Bursa'da Soğanlı kentsel dönüşümünde ilk etapta sona gelindi

Türkiye'nin en büyük kentsel dönüşüm projelerinden olan Bursa'nın Osmangazi ilçesindeki Soğanlı Kentsel Dönüşüm Projesi'nde sona gelindi. Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, ilk etaptaki dairelerin bu ay içerisinde vatandaşlara teslim edileceğini müjdeledi.

Bursa'da Soğanlı kentsel dönüşümünde ilk etapta sona gelindi

Başkan yardımcılarıyla birlikte Soğanlı Kentsel Dönüşüm Projesi'nde yapımı tamamlanan daireleri gezen Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, bu bölgenin Bursa'nın yeni cazibe merkezi olacağını söyledi. Türkiye'ye örnek olan projede artık son aşamaya gelindiğini belirten Başkan Dündar, "Soğanlı'da 1. Etapta bulunan dairelerin bu ay içerisinde teslimleri yapılacak. Daireler temizlenerek kullanıma hazır hale getiriliyor. Siteler içindeki çevre düzenlemeleri yapılıyor. Biz de bu arada riskli bölgede görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Riskli bölgede 240 parsel var. Bugüne kadar 85 parselle anlaşma sağlandı. Görüşmelerimiz, çalışmalarımız devam ediyor. Riskli bölgede anlaşmalar sağlanarak bu bölgede de çalışmalara başlamayı planlıyoruz" dedi.

Kentsel dönüşümde depreme dayanıklı ve günümüz yaşam koşullarına uygun yaşam alanları oluşturmayı hedeflediklerini belirten Başkan Dündar, "Burada yeni bir şehir doğuyor. Depreme dayanıklı modern bir şehir oluşturuyoruz. Kentsel dönüşümde bizlerin asıl amacı, riskli bölgelerdeki vatandaşlarımızı yeni ve depreme dayanıklı konutlara taşımak. Bakanlıkla birlikte yürüttüğümüz bu proje, Bursa ile birlikte tüm Türkiye'ye örnek bir çalışma. Yakın bir zamanda daireleri teslim edeceğiz ve vatandaşlarımız yeni evlerine taşınmaya başlayacak. Hayırlı, uğurlu olsun" diye konuştu.

Toplam 42 hektarı kapsayan Soğanlı Kentsel Dönüşüm Projesi'nin 35 hektarının rezerv, 7 hektarının da riskli alandan oluştuğunu anlatan Başkan Mustafa Dündar, "4 etap olarak gerçekleştirilecek Soğanlı Kentsel Dönüşüm Projesi'nde bin 769 konut ve 202 ticari alan yer alıyor. Kentsel dönüşümle özlenen planlı şehri ortaya çıkarıyoruz. Cumhurbaşkanımızın talimatıyla bu projemizdeki binalarımızı zemin+5 kat olarak inşa ediyoruz. Spor alanları, yeşil alanları, ibadet alanları ve diğer sosyal donatı alanları ile örnek bir kentsel dönüşüme imza atıyoruz" dedi.

VATANDAŞ, BAŞKAN DÜNDAR'LA GÖRÜŞMEK İSTİYOR!

Osmangazi'de boş arsada dönüşüm çalışmaları sürerken, uygulama vatandaşın binası noktasında tıkandı.

Bursa'nın Osmangazi ilçesinde kentsel dönüşüm alanında evleri bulunan ve eylem yapan vatandaşlarla polis arasında arbede yaşanmıştı. Soğanlı bölgesinde yapılan kentsel dönüşümde binaları yıkılacak olan vatandaşlar, kamulaştırma sırasında istedikleri bedelin ödenmediğini öne sürdü. Mahalle sakinleri yol kapatıp eylem yapmıştı. 

Oturdukları 3 katlı binaların yerine yapılacak kentsel dönüşümde sadece bir daire verildiğini ifade eden eden mahalle sakinleri, kentsel dönüşümün yapıldığı alanda basın açıklaması gerçekleştirmişti. 

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın ve İl Başkanı Sadi Özdemir'in de destek verdiği eylem esnasında konuşan vatandaşlar, "Belediye Başkanı'na derdimizi anlatmak istiyoruz. Hakkımızı vermelerini istiyoruz" demişti. Eyleme devam edip dağılmayacaklarını söyleyen mahalleli ile polis arasında kısa süreli arbede yaşanmıştı. Uzun süre dağılmayan öfkeli mahalleli uzun uğraşlar sonunda dağılarak evlerinin yolunu tutmuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!