Bursa'da narkotikçilerden uyarı: 'Benim çocuğum uyuşturucu kullanmaz' demeyin!

Bursa Uludağ Üniversitesi çalışanları, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün "Narkorehber" projesi kapsamında uyuşturucuyla nasıl mücadele edileceğini, çocuklarını bağımlılıktan nasıl koruyacaklarını öğrendi.

Bursa'da narkotikçilerden uyarı: 'Benim çocuğum uyuşturucu kullanmaz' demeyin!

Bursa Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nden Polis Memuru Mustafa Volkan Tahpur, Mete Cengiz Kültür Merkezi'nde Uludağ Üniversitesi çalışanları ve öğrencilere eğitim verdi. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Eray Alper'in de izlediği eğitimde, bağımlılık yaratan maddeler tanıtılarak, çocukları bunlardan nasıl korumak gerektiği anlatıldı.

Sigara içen gençlerin, hiç içmeyenlere oranla uyuşturucuya başlama ihtimalinin 8-9 kat daha fazla olduğuna dikkat çeken Tahpur, bu nedenle uyuşturucuyla mücadeleye sigaradan başlamak gerektiğini söyledi.

Yapılan araştırılara göre gençlerin merak, arkadaş gruplarının etkisi, psikolojik sorunlar, aile içi çatışmalar, sorumluluktan kaçma, toplumun değer verdiği kişileri özellikle sanatçıları örnek alma, risk almaktan kaçma ve isyan gibi nedenlerle uyuşturucuya başladığını,  daha sonra da bağımlı hale geldiğini anlatan Mustafa Volkan Tahpur, ailelere şu uyarılarda bulundu:

"BENİM ÇOCUĞUM YAPMAZ DEMEYİN"

Tahpur, "Anne-babalar çocuklarını iyi gözlesinler. 'Benim çocuğum yapmaz', 'Özel okulda böyle şey olmaz', "Bizim çevremizde böyle şey yok' , 'Hiçbir şeyini eksik bırakmıyorum ki niye uyuşturucu kullansın' gibi gerekçelerin arkasına saklanmasınlar. Herkesin çocuğu yapabilir.  Gözlerde kanlanma, görme bozuklukları, göz bebeklerinde daralma veya genişleme, yüzde kızarma, göz kenarlarında morluklar, burun akıntısı, dişlerde sararma, çürüme, dökülme, burun ve kulak kıkırdaklarında deformasyon, aşırı para harcama, içine kapanma, okula devamsızlık, sınavlarda başarısızlık, ani duygu değişimleri, aşırı hareketlilik, dalgınlık, uyuşukluk, öfke, gerginlik, motivasyon eksikliği gibi belirtiler uyuşturucu kullandığının işareti olabilir. Eğer kullandığını fark ederseniz de asla suçlayıcı veya yargılayıcı davranmayın; empati kurun ve uzmanından destek alın. Bizleri arayın, size yardım edelim. Bu amaçla WhatsApp hattı kurduk: 0552 155 16 16. Çevrenizde kullanıcı ya da satıcı dikkatinizi çeken bir şey olursa hiç çekinmeden arayın. Kendinizi tanıtmak zorunda değilsiniz, ihbarı yapın yeterli." ifadelerini kullandı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!