Bursa'da Selami Tekkesi gün sayıyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin 'Yeşil Türbe'nin yanında bulunan ve 1855 depremine kadar ayakta kalmayı başaran' Selami Tekkesi'nde sürdürdüğü restorasyon çalışmalarında son aşamaya gelindi.

Bursa'da Selami Tekkesi gün sayıyor

Tarihi Yeşil semtinde yer alan, 1855 depreminde büyük hasar gören ve günümüze yıkık bir minaresi ulaşan Selami Tekkesi de Büyükşehir Belediyesi'nin sürdürdüğü restorasyon çalışmaları kapsamında yenilendi.

Yüzde 90 oranında tamamlanan çalışmaların ardından tarihi tekkenin, bölge halkının istifade edeceği bir sağlık ocağı olarak hizmet vereceği açıklandı.

Cami ve çevre düzenlemesi de yapılan alan, halkın bir araya gelebileceği, sosyalleşebileceği mekan olarak da tasarlandı.

Yıldırım'a değer katacak

Celveti Şeyhi Selami Efendi tarafından yaptırılan ve 17. yüzyılın ikinci yarısında inşa edildiği tahmin edilen yapının ilk günkü haliyle günümüze kazandırılacağını söyleyen Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, 'Selami Tekesi'nde yürütülen çalışmalar kapsamında' cami ve minarenin ayağa kaldırıldığını ifade etti. Vatandaşların talebi doğrultusunda tekke kısmının sağlık ocağı olarak düzenlendiğini kaydeden yetkililer, tarihi yapının Yıldırım'a ayrı bir değer katacağını vurguladı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!