Bursa'da Osmanlı'dan günümüze miras lostranın önemi arttı! (ÖZEL HABER)

Artık kaybolmaya yüz tutsa da mesleklerini yaşatmaya devam ediyorlar. Bursa'da ayakkabı boyama yerleri, yani lostralar eskisi kadar rağbet görmese de ayakkabı tamircileri ekonomik krizi dikkate aldığınızda önemi artan şu açıklamayı yapıyor: "Ayakkabınızı bize getirdiğinizde hem paranız cebinizde kalıyor hem de ayakkabınızı farklı bir modelle değerlendiriyorsunuz."

Bursa'da Osmanlı'dan günümüze miras lostranın önemi arttı! (ÖZEL HABER)

GÜLNAME PAÇA - EZGİ KAYI / BURSADA BUGÜN

Çivi topuktan apartman topuğa, kayık burundan küt burunlulara kadar modası geçtiği için vestiyer bekleyen ayakkabılar, "Ayakkabı Kuaförü" ya da "Lostra" diye adlandırılan salonlarda modaya uygun hale getiriliyor.

Günümüzde önemini kaybettiğinden birçok vatandaş lostrayı bilmiyor. Lostra salonlarında yapılan işlemleri, ayakkabı tamircisi Gökhan Biçim, Bursada Bugün'e anlattı.

Mesleğini çok sevdiğini ve 20 yıldır ayakkabı tamirciliği yaptığını söyleyen Gökhan Biçim, "Lostra İtalyanca bir kelimedir. Ayakkabı boyanan yerdir aslında. Tabii bizim Türkiye şartlarında lostra denildiği zaman işin içine tamirat da giriyor. Oysa İtalya'da sadece ayakkabı boyanan yerdir. Biz lostrada ayakkabıyla ilgili, aklınıza gelecek her şeyi yapıyoruz. Renk değişimi, model değişimi ve çanta tadilatı yani hemen hemen her şeyi yapıyoruz" dedi.

"ESKİSİ KADAR RAĞBET GÖRMÜYOR"

Lostranın vatandaş tarafından bilinmemesinin ve artık revaçta olmamasının sebebini açıklayan Gökhan Biçim, "Ayakkabılar ucuzladı artık. O yüzden kimse ayakkabı tamir ettirmiyor, onun yerine yenisini alırım mantığı ile hareket ediyor. Yeni ayakkabıların fiyatları da uygun. Ama yenisinden ziyade tamir ettirmek çok daha hesaplı olur. Mesela bizde bot bakımı 30 lira. Model değiştirmede mesela ayakkabınızın burnunu kısaltmak istediğinizde sadece 60 liraya yeni bir model yapıyoruz. Bize getirdiğinizde hem paranız cebinizde kalıyor hem de ayakkabınızı farklı bir modelle değerlendiriyorsunuz" ifadelerini kullandı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!