Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bursa'da taksiye dönüşüm hız kazandı

Bursa'da ihtiyaç duyulan 30 noktada 261 araç kapasiteli yeni taksi durağı oluşturulmasına karar verildi. Alınan karara göre mevcut dolmuşların taksiye dönüştürülmesi de hızlandırıldı.

Bursa'da taksiye dönüşüm hız kazandı

Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME), Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Seyfettin Avşar başkanlığında toplandı. Toplantıya I. Hukuk Müşaviri, Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı, Zabıta Dairesi Başkanlığı, Fen İşleri Dairesi Başkanlığı, BUSKİ Genel Müdürlüğü, Osmangazi, Yıldırım ve Nilüfer belediyeleri temsilcileri, Milli Savunma Bakanlığı, İl Jandarma Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, T.C.K. 14. Bölge Müdürlüğü, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı IV. Bölge Müdürlüğü ile Bursa Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası temsilcileri de katıldı.

Bursa kent genelindeki yeni taksi durak yerlerinin belirlenmesi ve kent merkezindeki taksi dolmuş trafiğinin düzenlenmesi için dönüşüm projesinin ele alındığı toplantı sonucunda taksi durak yerleri belirlendi. Alınan karara göre; Osmangazi İlçesi'nde Güneştepe-Yunuseli, Yenikent (TOKİ), Emek - FSM, Nilüferköy, Demirtaş - DOSAB, Demirtaş - Yeşilşehir, Panayır Merkez, Küçük Balıklı Meydan, Yeşilova, Çiftehavuzlar, Soğanlı Mahallesi ve Cumhuriyet Caddesi olmak üzere 102 araç kapasiteli 12 taksi durağı; Yıldırım İlçesi'nde, Yunusemre Mahallesi, Vişne Caddesi, Yiğitler Mahallesi, Arabayatağı, Mevlana ve Şirinevler mahalleleri, Değirmenönü - Cumalıkızık, Çınarönü, Yavuzselim ve Millet Mahallesi olmak üzere 80 araç kapasiteli 10 taksi durağı yeri belirlendi. Nilüfer İlçesi'nde de Ahmet Yesevi, Odunluk Mahallesi, Hasanağa - Kayapa Sanayi ve TOKİ, NOSAB Sanayi, Organize Sanayi ve Çalı (Merkez) olmak üzere 55 araç kapasiteli 6 taksi durağı; Bademli Mevkii'nde ise Bademli ve Tepedevrent olmak üzere 24 araçlık 2 taksi durağı yeri tespit edildi.

Bursa'ya 30 taksi durağı


Buna göre UKOME, Osmangazi, Yıldırım ve Nilüfer ilçeleri ve Bademli Mevkii olmak üzere Bursa'da toplam 261 araç kapasiteli 30 taksi durağının yerini belirledi. Aynı zamanda, BursaRay istasyonları çevresinde de 27 araçlık bekleme noktası oluşturulmasına fırsat verecek uygulama kapsamında; mevcut taksi duraklarında yapılacak ilave araç çalışmaları da meslek odaları tarafından belirlenerek, 31 Aralık Pazartesi gününe kadar Büyükşehir Belediyesi'ne yazılı olarak bildirilecek.

Plaka almak isteyenler Büyükşehir'e müracaat edecek


Bursa'da modern ulaşımı yaygınlaştırmak hedefiyle gerçekleştirilen dönüşümden yararlanarak taksi plakası edinmek isteyen vatandaşlar da Büyükşehir Belediyesi'ne müracaat edebilecekler. En fazla bir durak için yapılabilecek olan müracaatlar da yeni kurulan taksi duraklarına dağıtım yapılması için meslek odasına gönderilerek incelemeye alınacak. Taksi plakası almak isteyen vatandaşlar, dilekçe, trafik ruhsatı ve Büyükşehir Belediyesi'nden alınmış çalışma ruhsatı fotokopisiyle müracaatta bulunabilecek.

Bursa'nın taksi ihtiyacı


Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, konforlu ulaşım faaliyetleriyle Bursa'daki ruhsatlı 923 taksinin sayısının daha da artacağını, ruhsatlı 583 dolmuşun da taksiye dönüşümünün sağlanması için çalışmaların sürdüğünü kaydetti. Büyükşehir sınırlarında 2 milyonu aşkın nüfusun bulunduğuna işaret eden yetkililer, Bursa'da her bin kişiye düşen taksi sayısının 0,45 olduğunu belirtti. Kişi başına düşen taksi sayısının İstanbul'da 1,8, Atina'da 3,5, Londra'da 3, Paris'te 7 ve Brüksel'de de 4 olduğunu ifade eden yetkililer, bu oranların, daha çağdaş bir kent olma yolunda emin adımlar atan Bursa'nın taksi ihtiyacını da ortaya koyduğuna dikkati çekti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!