Bursa'da otomobil şirketleri kepenk mi kapatacak?

Bursa'da pazar yerlerini dolaşan Demokrat Parti il ve ilçe yöneticileri, kapalı Pazar alanlarındaki, yapısal eksiklikleri tespit etti. Pazar alanlarının sadece 1 gün kamuya açık, diğer günler otopark amaçlı olarak kullanıldığı için, sosyal aktivitelere hitap etmediğini vurgulayan Demokrat Partililer, Pazar alanlarını daha aktif hale getirecek olan projelerini belediye başkanlarıyla paylaşmaya hazır olduklarını da beyan ettiler.

Bursa'da otomobil şirketleri kepenk mi kapatacak?

DP Bursa il başkanı Ali Biliz; "Bugün Cuma, Bursa'nın farklı semtlerinde en çok pazarı kurulan günü. Bugün vatandaşlarımızın ve pazarcı esnafının sorunlarını yerinde görmek isteyen arkadaşlarımız pazarları dolaşıyorlar. Açık pazar alanları diğer yıllara oranla azaldı. Ancak pazar yerlerinde yeterli fiziki alan bulunmadığı için araçla gelenler, caddelerin bir şerdine bıraktıkları için tarfik sıkışıklığı oluyor. Pazar alanlarının altına yapılan sınırlı sayıdaki katlı otopark içinde 5 lira ücret alınması vatandaşlarımızı sokaklara yöneltiyor. Tuvalet ve sosyal donatı alanları talebe cevap vermiyor. Üstü kapalı, etrafı açık olan pazar yerlerinin büyük bir kısmı rüzgar aksının üzerinde bulunuyor. Dikkat edilmemiş. Pazarcılar rüzgar ve yağmur ile boğuşmaktan müşterileri ile ilgilenemiyor." dedi.

OTOMOBİL ŞİRKETLERİ KEPENK Mİ KAPATACAK?

Yerel konularda farklı çıkışları ile bilinen Biliz; "Geçen hafta Bursa'nın vergi rekortmenleri açıklandı. TOFAŞ, RENO, KARSAN gibi firmaları ilk onda göremediğimiz gibi, Bursa'ya sadece çalıştırdığı işçiler dışında, sosyal hayatta çok fazla yardımı olmayan bu otomabil firmalarının, Bursa'dan çekilecekleri konuşulmaya başlandı. Yaklaşık, yan sanyasi ile birlikte, 80 bin kişiye ekmek veren bu firmaların kapanması Bursa'ya çok büyük bir darbe vurur. İlimizin ileri gelenlerinin, başta sayın Valimiz İzzettin Küçük başta olmak üzere, bir heyet kurularak, bu fabrikaları ziyaret edilerek, sorunun ne olduğunun öğrenilmesini rica ediyorum. Geçtiğimiz hafta su ve ulaşım giderlerinde nisbi indirim uygulanmıştı. Ulaşımdaki indirim sadece Bursaray'ı kapsıyor. Diğer Bukart ile seyahat edilen otobüsleri kapsamıyor. Yolcu taşımacılığının yüzde 68'ni otobüsler karşılıyor. Yelpaze genişletilmeli. Su içinde, belediyelerin almış olduğu katı atık bedeli için yüzde 14-19 arasındaki oranda olduğu için, indirime gidilecek oran yüzde 10'dan 3,90'na düşmüş durumda. Belediyelerde bu rakamın direk kasalarına gitmediğini, bütçelerinin yüzde 65'ni Büyükşehir'e gittiğini belirtiyorlar. Yapılan indirimler sözde değil, özde olmalı." dedi.

KENTİ RANTA DEĞİŞTİK!

İNTAM'ın yıkılılışının 13'cü yılı olmasına rağmen ne yerine inşaatın yapıldığını, ne de Çekirge Caddesini rahatlatacak viyadük inşaatının bitirilebildiğini belirten Biliz; " Bursa'yı baştan başa yıkacağız, yeniden yapacağız. Diyen kim? Dönemin Bakanı sayın Faruk Çelik. Neden söyledi bu sözü? Bursa her yönüyle kendisi Metropol olmasına rağmen, varoşluktan bir türlü yakasını kurtaramadığı için. Yeni bir planlama ile şehri modern görüntüsü kazandırmak mümkünken, Kentsel Dönüşümü el birliği ile rant kapısı yaptık! Vatandaş 50 yıllık evini üstüne ücret koymadan yeni bir eve kavuşmak istiyor. Hakkımıdır? Evet yıllarca dişinden tırnağından biriktirip, yarınlarda torunlarına bırakacağı bir daireyi istemesi en tabi hakkı. Müteahit firma amcama bu daire verip, üstüne 3 daire yapsın ki; para kazansın. Yoksa nasıl bu işin altından kalkacak? Birde belediyelerimiz var, onlarda bu inşaattan nasıl bize 1,2 daire düşer? Derdindeler. Eee.. onlarda haklı. Hesabı alalım gardaş... oldumu 150 daire, 450 daire. Ne yapcaz şimdi? Arabayıda çatıya kondurduk mu, otopark-motopark hikaye!! Bursa'yı 15 yılda öğle bir mahfettik ki; herbir yanda füze gibi binalar, gökdelenler sadece yeri delmiyor, gökleride deliyor. Bursa'da eskiden lodos gelirdi, kirli havayı temizler nefes almamızı sağlardı. Öğle bir hale düştük ki; nerdeyse lodos duasına çıkacağız. Şimdilerde Doğanbey'i traşlayalım mı, yoksa tamamen mi yıkalım? Konusunu tartışıyoruz. Oranın daha önceden yeşillendirilerek, park yapılmasını istemiştik. Yıkılacaksa park olarak Bursa'ya kazandırılsın." dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!