Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bursa'da online organ nakil toplantısı

Covid-19 pandemisi tüm dünyada etkisini sürdürmeye devam ederken, Bursa'da bir ilk gerçekleşti. Organ ve Doku Nakli Bursa Bölge Koordinasyon Merkezi öncülüğünde farklı illerden yaklaşık 200 kişinin katılımıyla  online olarak organ nakli paneli düzenlendi.

Bursa'da online organ nakil toplantısı

Organ yetmezliği hem dünyada hem ülkemizdeki önemli sağlık sorunlarından biri. Her yıl on binlerce hasta kendilerine bağışlanacak organla yeniden sağlıklı bir hayata dönebilmenin hayalini kurarken bir yandan da yoğun bakımlarda tüm tedavi seçenekleri denenmiş olmasına rağmen binlerce kişi beyin ölümü gerçekleşerek hayatını kaybediyor.

Bu kapsamda organizasyonunu Organ ve Doku Nakli Bursa Bölge Koordinasyon Merkezi'nin yaptığı panele farklı illerden de yoğun katılım oldu. 177 kişinin katılımıyla online gerçekleşen panele Sağlık Bakanlığı Doku, Organ Nakli ve Diyaliz Hizmetleri Dairesi Başkanı Dr. Fatih Kacıroğlu'da katıldı.

Panelin Moderatörlüğünü Bursa Organ Doku Nakli Bölge Koordinasyon Merkezi Sorumlu Hekimi Dr.Yavuz Selim Çınar yaparken, Toplantı da Uzm. Dr. Eralp Çevikkalp  ''Covid 19 Pandemi Sürecinde Beyin Ölümü Tespiti ve Donör Organizasyonu'' nu, Prof. Dr. Bülent Oktay  "Pandemi Sürecinde Böbrek Nakli ve Hasta Seçim Kriterleri"ni, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi karaciğer nakli sorumlusu Doç.Dr. Ziya Dündar tarafından "Covid 19 Pandemisi sürecinde Karaciğer Nakli"   konularında sunumlarını gerçekleştirdi.

Panelin bu alanda Türkiye'de düzenlenen ilk organizasyon olduğuna değinen  Dr.Yavuz Selim Çınar yaptığı açıklamada "Hem dünya hem Ülke olarak yaşam tarzında radikal değişiklikler gerektiren bu dönemin en büyük zorluklarından birisi de eğitim için bile bir araya gelememektir. Covid-19 pandemisi tüm alanlarda olduğu yeni algoritmalar oluşturulması gerekliliğini ortaya koyarken, organ naklinde de güncel yaklaşımları paylaşmak ve süreci dinamik tutmak adına böyle bir panel düzenledik. Katılım çok yoğun oldu. Bu anlamda emeği geçen tüm eğitimcilere ve katılımcılara organ bekleyen hastalar adına çok teşekkür ederim " dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!