Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bursa'da serpme kahvaltı fiyatları cep yakıyor! (ÖZEL HABER)

Kahvaltı günün en önemli öğünü olarak belirtiliyor. Günümüzde en çok tercih edilen ve moda olan serpme kahvaltı kültürü ise hem israfa neden oluyor hem de fiyatlar gün geçtikçe artıyor.

Bursa'da serpme kahvaltı fiyatları cep yakıyor! (ÖZEL HABER)

GÜLNAME PAÇA - EZGİ KAYI / BURSADA BUGÜN

"Yemek yemek üstüne ne düşünürsünüz bilmem, ama kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı" der Cemal Süreya.

Uzmanlar da sabah kahvaltı yapılmazsa beyinde yeterince enerji oluşmaz, öğünler içinde en önemlisi sabah kahvaltısıdır diyor.

Güne istekli başlamada ve elverişli bir biçimde sürdürmede yenilen sabah kahvaltısının miktarı ve içeriği büyük önem taşıyor. Bedenin düzenli çalışması için kan şekerinin belirli bir düzeyde olması gerekiyor.

Gece boyunca insan metabolizmasının hızı yavaşlıyor. Sabah uyanıldığında yapılan kahvaltı ile de metabolizma yeniden hızlanmaya başlıyor.

Eğer kahvaltı öğünü atlanırsa vücut uzun süre besinsiz kaldığı için sonraki öğündeki yiyecekleri yağ olarak depoluyor. Bu da vücutta sağlıksız yağlanmaya ve kilo alımına neden olabiliyor.

Gördüğünüz gibi sabahları kahvaltıyı atlamamak için birçok sebep var.

Bu nedenler kadar bolca kahvaltı seçeneği de bulunuyor.

Bunlardan birisi, popüler kültürün getirmiş olduğu köy kahvaltısı veya serpme kahvaltı.

Bursa'da da serpme kahvaltı modası bilhassa hafta sonları doruk noktaya ulaştı.

Hafta sonları kahvaltıyı dışarıda yapmak isteyen vatandaşlar, kahvaltı fiyatlarından yakınıyor.

Nispeten az bilenen mekanlarda 35 ila 50 lira arasında değişen fiyatlar, AVM ve markalaşmış mekânlarda 80 liraya kadar çıkıyor.

Vatandaş bu durumun sömürüye girdiğini belirterek, sadece belirli yerlere gitmekten şikayet ediyor.

Hafta içi çalışma yoğunluğundan, aile ve arkadaşlarıyla çok vakit geçiremediklerini ve bu yüzden sabahları birlikte kahvaltı yapmayı tercih ettiklerini belirten vatandaşlar, "Düşünüyoruz ki kahvaltı herkes için çok önemli bir öğün. Ama çalışan insan sayısı günümüzde artık çok fazla. Bu yüzden herkes evinde kahvaltı yapamıyor. Daha doğrusu sabahları kahvaltı yapmaya vakit olmuyor. Bizler de bu hakkımızı hafta sonu değerlendiriyoruz. Evden ve işten farklı olsun diye dışarıda kahvaltı yapmayı tercih ediyoruz. Önceden 30 ila 40 lira gibi bir ücret ödüyorduk. Şimdi ise, bu fiyatlara kahvaltıyı zor buluyoruz. 72 lira ödediğimiz bile oldu. Yarısı çöpe gidiyor zaten, hepsini yemiyoruz. Hem fiyatı yüksek buluyoruz hem de çöpe gitmesine üzülüyoruz. Fiyatlar herkese uygun hale getirilip, gramajlar da ayarlanmalı" şeklinde konuştular.

Dışarıda kahvaltı yapmayı sevdiğini ve serpme kahvaltıya önem verdiğini söyleyen bir diğer vatandaş ise, "Kahvaltı benim için çok önemli. Ben kendi adıma özellikle, yeşillik içinde olan mekânları çok seviyorum. Fiyatı ne kadar olursa olsun öderim. Ama o mekâna bir daha gitmem. Fiyatlar, mekânların isim yapmasına göre değil, vatandaşın bütçesi düşünülerek ayarlanmalı. Herkes o fiyatı ödeyebilecek diye bir kural yok. Bu böyle devam ederse, müşteri kaybı olur. Vatandaşlar daha uygun fiyatlı olan yerleri tercih eder. Sonuçta herkes kendi cebini düşünmek zorunda" dedi.

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!