Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bursa'da on binlerce metal emekçisi meydanda!

​​​​​​​Türkiye genelinde on binlerce işçiyi ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerinin grev kararıyla sonuçlanmasının ardından metal işçileri bugün Bursa'da miting düzenledi.

Bursa'da on binlerce metal emekçisi meydanda!

EZGİ KAYI / BURSADA BUGÜN

Metal iş kolunda yaklaşık 130 bin işçiyi yakından ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerinden sonuç çıkmadı.

Türk Metal Sendikası ile işveren temsilcisi MESS arasında yürütülen görüşmeler olumsuz sonuçlandı, arabuluculuk sürecinin ardından Türk Metal 15 Ocak tarihi itibariyle grev kararı aldığını duyurdu.

Metal işçileri bugün Bursa'da FSM Hastane alanında buluştu.

Haluk Levent'in de konser verdiği mitingde emekçiler hak taleplerini haykırdı.

Türk-İş Konfederasyonu Başkanı Ergün Atalay yaptığı konuşmada, "MESS'e sesleniyorum bu meydanı görün yoksa bunun iki katını Kocaeli'nde görürsünüz. Dediler ki bunlar toplanamazlar, en iyisini yaparız iş verenler iş yerleri hepimizin ekmek kapısı en iyi arabayı üretiyoruz, çeliği nakış gibi işliyoruz, istediğimiz insan gibi yaşayabileceğimiz bir ücret almak, huzurumuzu bozmayın, en önemli sorunlarımızdan biri de vergi, bu vergi sistemi kabul edilecek gibi değil, bu vergi sistemi çok alandan çok az alandan az asgari ücretliden hiç alınmayacak şekle sokulmalı. Türk Metal her an Türk-İş yanında oldu bugün bu alandan ifade ediyorum Türk-İş Türk Metal'in işçilerin, işsizlerin emrinde" şeklinde konuştu.

Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak da "Bu büyük mitingimize destek veren tüm işçilerimiz, emeklilikte yaşa takılanlar, iş bulamayanlar, hor görülenler, hepiniz hoş geldiniz, hepinize teşekkür ederim, bu büyük miting yalnızca toplu sözleşme için değildir bu ülkede ezilen emeğinin hakkını alamayan, susturulan milyonlar içindir, biz buradayız demek içindir. Bu büyük buluşmamız Türkiye işçi sınıfının ayağa kalktığı, yeter artık dediği bir haykırıştır, aş için, iş için mücadele eden tüm emekçi dostlarıma selam olsun. Biz masaya insanca yaşamak için taleplerimizi ifade etmeye oturduk, ama onlar görmezden geldi çünkü kulakları sağır, gözleri kör, bizi anlamıyorlar bizi duymuyorlar, biz çalıştık biz ürettik biz kazandırdık ama maalesef karşılığını alamadık, size yüzde 6 zam yeter dediler, bizi çoluğumuzu çocuğumuzu açlıkla tehdit ettiler, televizyonlarda milletin gözünün içine baka baka bunları söylediler" ifadelerini kullandı. 

Sizi biz şampiyon yaptık diyerek MESS'e seslenen Kavlak, "Bunları söyledik ama nafile, o duymayanlar bizi duyana kadar, görmeyenler bizi görene kadar durmayacağız, direne direne kazanacağız" şeklinde konuştu.

Kavlak, mitingde konser veren Haluk Levent'e günün anısına baret takdim etti.

Türk-İş Genel Sekreteri ve Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, "Buradan sesleniyorum bu enflasyon rakamlarını icat edenler siz hiç pazara gidiyor musunuz? Bir gidin de görün soğanın kilosu kaç para. Biz bu açıklanan enflasyona göre anlaşma yapamayız. Buradan TÜİK yetkililerine soruyorum alışverişi nereden yapıyorsanız bize de söyleyin biz de oradan yapalım" dedi.

Türk Metal Sendikası Bursa Mitingine binlerce işçi katıldı. Miting öncesi alanda olağan üstü güvenlik önlemleri alınırken Bursa polisi işçilerin çevresinde kuş uçurtmadı. Miting alanı saatler öncesinden de bomba arama köpekleri ile aranıp kontrol edildi.

