Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bursa'da sosyal yardım olarak kömür dağıtılmasına tepki! (ÖZEL HABER)

Doğayı ve Çevreyi Koruma Derneği'nden (DOĞADER) Murat Demir, Yıldırım ilçesinin Anadolu mahallesinde, sosyal yardım olarak vatandaşa dağıtılmak üzere hazırlanan kömürlerin bulunduğu deponun önünde bir açıklama yaptı. Demir, "Sosyal yardımlarla kömür dağıtmaktan vazgeçilmeli, zaten kirli olan Bursa'nın havası kömürle daha da kirletilmemeli" dedi.

Bursa'da sosyal yardım olarak kömür dağıtılmasına tepki! (ÖZEL HABER)

EZGİ KAYI / BURSADA BUGÜN

Murat Demir, vatandaşa sosyal yardım olarak kömür dağıtılmasının, hazırlanan 2020-2024 Bursa Temiz Hava Eylem Planı'nda yer alan maddelere aykırı olduğu ifade etti ve yetkililerin acilen kömür dağıtımına son vermesi gerektiğini vurguladı.

"KÖMÜR DEĞİL DOĞALGAZ HİZMETİ VERİLMELİ"

Murat Demir yaptığı açıklamada, "Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Bursa Valiliği, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri ortak protokolüyle '2020-2024 Bursa Temiz Hava Eylem Planı' hazırlanmış. Bu planda, Bursa'da temiz hava soluyabilmek için; doğalgaz hattının geçtiği yerlerde kömür yakılmasının yasaklanması ve doğalgaz hattının geçmediği yerlere de doğalgaz hattı döşemesi, vatandaşlara sosyal yardım olarak kömür değil doğalgaz hizmeti verilmesi gerektiği yazıyor. Ancak görüyoruz ki verdikleri söz ve almış oldukları eylem planlarındaki kararlar hayata geçmiyor, onun yerine vatandaşa tekrar kömür dağıtmaya devam ediliyor. Elbette ki biz dar gelirli, yoksul vatandaşa destek olması taraftarıyız ama bu yardımlar tüm kente zarar verecek şekilde olmamalı, kömür değil doğalgaz hizmeti verilmeli" dedi.

"KIŞ AYLARINDA BURSA'DAKİ HAVA İNSAN SAĞLIĞI BAKIMINDAN CİDDİ DERECEDE ZARARLI"

"Herkes doğalgaz kullanmalı, doğalgaz tesisatları döşenmeli ve doğalgaz yardımları yapılmalı" diyen Demir, "Önümüz kış ayları, havalar soğuyacak ve Bursa'da hava kirliliği yeniden çok ciddi düzeylere yükselecek. Zaten Bursa, Türkiye'deki en kirli havaya sahip şehirlerden biri. Bursa'da Dünya Sağlık Örgütü'nün belirlemiş olduğu partikül madde (PPM10) değeri 50 olması gerekirken kış aylarında bu değer 800-900 civarında ve kış aylarında Bursa'daki hava insan sağlığı bakımından ciddi derecede zararlı. Biz Bursa'da ücretsiz olarak kömür dağıtmaya devam edersek, vatandaşı devlet eliyle, sosyal yardımlarla kömüre teşvik edersek, Bursa'nın havası daha da kirli olacaktır. Elbette ki dar gelirli ailelere yardım edelim ama Bursa'nın genelini etkileyen bir riskle karşı karşıyayız" şeklinde konuştu.

BURSA'DA HER YIL 3 BİNİ AŞKIN KİŞİ KİRLİ HAVA YÜZÜNDEN HAYATINI ERKEN KAYBEDİYOR

Murat Demir, yetkilileri '2020-2024 Bursa Temiz Hava Eylem Planı'na uymaya şu sözlerle davet etti: "Kirli hava başta akciğer rahatsızlıkları olmak üzere, kanser ve nörolojik rahatsızlıklara sebep oluyor. Uludağ Üniversitesi Halk Sağlığı Bölümü'nün yapmış olduğu araştırma göstermektedir ki; Bursa'nın her 100 gününden 74 günü, hava tehlikeli boyutlarda kirli. Yine üniversitenin yapmış olduğu araştırmaya göre Bursa'da her yıl 3 bini aşkın insanın, kötü havadan dolayı erken ölümü gerçekleşiyor ve on binlerce insanın yaşam kalitesi düşüyor. DOĞADER olarak, 'Bursa'nın havası zaten kirli bir hava. Dört bir yanı kontrolsüz sanayi bölgeleriyle çevrilmiş durumda, yetersiz altyapıdan kaynaklanan yoğun bir trafik kirliliği var. Bir de devletin yanlış sosyal politikaları ve yardımlarıyla bu havayı daha çok kirletmeyelim diyoruz. Devletin kendisinin ifade ettiği bu belgelere sadık kalarak kömürden vazgeçmesi gerekiyor. Yoksa Bursa'da sokağa çıkamayacak duruma geleceğiz ve bu kirli, riskli havayı solumaya devam edeceğiz."

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!