Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bursa'da tarihi dönüşüme esnaf ne diyor? (ÖZEL HABER)

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın desteğiyle hayata geçireceği Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi'nin çevresinin açılması, tarihi aksın tüm güzellikleriyle öne çıkarılmasını öngören proje kapsamında, bu bölgede imar uygulamalarının durdurulmasını içeren karar Büyükşehir Belediye Meclisi'nden oy birliğiyle çıktı. Peki, Bursa'daki tarihi dönüşüme esnaf ve vatandaşlar ne diyor? Bursada Bugün ekibi kentin kalbinin nabzını tuttu.

Bursa'da tarihi dönüşüme esnaf ne diyor? (ÖZEL HABER)

EZGİ KAYI - GÜLNAME PAÇA / BURSADA BUGÜN

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın seçim vaatleri arasında yer alan Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi'nin çevresinin açılmasına yönelik ilk müjdeli haber Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'dan gelmişti. Bursa ziyareti sırasında, Ulu Cami ve etrafındaki Tarihi Hanlar Bölgesinde silueti bozan yapılara ilişkin kamulaştırma sürecini başlatacaklarını duyuran Bakan Kurum, etaplar halinde, 430 bin metrekarelik alanı yenileyip, restorasyonları yapıp, tarihi binaları gün yüzüne çıkaracaklarını, proje kapsamında İpek Han'ın içinde iyileştirmeler, Ertuğrulbey Meydan Projesi, Koza Han iç avlu düzenlemesi, cephe sağlıklaştırma, aydınlatma projeleri ve kaldırımlarıyla 150 milyon liralık bir maliyet ön gördüklerini söylemişti.

Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi'nin çevresinin açılması, tarihi aksın tüm güzellikleriyle öne çıkarılmasını öngören proje kapsamında, bu bölgede imar uygulamalarının durdurulmasını içeren karar da Büyükşehir Belediye Meclisi'nden oy birliğiyle çıkmıştı.

Peki, çarşı esnafının ve vatandaşların bu dönüşümle ilgili düşünceleri ne?

"HANLAR BİZİM MİSAFİR ODAMIZ"

Kozahan Yönetim Kurulu Başkanı Erdinç Şentürk, projenin gündeme gelmesinin esnafı heyecanlandırdığını ifade ederek, "Bazı binalar tarihi yapıları kapatmış durumda, bizim buradaki tarihi ortaya çıkarmamız ve gelen turistlere göstermemiz lazım, buralar daha rahat gezilebilir olmalı bunun için etrafının açılması en doğru karar" dedi.

Şentürk, etraf yapılırken aynı zamanda tarihi hanların da onarılması gerektiğini, çevre düzenlemesinin de tarihe uygun şekilde yapılması gerektiğini ifade ederek, "Hanlar hepimizin misafir odası, kim gelirse gelsin burada ağırlıyoruz, Bursamıza ne yakışıyorsa öyle olmalı" ifadelerini kullandı.

"İŞLETMELER DAHA UZUN SÜRE AÇIK KALMALI"

Turistlerin ve müşterilerin tarihi han ve çarşılara daha rahat çekilmesi için etrafının açılmasına destek verdiğini belirten çevre esnafı, "Buralar yapılırken insanların tüm ihtiyaçları düşünülmeli, çevre ıslah edildikten sonra başta otopark hizmeti iyileştirilmeli, sonra burada bulunan işletmeler kapanış saatlerini daha geç saate çekmeli, yazın her yer oldukça hareketliyken bu dükkanların erkenden kapanmasını komik karşılıyoruz" dedi.

"GLOBAL MARKALARIN SONU BELİRSİZ, ÇARŞIYA SAHİP ÇIKILMALI"

Uzun yıllardır çarşıda varlığını sürdüren bir esnafsa, "Projenin başarılı olmasını diliyoruz, çarşıların mutlaka teşvik alması gerekiyor. Çarşımıza sahip çıkmak için etrafının açılması gerekiyorsa açılsın, daha uzun süre dükkan açık kalacaksa öyle yapalım, 600 yıllık bu tarihi yok etmeyelim, global markalar bugün var yarın yok" şeklinde konuştu.

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!