam bir ilaç niteliğinde.

Bursa'da tarladan sofraya zeytinyağı zamanı! (ÖZEL HABER)

GÜLNAME PAÇA - EZGİ KAYI

Bursa'nın Mudanya ilçesine bağlı Tirilye'de zeytin hasadı başladı. Zeytin nasıl toplanır, fabrikada işlenirken hangi aşamalardan geçer, gerçek ve iyi zeytinyağının püf noktaları neler, gerçek zeytinyağı nasıl olmalı ve tadım yapılırken nelere dikkat edilmeli hiç merak ettiniz mi?

Tamamen doğal olarak hiçbir katkı maddesi kullanmadan kendi yağlarını üreten Turgay Gür, "Ben bir fabrika işletmecisiyim. 5 senedir bu işi yapıyorum. Biz tamamen doğal zeytinyağı üretiyoruz. Sıktığımız yağlar hiç işlem görmüyor" dedi.

YÜZDE 100 DOĞAL

Köylülerin topladığı zeytinleri yağa dönüştürdüklerini söyleyen Gür, "Köylülerin topladığı zeytinleri, makinalarımız yardımıyla yağa çeviriyoruz. Bu yağları toptan olarak, büyük markalara satıyoruz. Bu markalar, bizden aldıkları yağı işlemden geçirip, şişeliyorlar ve tüketiciye sunuyorlar. Bizim yaptığımız işlemi soracak olursanız eğer, müstahsilden zeytin geldikten sonra, zeytinler yıkanıyor ve makinaların içine alınıyor. Makinelerde zeytinin bir ısınma derecesi var, 27 derece. Bu dereceye kadar ısıttıktan sonra, dekantör dediğimiz makineyle yağını alıyoruz. Posası ise arkada kuyularımız var oraya gidiyor. Daha sonra yağları tanklara koyuyoruz ve büyük fabrikalara gönderiyoruz" şeklinde konuştu.

"SADECE 17 LİRA!"

Zeytinyağının çok faydalı olduğunun altını çizen Gür, "Zeytinyağı altın değerinde bir yağ.Üstelik biz Bursalılar olarak bu konuda çok şanslıyız. Çünkü bu altına ulaşmak bizim için çok kolay. 10. ve 11. ayda zeytinyağının doğalını mutlaka temin etsinler. Bizde doğal sıkım yağın litresi 17 lira. Yolları düşerse Yalıçiftlik Mahallesi'ne gelip alabilirler" ifadelerine yer verdi.

ZEYTİNYAĞI HİLESİNE DİKKAT!

Gür, "Aslında rafta satılanlar da doğal zeytinyağı. Ama tabii, 2 tip zeytin var. Biri ağacın üstünde ki zeytin yani yağlık olarak gelen ve küçük olan, biri de yere düşen zeytinler. Yere düşen zeytinler de toplanıyor ve toplandıktan sonra bizde ayrı makinelerde çekiliyor. O yere düşen zeytinlerden çıkan yağ rafine yağ oluyor. Yani, marketlerde satılan riviera yağ dediğimiz oluyor. Bir de diğer makineden çıkan yani ağaçtan toplanan zeytinden de, sızma zeytinyağı dediğimiz yağ çıkıyor. Zeytinyağı hileyi çok kabul eden bir ürün. Ama güvendikleri yerlerden ve güvendikleri markalardan alırlarsa, hile olmaz" dedi.

'MÜŞTERİYİ ZEYTİNE YÖNLENDİRİYORUZ'

Yağ almaya gelenleri zeytine yönlendirdiklerini dile getiren Turgay Gür, "Köylüden bize gelen zeytinleri, aldığımız rakamdan müşteriye veriyoruz. Bizim kilo başına aldığımız bir ücret var. Bu ücret bu sene 50 kuruş. Mesela 300 kilo zeytin çektirdi bize, sadece 150 lira ödemiş oluyor. Hiçbir işlemden geçmemiş, doğal zeytinyağını güvenilir bir şekilde elde etmiş oluyor. Sızma zeytinyağı zaten doğal olur. Bizim markalara sattığımızda, sadece filtreden geçiyor, posasının çıkması için. Sağlık için zeytinyağı çok önemli. İnsanlar mutlaka bildikleri yerlerden alsınlar" sözlerinin altını çizdi.

'KENDİ BAHÇEMİZDEN TOPLUYORUZ'

Yalıçiftlik Mahallesi'nde ikamet eden ve kendi bahçesindeki zeytinlerden yağ elde eden Şeref Deniz de, "Benim burada küçük bir bahçem var. Benim makinem yok, elimle topluyorum. Yemek için ve yağ için ayırıyorum onları. Ben fabrikaya, 300 kilo zeytin götürüyorum, onları sıktırıyorum ve bize yetiyor. Ben kendi yağımı kendim çıkarıyorum ve çok memnunum, sadece Bursalılara değil tüm Türkiye'ye tavsiye ediyorum" ifadelerine yer verdi.

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!