Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bursa'da o müdür LGS Türkiye 1.sini açıklamıştı, tam puan alan diğer öğrencilere yazık etti! (ÖZEL HABER)

LGS sonuçlarının açıklanmasının ardından Bursa'da Osmangazi'ye bağlı Kükürtlü Ticaret ve Sanayi Odası Ortaokulu'nun okul müdürü Türkiye 1.sinin kendi öğrencileri olduğunu açıklamıştı. Yapılan açıklamanın gerçeği yansıtmadığını ileri süren Eğitim İş Bursa Şube Başkanı Özkan Rona ise LGS'de tam puan alan öğrenci sayısının yurt genelinde 565 olduğunu Bursa'da da bu rakamın 10'a yakın olduğunu söyledi. Rona, şehirdeki başarı potansiyelinin bir okul müdürü tarafından kamuoyuna yanlış aktarılmasını ayrıca kınadı.

Bursa'da o müdür LGS Türkiye 1.sini açıklamıştı, tam puan alan diğer öğrencilere yazık etti! (ÖZEL HABER)

BURCU SEKMEN-SEFA BALABAN / BURSADA BUGÜN

Kükürtlü Ticaret ve Sanayi Odası Ortaokulu Okul Müdürü Ramazan Yürük tarafından yapılan açıklamayı diğer öğrencilere ve öğretmenlere haksızlık olarak nitelendiren Eğitim İş Bursa Başkanı Özkan Rona, "Bursa'da tüm soruları doğru yanıtlayan 10'a yakın öğrenci var. Bir okulun çıkıp 'Türkiye 1.si bizim okulumuzdan çıktı' demesi diğer 564 öğrenciye ve öğretmenleree karşı büyük saygısızlıktır. Bir eğitimcinin kamuoyunu bu şekilde yanıltması şehrimize yapılan bir ayıptır" dedi.

BURSA ORTALAMANIN ÜZERİNE ÇIKTI

Bursa'nın başarı ortalamasında Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu belirten Özkan Rona, " Bursa'nın  genel ortalamada 27.sırada, ders bazlı net ortalamalarında da Türkiye ortalamasının üzerinde bir performans sergilediğini görüyoruz. Demografik yapısıyla kendisine benzerlik gösteren Kocaeli, İzmir, Adana , Konya, Mersin gibi illeri de geride bıraktığını görüyoruz. Bu tablo öğretmenlerimizin emeklerinin karşılığıdır. Hepsine teşekkür ederiz" diye konuştu.

"BURSA'DA 4 BİN ÖĞRENCİ SINAVA GİRMEDİ"

Öte yandan LGS sistemini de ele alan Rona ,yeni hayata geçen bu sistemin başarıdan uzak olduğunu ifade ederek, "Bu sistem iyi performans sergileyen öğrencilerin yalnızca yüzde 10'unu ölçmek ve onları nitelikli olarak ifade ettikleri sınavla öğrenci alan okullara yerleştirmek için yapılmış bir sınavdır. Dolayısıyla bu sınav geride kalan yüzde 90'lık öğrenci yığınını dikkate almamaktadır. Onları kategorilere ayırarak, becerilerine uygun okullara yerleştirmeyi yok saymasıdır. Bursa'da 8.sınıftan mezun olan 40 bin öğrenci içinden sınava giren öğrenci ortalaması yüzde 88'dir. Geride kalan ve sayısı 4 binin üzerinde olan yüzde 12'lik dilimin sınava dair bir umut taşımadığını görüyoruz. Bunlar küçümsenecek rakamlar değildir. Bir ülkenin tüm çocuklarını eğitebilecek bir sisteme ihtiyacı vardır" dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!