"Alışverişi nereden yapıyorsanız bize de söyleyin biz de oradan yapalım"

Mitingte konuşan Türk-İş Genel Sekreteri ve Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, Çarşamba günü alınan grev kararını uygulamaya devam ettiklerini belirterek grevse grev eylemse eylem, Mes bize ısrarla enflasyondan bahsediyor. Ne enflasyonu bu? Kimin enflasyonu? Efendim TÜİK enflasyonu diyorlar. Biz o enflasyonu tanımıyoruz. İnanmıyoruz. Bizim enflasyonumuz sokakta çarşıda pazarda mutfakta... Buradan sesleniyorum bu enflasyon rakamlarını icat edenler, siz hiç pazara gidiyor musunuz? Bir gidin de görün soğanın, patatesin kilosu kaç para. Bir gidinde görün. Biz neler yaşıyoruz. Ne sıkıntılar çekiyoruz. Biz bu açıklanan resmi enflasyona göre sözleşme yapamayız . Bu rakamların bizim gerçeğimizle uzaktan yakından ilgisi yok. Buradan TÜİK yetkililerine sesleniyorum. alışverişi nereden yapıyorsanız bize de söyleyin biz de oradan yapalım. Çünkü biz ekmeği, peyniri, zeytini sizin söylediğiniz fiyatlara bulamıyoruz. Biz enflasyon sepetine koyduğunuz deniz topunu, yurt dışı tatili, parfümü rüyamızda bile göremiyoruz. Bizim karnımız ete, peynire, zeytine aç ama sizin palavralarınıza tok.

Kavlak sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Değerli arkadaşlarım biz sadece emeğimizin karşılığını istiyoruz. Alın terimizin karşılığını istiyoruz. Biz işimiz olsun, tezgahımızda çarklar dönsün, ocağımızda tenceremiz kaynasın istiyoruz çok şey mi istiyoruz?

Değerli arkadaşlarım biz bu ülkede insanca onurumuzla yaşamak istiyoruz, gelecek kaygısı olmadan huzur içinde yaşamak istiyoruz, üretmek istiyoruz, kazanmak istiyoruz. Ürettik mi? Ürettik. Elbette kazanacağız.

Bu mücadele Türk Metal'in onur mücadelesidir. Bu mücadelemizi hep birlikte kazanacağız. Çözüm bizim nasırlı ellerimizde bizim yüreklerimizde bu işi çözmeden dönmeyeceğiz"

"Kim olduğumuzu bilmeyenlere kimlik ibrazı olsun"

Patronlarımız ekonomi kötü işler durgun diyorlar bunu biz de biliyoruz. İş yerlerimiz bizim için vatan gibi kutsaldır. Biz iş yerimize kara leke çaldırmayız. Biz işimizi iş yerimizi namusumuz koruruz. Ama biz enayi yerine konmayı da kabul etmeyiz. Emeğimizin alın terimizin çalınmasına izin vermeyiz. Sabırlıyız sabırla bekleriz ama sabrımız taşarsa yollardan gelir sel gibi akarız. Bugün geldik inanın yarın daha fazla geliriz buradan MES yöneticilerine sesleniyorum. Bizim sabrımızı zorlamayın. Bizi sınamaya kalkmayın. Bizi görmezden gelenler bizi başkalarıyla karıştırmayın. Bu meydanları size dar ederiz. Bu gök kubbeyi başınıza yıkarız.

Biz her şeye rağmen umudumuzu yitirmek istemiyoruz. Bir yerden eylemlerimiz devam ederken bir yandan iş veren ile görüşmelerimiz devam ediyor. Biz her şeye rağmen bu işi masada çözme umudumuzu koruyoruz. Sonuna kadar mücadele edeceğiz. İnanıyorum ki bu mücadeleden yüzümüzün akıyla çıkacağız. Sizler sendikanıza güvenin. Türk Metal'e güvenin Türk Metal'in örgütlü 200 bin üyesine güvenin. Asla yalnız değilsiniz, yalnız olmayacaksınız.

Siz işçi sınıfının yüz akısınız, buz kıran gemisisiniz. Bu sömürü ve ucuz işçilik düzenine siz son vereceksiniz. Bu miting tüm işçi sınıfının ortak direnişidir. İşçi sınıfının kalbi bugün bu meydandadır. Artık hepimiz için ya sırtıdır. Ya karnıdır başka yolu yoktur. Değerli arkadaşlarım ya hep birlikte direneceğiz yada bize dayatılan kara düzene razı olacağız. Bugün burada sel gibi aktınız. Tarih yazdınız. Sizlerle gurur duyuyorum. Şuan tezgahları başında alın teri döken kardeşlerimi sevgi ile kucaklıyorum.

Buraya yüreklerimizde umutla inançla geldik. Türkiye'nin dört bir yanından küçük guruplar halinde yollara düştük bu meydanlarda 10 binler olduk. Mücadelemize destek veren kardeşlerimizle birlikte yüz binler olduk. Bu miting kim olduğumuzu bilmeyenlere bir kimlik ibrazı olsun" diye konuştu. Miting Haluk Levent Konseri ile son buldu.

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!