Bursa'da tarih bölümü öğrencilerinden Fetih Müzesi'ne ziyaret

Bursa Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğrencileri, Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi'ni gezdi. Öğrenciler, derslerde öğrendikleri Bursa'nın fethini, panoramik resim üzerinde görsel olarak inceleme fırsatı buldu.

Bursa'da tarih bölümü öğrencilerinden Fetih Müzesi'ne ziyaret

Osmangazi Belediyesi tarafından şehre kazandırılan dünyanın tam panoramik en büyük müzesi Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi, mimari ve sanatsal güzelliklerinin yanı sıra öğrencilerin eğitimi açısından da değer taşıyor. İlk, orta ve lise öğrencilerinin yanı sıra üniversite öğrencileri de Fetih Müzesi'ne gelerek, Bursa'nın fethinin tasvir edildiği panoramik resim ile Bursa'da medfun bulunan 6 Osmanlı Sultanı'nı ve Osmanlı Devleti'nin kuruluş yıllarının önemli olaylarının resmedildiği 16 tabloyu görme fırsatı buluyor. Fetih Müzesi'nin son misafirleri olan Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğrencileri, Fetih Müzesi'ni gezerek, hem Bursa'nın fethini hem de Osmanlı'nın ilk döneminde yaşam tarzı, ordu, ve halk hakkında bilgi sahibi oldu.

"BURSA'YA YAKIŞAN BİR ESER OLMUŞ"

Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan Basri Öcalan, Fetih Müzesi'ni proje aşamasından itibaren yakından takip ettiğini belirterek, "Bursa'ya yakışan bir eser olmuş. Bursa'da yaşayan veya Bursa'ya gelen herkese müzeyi gezmesini tavsiye ediyorum. Müzenin kubbe bölümüne çıktığınızda sanki Bursa'nın fethi gününü yaşıyorsunuz.  Uludağ'daki manastırlar, Balabanbey Kalesi, Aktimur Kalesi, Pınarbaşı Suyu, Osmanlı halkı, Bizans askerleri, tekfurlar birebir canlandırılmış.  Bu eser, özellikle genç nesil üzerinde büyük bir etki yapacaktır. Biz tarihi belgeler üzerinden anlatıyoruz. Ancak öğrenciler buraya geldiklerinde Bursa'nın fethini resim üzerinde gördüklerinde eminim tarihi şuurları çok daha farklı olacaktır" dedi.

"BURSA KENDİ TARİHİYLE BÜTÜNLEŞTİ"

Uludağ Üniversitesi Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Cafer Çiftçi de, "Bursa, böyle bir müzeye ihtiyaç duyuyordu. Payitaht şehir olan Bursa'da özellikle görsel yönden tarihi eksiklikler vardı. Bursa'yla ilgili çok sayıda kitap, makale yazıldı. Çok değerli hocalarımız bu konuda çalışmalar yaptı. Ancak şehrin kendi tarihiyle bütünleşmesi noktasında Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi, kente önemli bir katkı yaptı. Başta Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar olmak üzere müzenin yapımında emeği geçen herkesi tebrik ediyorum" diye konuştu.

Öğrenciler de müzeden etkilendiklerini ifade ederek, "Derslerde hocalarımızdan ve kitaplardan öğrendiğimiz Bursa'nın fethi ile alakalı bilgileri, burada görsel olarak pekiştirme fırsatı bulduk. Hocalarımızın anlattıklarını zihnimizde canlandırmaya çalışıyorduk. Müzeyi gezerek, 6 Nisan 1326 tarihine gittik ve Bursa'nın fethini yaşadık adeta. Bu gezi, bilgileri daha iyi anlamamızı ve bilgilerin zihnimizde daha kalıcı olmasını sağladı" şeklinde konuştu.

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!