Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bursa'da Spotçular Çarşısı esnafı dertli (ÖZEL HABER)

Koronavirüsle mücadelemiz yaklaşık bir yıldan beri devam ediyor. Bu süreçte pek çok sektör virüsten olumsuz yönde etkileniyor. Eskiden öğrencilerin ve dar gelirli vatandaşın sıkça tercih ettiği çarşılardan olan, Spotçular Çarşısı da bu olumsuzluktan nasibini almış durumda. Üniversite öğrencilerinin uzaktan eğitim yüzünden şehre gelmemesi ve dolayısıyla ev eşyası almaması ayrıca genel ekonomik gidişatın kötüleşmesiyle vatandaşın çarşıya uğramaması bu çarşı esnafına büyük olumsuzluklar yaşatıyor. "Dükkanlar açık ama ciro yok" diyen esnafın şikayet ettiği bir diğer konu ise, online satış yapılan siteler.

Bursa'da Spotçular Çarşısı esnafı dertli (ÖZEL HABER)

EZGİ KAYI / BURSADA BUGÜN

Koronavirüsle beraber hayatımıza yeni normal kavramlar girdi.

Okullar için uzaktan eğitim uygulaması başladı, üniversiteler eğitimlerine bu şekilde devam ediyor. Hal böyle olunca öğrenciler okudukları şehirlerde ev tutmuyor dolayısıyla ev eşyası da almıyor.

Bu süreçte değişen alışkanlıklarımızdan biri de alışveriş. Artık çoğu vatandaş çarşılara gitmek yerine internetten alışveriş yapmaya yöneliyor. Özellikle ikinci el eşya satışı yapılan uygulamalar, fiyat araştırması ve karşılaştırma daha kolay yapılabildiği ve evden alışverişle virüs riskini en aza indirdiği için vatandaşın ilk tercihlerinden oldu.

Ancak bu değişimlerden yararlananlar kadar olumsuz etkilenenler de ortaya çıktı. Spotçular Çarşısı da maalesef bunlardan biri. Eskiden öğrencilerin ve evini yenilemek isteyip bütçesi çok da geniş olmayanların adresi olan çarşı son günlerde kan ağlıyor. Esnaf, "Öğrenciler yok, vatandaş uygulamalara yöneldi. Bizim siftah yapmadan dükkanı kapattığımız günler oluyor" dedi.

"SİFTAH YAPMADAN KAPANAN DÜKKANLAR, KİRASINI ÖDEYEMEYEN ARKADAŞLARIMIZ VAR"

Spotçular Çarşısı esnaflarından Yunus Taş, "Koronadan dolayı çok mağdur olduk, siftah yapmadan kapanan dükkanlar, kirasını ödeyemeyen arkadaşlarımız var. Burayı döndüren öğrenciler ve dar gelirli vatandaşlardı. Son 4-5 aydır kimse gelmiyor. Normal mağazalara göre bizdeki ürünler üçte biri fiyatında ancak iş yok" diyerek Spotçular Çarşısı'ndaki durumu özetledi.

ÇARŞIDA SATIŞLAR YÜZDE 50 DÜŞTÜ

Çarşının iki dükkan sahibi esnaf ise durumun vehametini şu sözlerle ifade etti: "Satışlarımız yüzde 50 düştü, uzaktan eğitim herkesi etkiledi ama bizi çok daha fazla etkiledi 3-4 günde bir siftah yaparsak seviniyoruz. İki dükkanım var, ikisi de üç katlı ama iş yok, ciro yok, böyle giderse çok kötü olacak."

"İNTERNETTEN SATIŞ YAPILAN UYGULAMALARA DÜZENLEME GELMELİ"

Spotçular Çarşısı'nın eski esnaflarından Bayram Pediz, "Çarşımızda piyasa ölü" diyerek işlerinin koronavirüs süreciyle her geçen gün kötüye gittiği vurgusu yaptı ve "İnsanlar evinden alıyor, satıyor, ticaretini yapıyor, herhangi bir vergi ve kira ödemeden haksız kazanç elde ediyorlar. Biz burada kiramızı, vergimizi ödeyerek ticaret yapıyoruz. İnternet üzerinden, evinden satış yapanlarda bunlar yok. Uzaktan eğitim süreciyle öğrencilerin şehre gelmemesi de işlerimizi olumsuz yönde etkiledi. Şu anda çarşıda hiç iş yok. İnternetten satış yapılan uygulamalara düzenleme gelmeli, evinin altını depoya çevirip bu sitelerde satış yapanlara dur denmeli. Çarşımız çok eski ve köklü bir çarşı burada evinize ne gerekiyorsa bulabilirsiniz, her bütçeye uygun ürün var. Mağazada 10 bin lira verip alacağınız koltuk takımını bizler burada 2-3 bin liraya satıyoruz. Öğrencisi, evlisi, bekarı herkes gelip buradan alışveriş yapabilir. Ama esnafın iyiliği için bu uygulamalara biz düzenleme gelmeli.

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!