Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bursa'da son yılların gözdesi: Arıcılık! (ÖZEL HABER)

Son yıllarda arıcılık, devletin verdiği teşvikler, genç çiftçi hareketi, meslek edindirme kursları derken gittikçe artan bir popülerliğe sahip oldu. Ayrıca üretim maliyetinin düşük olması, pazarlama sorunu bulunmaması ve Türkiye'nin her bölgesinde yetiştirilebilir olması bu işi daha da cazip kılıyor.

Bursa'da son yılların gözdesi: Arıcılık! (ÖZEL HABER)

EZGİ KAYI - GÜLNAME PAÇA / BURSADA BUGÜN

Maske, el aletleri, körük, kovan arıcılık yapmak isteyenlerin kullandığı başlıca ürünlerden.

Ürünler plastik, ahşap, ve metal olarak üretilebiliyor ve arıcılık yapmak isteyenler 300 lira vererek bu ürünlere sahip olabiliyor. Ayrıca devlet destekli arıcılık yapmak isteyen vatandaşlar bu ürünlere hibeli olarak da sahip olabiliyor.

Arıcılık yapmak için kullanılan ürünlerin artık gıdaya uygun hammedelerden üretilmesine, arıları kızdırıp istenmeyen olayların yaşanmamasına, ısıya ve güneşe dayanıklı olmasına dikkat ederek üretildiğini belirten Simecs Group Satış Yöneticisi Serdar Altın, Tüyap Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi'ndeki BURTARIM 2019 Bursa 17. Uluslararası Tarım, Tohumculuk, Fidancılık ve Süt Endüstrisi Fuarı ile BURSA 12. Uluslararası Hayvancılık ve Ekipmanları Fuarı'nda, arıcılık yapmak isteyenler için her şeyi düşünüp ona göre üretim ve satış yaptıklarını söyledi ve malzemeleri tanıttı.

ARICILIK MALZEMELERİ NELER?

Körük, içine yakıt atıldıktan sonra arka kısımda bulunan pompa sayesinde duman atarak arıları sinirlendirmeden balı çerçevesine alabiliyor.

Ürettikleri kovanın, 10 çıtadan oluştuğunu ve mekanizması sayesinde içeride balı ve poleni ayırdığını, arkada bulunan levhadan arıların sinirlenmesine ve üzülmesine mahal vermeden poleni alabilmeyi sağladıklarını söyleyen Altın, hem bal hem polen alınabilmesinin arıcılık için önemli olduğunu belirtti.

Arıcı kıyafetleriyle ilgili olarak, arıcılık yazın yapıldığı için ince malzeme tercih ediyoruz diyen Serdar Altın; arılar açık renkleri sevdiği için beyaz renkle ürettikleri kıyafetlerin arıcıları bir yere kadar koruduğunu bu işi yapanların doğal olarak arıların sokmasına maruz kaldığını sözlerine ekledi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!