Bursa'da sağlık skandalı! Hastane hastane dolaştırılan İrem yaşam savaşı veriyor

Bursa'da dün gece şofbenden zehirlenerek Türkiye'yi ağlatan Gizem Bera Yüksel'in 12 yaşındaki ablası İrem Sılay Yüksel'in 3 hastane dolaştırıldığı ve doktorların ilgilenmediği iddiaları üzerine Bursa Valiliği soruşturma başlattı. Şimdi akıllara takılan soru şu.. "Teknolojik imkanlara rağmen hastaneler arasında neden koordinasyon yok ve sağlık personelini koordine eden bir birim yok mu?"

Bursa'da sağlık skandalı! Hastane hastane dolaştırılan İrem yaşam savaşı veriyor

 

Mesut DEMİR/BURSADABUGUN.COM

Bursa'nın Orhangazi ilçesinde yaşanan ve geçen yıl sınıfında arkadaşlarına öğüt verirken çekilmiş görüntüleriyle internette tıklanma rekorları kıran 11 yaşındaki Gizem Bera Yüksel'in zehirlenerek hayatını kaybetmesi Türkiye'yi ağlattı. "Ben fakir olduğum için değil, çalışkan olduğum için başkan oldum" deyip yırtık ayakkabılarını gösteren küçük Gizem'in acılı ailesini ziyaret eden Bursa Valisi Şahabettin Harput, "Gizem çok akıllı konuşmuş, televizyona çıktıktan sonra makamımda ağırlamıştım. Üniversitede okuyabilmesi için destek sözü vermiştim. Acımız çok büyük" dedi. Amca Ahmet Yüksel Bodur ise, Gizem ile birlikte zehirlen halen yoğun bakımdaki ablası 12 yaşındaki İrem Sılay Yüksel'in üç hastane dolaştırıldığını, buna anlam veremediklerini, doktorların gayri ciddi davrandıklarını öne sürdü. Vali Harput ise, bu konuda soruşturma başlattığını bildirdi.
Dün gece hayatını kaybeden küçük Gizem, geçen yıl sınıfta arkadaşlarına öğüt verirken çekilen görüntülerle tıklanma rekoru kırmıştı. Bu görüntülerde arkadaşlarına ders çalışmaları ve uslu durmaları için öğüt veren Gizem, televizyon kanallarında da haber oldu. Babası inşaat işçisi, annesi ev hanımı 6 çocuklu bir ailenin kızı olan Gizem'in haberlerden sonra Beyaz Show'daki konuşmaları ise Türkiye'yi kahkahaya boğmuştu. Programda Bursa Valisi'ne sitem eden Gizem daha sonra da Vali Şahabettin Harput'un konuğu olmuştu.
Dün gece Arapzade Mahallesi'ndeki evlerinde banyoda ablasıyla baygın bulunan Gizem, kaldırıldığı Orhangazi Devlet Hastanesi'nde hayatını kaybetti. Güle oynaya banyoya girdiği ancak birlikte zehirlendiği ağır durumdaki 12 yaşındaki ablası İrem Sılay Yüksel ise, Orhangazi Devlet Hastanesi'nde 112 ambulansıyla Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne sevk edildi. Yoğun bakımda yer olmadığı gerekçe gösterilen küçük kız, daha sonra Şevket Yılmaz Çocuk Hastanesi'ne gönderildi. Buradaki nöbetçi doktorun da ağır durumdaki kız için, "Bu hastanın durumu çok kötü. Bana öyle söylememişlerdi. Onunla ilgilenemem" dediği öne sürülmüştü. Medyanın konuyla ilgilendiği bilgisi üzerine doktorların küçük kızı yoğun bakıma aldıkları iddia edilmişti.
Bu iddiayı vali Şahabettin Harput'un Orhangazi'deki evlerinde aileyi ziyareti esnasında amca Ahmet Bodur Yüksel dile getirdi. Vali Harput ise, soruşturma başlatacağını, hastane değil, bir doktorun evine gelen hastayı bile geri çevirmeyeceğini kaydetti.
Hayatını kaybeden Gizem'in çok akıllı ve zeki bir öğrenci olduğunu hatırlatan Vali Harput, "Çok üzgünüz. Gizem'in iyi bir üniversitede okuma sözü vermiştim. Türkiye'nin Gizem gibi akıllı çocukları kazanması gerekiyor" diye konuştu.
Öte yandan anne Ayla Yüksel, kardeşleri ve arkadaşları Gizem'in ardından gözyaşı döktüler.

ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ'NDEN AÇIKLAMA

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Tahsin Yakut, bazı basın yayın organlarında, Tıp Fakültesi'nin hastayı kabul etmediği şeklinde yer alan haberler üzerine şu açıklamayı yaptı: "Hastalardan İrem Sılay Yüksel, Orhangazi'den ambulansla Üniversitemiz hastanesine getirildi. Solunumu durduğu için yol boyunca suni solunum yaptırılmış. Acil servise geldiğinde hemen müdahale edildi ve solunum cihazına bağlandı, vücut fonksiyonları normale döndürülmeye çalışıldı. Hastaya bir saat müdahale edilmediği şeklindeki iddialar doğru değildir. Bu hastaya zaten 3-4 dakika müdahale edilmezse hemen kaybederdik. Gereken müdahalenin ardından hastayı solunum cihazıyla birlikte yoğun bakıma yatırmak gerekiyordu. Müdahale eden meslektaşlarımız nerede boş yatak vardır diye telefon etmek üzereyken 112 ambulans ekibi, Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi'nde boş yatak olduğunu söylüyor ve hasta tekrar ambulansa alınıyor ve suni solunumla sevk ediliyor. Hasta yakınlarının acısını anlıyorum. Hepimizin evladı var, canımız ciğerimiz. Böyle bir olayda canlarının ne kadar yandığını tahmin edebiliyorum. Ama hastanın Şevket Yılmaz Hastanesi yoğun bakımında daha iyi tedavi edileceğini bile bile burada tutamazdık, sevk etmek zorundaydık. Sevk etmeseydik hastanın hayatını riske etmiş olurduk."

ŞEVKET YILMAZ'DAN AÇIKLAMA
Bu arada Konuyla ilgili açıklama yapan Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Karadağ, Sılay'ın durumunun ağır olduğunu belirterek, "Hastamız zaten hastaneye yoğun bakımda geldi. Durumu ağır. Tüm doktorlarımız seferber oldu. Yoğun bakımda tedavisi sürüyor" dedi.
Sılay'ın beyin ölümünün gerçekleşip gerçekleşmediği yönündeki soruya ise Karadağ, hastanın tıbben ölümü gerçekleşinceye kadar umudun olduğunu, kurtarılması için tüm çabaların devam ettiğini söyledi.
Gizem'in cenazesi Bursa Adli Tıp Kurumu'nda yapılan otopsinin ardından ikindi vakti yapılacak tören için Orhangazi'ye götürüldü.

 

Bursa'da sağlık skandalı! Hastane hastane dolaştırılan İrem yaşam savaşı veriyor Bursa'da sağlık skandalı! Hastane hastane dolaştırılan İrem yaşam savaşı veriyor Bursa'da sağlık skandalı! Hastane hastane dolaştırılan İrem yaşam savaşı veriyor Bursa'da sağlık skandalı! Hastane hastane dolaştırılan İrem yaşam savaşı veriyor Bursa'da sağlık skandalı! Hastane hastane dolaştırılan İrem yaşam savaşı veriyor Bursa'da sağlık skandalı! Hastane hastane dolaştırılan İrem yaşam savaşı veriyor Bursa'da sağlık skandalı! Hastane hastane dolaştırılan İrem yaşam savaşı veriyor Bursa'da sağlık skandalı! Hastane hastane dolaştırılan İrem yaşam savaşı veriyor Bursa'da sağlık skandalı! Hastane hastane dolaştırılan İrem yaşam savaşı veriyor Bursa'da sağlık skandalı! Hastane hastane dolaştırılan İrem yaşam savaşı veriyor Bursa'da sağlık skandalı! Hastane hastane dolaştırılan İrem yaşam savaşı veriyor
Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!